Zmarszczki mimiczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmarszczki mimiczne można zaliczyć do niechcianych konsekwencji aktywnej mimiki twarzy. Ich powstawanie jest nieodłącznym elementem starzenia się organizmu – ściśle wiążą się z postępującą utratą jędrności i elastyczności skóry. Jak powstają zmarszczki, jakie są tego czynniki ryzyka oraz jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Zmarszczki mimiczne - przyczyny i rodzaje

Zmarszczki mimiczne – przyczyny

Przyczyną tworzenia się zmarszczek mimicznych są zmiany zachodzące w skórze w procesie starzenia, głównie:

Starzenie się skóry to wieloetapowy i bardzo złożony proces. Systematyczny ruch mięśni mimicznych twarzy wywołuje nieustanne napinanie oraz rozluźnienie skóry twarzy. Z upływem czasu bruzdy stają się coraz bardziej widoczne i głębsze, w konsekwencji czego powstają pierwsze zmarszczki. Jako że ich powstawanie wiąże się z aktywnością mięśni mimicznych twarzy (każdy człowiek ma ich około 50), nazywa się je odpowiednio zmarszczkami mimicznymi.

Mięśnie mimiczne

Do najważniejszych mięśni mimicznych należą:

Właśnie w tych okolicach zmarszczki widoczne są najsilniej.

Zmarszczki mimiczne – lokalizacja

Wyróżnia się zmarszczki:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • na czole – tworzą się stosunkowo szybko, co wiąże się z częstym marszczeniem brwi i czoła, np. podczas zamyślenia, gniewu, zdziwienia czy nawet w bardzo słoneczne dni, mrużąc oczy. Przyjmują one dwojaką postać. Występują jako poziome linie biegnące w poprzek czoła, a także jako dwie podłużne bruzdy przy nasadzie nosa (tzw. lwia zmarszczka);
  • pod oczami – skóra tej okolicy jest wyjątkowo cienka i delikatna ze względu na małą ilość tkanki tłuszczowej, która stanowi ochronę dla jej zewnętrznych warstw. W związku z tym pojawiające się zmarszczki w tych miejscach nie powinny nikogo dziwić. Czynnikiem ich tworzenia się jest częste śmianie się. Zmarszczki w kącikach oczu nazywa się potocznie kurzymi łapkami;
  • wokół ust – zmarszczki wokół ust pojawiają się zwłaszcza po ich bocznych stronach, a także w kącikach. Z wiekiem uwidaczniają się również tzw. bruzdy nosowo-wargowe, które biegną od skrzydełek nosa do dołu, a kończą przy kącikach ust;
  • na policzkach – główną przyczyną ich powstawania jest także szeroki i promienny uśmiech. Jednak dobrą wiadomością jest fakt, że zmarszczki w tych miejscach pojawiają się późno. Dlatego też ćwiczenia tych mięśni warto podjąć szybko, zanim jakakolwiek zmiana pojawi się na skórze.

Główny wpływ na starzenie się skóry mają 2 czynniki: wewnątrzpochodne oraz zewnątrzpochodne. Starzenie wewnątrzpochodne wiąże się z zaburzeniem regulacji hormonalnej, nieprawidłową dietą, niedoborem niezbędnych witamin, małą aktywnością fizyczną i krótkim snem. Zachodzą wówczas naturalne zmiany biologiczne, powodujące zaburzenia w histopatologii i fizjologii skóry. Staje się ona nadmiernie sucha, zwiotczała, nie ma elastyczności. Z kolei starzenie zewnątrzpochodne wiąże się z przyczynami środowiskowymi, takimi jak: dym tytoniowy, skażenie powietrza czy promieniowanie słoneczne.

Zmarszczki mimiczne – zapobieganie

Powstawaniu zmarszczek mimicznych sprzyjają przede wszystkim:

W związku z tym prowadząc zdrowy tryb życia, w dużym stopniu można opóźniać ich powstawanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby dieta bogata była w kwasy tłuszczowe Omega 3, witaminy z grupy B, witaminę D, cynk, krzem, witaminę C oraz karotenoidy i inne antyoksydanty. Należy każdego dnia wypijać przynajmniej 1,5 l płynów, ograniczając kawę. Wychodząc na zewnątrz należy stosować kremy z filtrem UV, a wizyty w solarium są przeciwwskazane. Dodatkowo warto suplementować kolagen i kwas hialuronowy, które pozwolą zachować na długo młody wygląd skóry.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację skóry. Codziennie należy oczyszczać ją z resztek makijażu oraz nadmiaru sebum – zabronione jest chodzenie spać z makijażem. Codziennym rytuałem powinien być masaż twarzy rollerem jadeitowym lub kamieniem gua sha, najlepiej na bazie serum rewitalizującego lub nawilżającego. Odpowiednia ilość snu także będzie tutaj ważna.

Usuwanie zmarszczek mimicznych

Osoby, które zaobserwowały już u siebie zmarszczki mimiczne, jednak chcą je usunąć, mogą zdecydować się na wizytę u kosmetologa. Spośród nieinwazyjnych zabiegów ogromną popularnością cieszą się następujące:

  • masaż Kobido;
  • masaż estetyczny twarzy;
  • kinesiotaping estetyczny twarzy;
  • bańki chińskie na twarz.

Inwazyjnymi zabiegami przeciwzmarszczkowymi są natomiast:

Każdorazowo zabiegi powinny zostać dobrane indywidualnie do potrzeb i stanu skóry klienta.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grządziel P., Goździalska A., Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 1/2022.
  2. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *