Mięsień bródkowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień bródkowy (łac. musculus mentalis) zaliczamy do grona mięśni otoczenia szpary ust. Jest mały, krótki i posiada stożkowaty kształt. Lokalizuje się na bródce, stąd jego nazwa. Odpowiada przede wszystkim za mimikę twarzy, nadając jej wyraz nadąsania i zapowiadanego płaczu. Większość ludzi posiada 2 mięśnie bródkowe.

Mięsień bródkowy

Mięsień bródkowy – budowa

Mięsień bródkowy znajduje się na bródce, przyśrodkowo od mięśnia obniżacza wargi dolnej. Ustawia się strzałkowo, kierując swoje włókna od żuchwy w stronę skóry bródki. Za przyczep początkowy uznaje się łęki zębodołowe dolnych zębów siecznych i kłów. Następnie włókna kierują się strzałkowo i poziomo do przodu, kończąc się w skórze bródki. Liczne włókna obu mięśni bródkowych krzyżują się ze sobą i łączą w linii pośrodkowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pomiędzy prawym i lewym mięśniem bródkowym znajduje się podściółka zbudowana z tkanki włóknistej i tłuszczowej. Przyczynia się ona do wytwarzania tzw. wypukłości bródkowej. W przypadku znacznej większości ludzi wypukłość bródkowa jest odgraniczona od wargi dolnej poziomo przebiegającą bruzdą bródkowo-wargową. U niektórych osób może natomiast wytwarzać pośrodkowe wgłębienie, znane pod nazwą dołeczka w brodzie.

Mięsień bródkowy pochodzi od mięśnia szerokiego szyi. Ciekawostką jest, że u niewielkiej części osób mięsień bródkowy może ściśle łączyć się z mięśniem okrężnym ust.

Mięsień bródkowy – unerwienie

Za unerwienie mięśnia bródkowego odpowiada gałąź brzeżna żuchwy, pochodząca z nerwu VII (nerw twarzowy).

Mięsień bródkowy – funkcje

Mięsień bródkowy odpowiada za podnoszenie uwypuklenia bródki oraz wargi dolnej, co w efekcie nadaje twarzy wyraz nadąsania. Możemy to zaobserwować w chwili, gdy danej osobie zbiera się na płacz. Dodatkowo pogłębia bruzdę bródkowo-wargową, co wpływa na estetykę i proporcje twarzy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *