Mięsień okrężny ust

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień okrężny ust (łac. musculus orbicularis oris) układa się dokoła szpary ust i stanowi podłoże warg. Zalicza się go do mięśni otoczenia jamy ustnej. Jako jedyny mięsień tej grupy działa na zasadzie zwieracza, a więc odpowiada za zaciskanie ust oraz ich zamykanie, gdy są szeroko otwarte. Buduje go wiele różnych układów włókien.

Mięsień okrężny ust

Mięsień okrężny ust – budowa

Prawy i lewy mięsień wypuszcza delikatne wiązki mięśniowe, które mają swój początek w tak zwanym węźle mięśniowym kąta ust. Biegną następnie poza linię pośrodkową wargi górnej i dolnej, przeplatając się z włóknami strony przeciwległej. Anatomicznie mięsień okrężny ust można podzielić na 4 ćwiartki – każda odpowiada 1/4 części warg (górna z lewej strony, górna z prawek strony, dolna z lewej strony i dolna z prawej strony). Do ćwiartek tych dochodzą włókna mięśniowe pochodzące z mięśni sąsiednich, tworząc tym samym jedną funkcjonalną całość. Są to głównie włókna:

  • mięśnia jarzmowego większego;
  • mięśnia obniżacza kąta ust;
  • mięśnia policzkowego.

Przyczep końcowy większości włókien mięśnia okrężnego ust znajduje się w skórze. Pozostałe włókna kończą się w błonie śluzowej warg. Wszystkie te włókna mają charakter okrężny. Poza nimi wyróżnia się także niewielkie ilości włókien rozchodzących się promieniście. Przebiegają one od skóry właściwej w kierunku włókien okrężnych, aż do tkanki podśluzowej zlokalizowanej w obrębie czerwieni warg. Ich napięcie powoduje uwypuklenie czerwieni wargowej.

Mięsień okrężny ust – unerwienie

Unerwienie mięśnia okrężnego ust pochodzi od gałązek policzkowych nerwu twarzowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień okrężny ust – unaczynienie

Unaczynienie mięśnia okrężnego ust pochodzi od tętnic wargowych górnych i dolnych, które natomiast odchodzą od tętnicy twarzowej.

Mięsień okrężny ust – funkcje

Funkcje mięśnia okrężnego ust obejmują przede wszystkim:

  • zwężanie czerwieni wargowej;
  • zwracanie warg do wewnątrz (w kierunku jamy ustnej, co ma miejsce podczas silnego zaciskania ust) – gdy aktywuje się część brzeżna mięśnia;
  • wywinięcie warg do zewnątrz (co ma miejsce podczas mimiki dąsania się i niezadowolenia lub podczas całowania się) – gdy aktywuje się część wargowa mięśnia.

Co ciekawe, warga górna i dolna może pracować oddzielnie. Oznacza to tyle, że człowiek ma zdolność poruszania wyłącznie wargą górną bądź wargą dolną, w zależności od okoliczności, np. podczas przyjmowania określonej mimiki twarzy. Mięsień okrężny ust jest kluczowy podczas czynności takich jak gwizdanie, picie, jedzenie, śpiew, krzyk, a nawet zwykła rozmowa. To także dzięki niemu każdy człowiek posiada usta o swoim charakterystycznym kształcie.

Porażenie mięśnia okrężnego ust

Porażenie mięśnia okrężnego ust ma miejsce podczas urazu czy jakiegokolwiek uszkodzenia nerwu twarzowego. Przyczynami porażenia nerwu twarzowego są natomiast m.in.:

Wówczas obserwuje się obniżenie kąta ust po stronie uszkodzenia. Może z niego sączyć się ślina, zaś spożywanie pokarmów czy nawet picie płynów staje się utrudnione. Diagnostyką i leczeniem porażenia mięśnia okrężnego ust zajmuje się lekarz neurolog.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Madejewska M., Korban P., Kompleksowa fizjoterapia w porażeniu nerwu twarzowego, Kosmetologia Estetyczna, 2/2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *