Kosmetolog

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetolog to osoba po studiach kosmetologicznych, zajmująca się dobieraniem i wykonywaniem rozmaitych zabiegów regeneracyjnych, upiększających i pielęgnacyjnych, także z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń. Celem wizyty u kosmetologa jest najczęściej poprawa kondycji skóry, jak najdłuższe utrzymanie jej młodości i jędrności oraz poprawa wyglądu w przebiegu rozmaitych dermatologicznych schorzeń przewlekłych (wówczas we współpracy z dermatologiem).

Kosmetolog

Kosmetolog a kosmetyczka

Choć nazwy obu specjalizacji bywają stosowane zamiennie, w praktyce opisują zupełnie dwie różne osoby. Nie powinno się wykorzystywać ich alternatywnie. Różnica wynika przede wszystkim z wykształcenia. Kosmetyczką najczęściej zostaje absolwent policealnej szkoły zawodowej, choć umiejętności ważne do wykonywania tego zawodu można zdobyć także w ramach różnych kursów i szkoleń. Podczas nauki przyszła kosmetyczka uczy się przede wszystkim wykonywać poprawnie zabiegi pielęgnacyjne i upiększające na poszczególne części ciała (regulacja brwi, maseczki, peelingi, laminacja rzęs, depilacja i wiele innych). Z kolei kosmetolog to to absolwent 3- lub 5-letnich studiów na kierunku kosmetologii. Studia kończą się egzaminami oraz obroną pracy dyplomowej. W efekcie kosmetolog posiada szerszą wiedzę.

Różnice leżą również w kompetencjach obu specjalistów. Kosmetyczka wykonuje głównie nieinwazyjne zabiegi upiększające i pielęgnacyjne, m.in.: manicure, peelingi, mikrodermabrazja diamentowa i inne. Z kolei kosmetolog może wykonywać bardziej zaawansowane zabiegi z wykorzystaniem skomplikowanych urządzeń.

Zobacz więcej na temat: Kosmetolog a kosmetyczka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kosmetologia a medycyna estetyczna

Nie należy również mylić kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej. Lekarz medycyny estetycznej wykonuje zabiegi głębiej ingerując w skórę klienta, np. zabiegi z użyciem botoksu i kwasu hialuronowego, lifting skóry z użyciem skalpela, lipoliza iniekcyjna, aplikacja nici liftingujących, usuwanie blizn i wiele innych. Posiada uprawnienia do przerywania ciągłości skóry, jak również do wykonywania zabiegów chirurgicznych zarówno w obrębie twarzy, jak i całego ciała.

Jakie zabiegi wykonuje kosmetolog

U kosmetologa możemy wykonać między innymi następujące zabiegi:

I wiele innych. Wybierając się na wizytę do kosmetologa należy przyjść bez makijażu (jeśli zabiegi będą wykonywane w obrębie twarzy). Specjalista zawsze przed wykonaniem zabiegu dokładnie oczyszcza skórę. Wcześniej jednak przeprowadza z klientem wywiad i ocenia kondycję skóry, pomagając tym samym dobrać idealny zabieg lub pakiet zabiegów. Może się okazać, że zabieg wybrany w domu przez klienta nie będzie mógł zostać wykonany (istnieją przeciwwskazania bądź skóra ma zupełnie inne potrzeby).

Zobacz również: Sposoby korekcji blizn.

Jak przygotować się do wizyty u kosmetologa?

Udając się do kosmetologa należy zrezygnować ze stosowania jakichkolwiek kosmetyków w obszarze ciała, który będzie poddawany zabiegowi. Udając się na depilację często zaleca się rezygnację z usuwania owłosienia przez ostatnie 2 tygodnie. Specjalne przygotowania nie są jednak potrzebne. Wystarczy przyjść z pozytywnym nastawieniem i dobrym samopoczuciem. Przeciwwskazaniem do zabiegów kosmetologicznych są:

  • gorączka;
  • ostre stany zapalne i zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • infekcje;
  • alergie na składniki kosmetyków, które mają być wykorzystywane;
  • choroby zakaźne;
  • ciąża (w przypadku niektórych zabiegów);
  • uszkodzenia skóry w miejscu zabiegowym.

Po zaobserwowaniu przeciwwskazań należy przełożyć zaplanowaną wizytę, ponieważ zabiegi i tak nie zostaną wykonane. Jeśli posiadamy zalecenia od lekarza dermatologa, a zabiegi kosmetologiczne mają łagodzić objawy schorzeń dermatologicznych, warto zabrać je ze sobą. Dzięki temu kosmetolog będzie mógł jeszcze dokładniej dobrać zabiegi do potrzeb pacjenta.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku – kosmetologia twarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *