Mięsień jarzmowy większy (łac. musculus zygomaticus major) to najsilniejszy i jednocześnie najbardziej powierzchownie zlokalizowany mięsień wyrazowy twarzy. Odpowiada za mimikę. Należy do grona mięśni otoczenia szpary ust.
Mięsień jarzmowy większy – anatomia
Mięsień jarzmowy większy rozpoczyna się na powierzchni policzkowej kości jarzmowej, po czy jego włókna przebiegają skośnie w kierunku dolnym i przyśrodkowo, aby zakończyć się w węźle mięśniowym kąta ust, podobnie jak wiele innych mięśni grupy otoczenia szpary ust, w tym mięsień śmiechowy. Przyczepy mięśnia jarzmowego większego można więc przedstawić następująco:
- przyczep początkowy (pp): kość jarzmowa;
- przyczep końcowy (pk): węzeł mięśniowy kąta ust.
Znaczna część włókien mięśniowych mięśnia jarzmowego większego kieruje się w obręb mięśnia okrężnego ust. Warto zaznaczyć, że włókna omawianego mięśnia krzyżują mięsień policzkowy i żyłę twarzową – struktury te znajdują się głębiej od niego. W skrajnych przypadkach zdarzyć się może, że mięsień jarzmowy większy nie występuje bądź jest on podwójny.
Zobacz również: Mięśnie twarzy.
Mięsień jarzmowy większy – czynność
Mięsień jarzmowy większy uznawany jest za mięsień właściwy śmiechu, choć współpracuje on z mięśniem śmiechowym (który z kolei odpowiada m.in. za tworzenie się charakterystycznych dołeczków w policzkach u niektórych osób). Skurcz mięśnia jarzmowego większego wywołuje odsłanianie zębów górnych oraz nadaje charakterystyczny esowaty kształt bruździe nosowo-wargowej. W efekcie twarz się poszerza, zaś promieniste bruzdy w kącie bocznym oka pogłębiają się.
Unerwienie mięśnia jarzmowego większego
Za unerwienie mięśnia jarzmowego większego odpowiadają gałązki policzkowe nerwu twarzowego.
Unaczynienie mięśnia jarzmowego większego
Za unaczynienie mięśnia jarzmowego większego opowiadają naczynia krwionośne odchodzące od tętnicy twarzowej.
Mięsień jarzmowy większy – rozluźnianie
Ze względu na swój przebieg, najefektywniejszą metodą rozluźniania mięśnia jarzmowego większego jest masaż tkanek głębokich wraz z opracowaniem punktów spustowych, które mogą znajdować się na jego przebiegu. Czynność tę wykonuje fizjoterapeuta, choć coraz powszechniej obserwuje się różnego rodzaju masaże relaksacyjne i masaże lecznicze w ofercie salonów kosmetologicznych. Rozluźnianie mięśnia jarzmowego większego może być elementem masażu Kobido, który w ogólnym pojęciu jest jednak znacznie bardziej złożony i skomplikowany niż masaż tkanek głębokich. Obejmuje elementy masażu relaksacyjnego, liftingu niechirurgicznego i drenażu limfatycznego.
Domową metodą rozluźniania tego mięśnia jest uciśnięcie palcem najbardziej bolesnego punktu na jego przebiegu po obu stronach twarzy, a następnie powolne, szerokie otwieranie ust, nie zwalniając ucisku. Po kilkukrotnym powtórzeniu tej czynności należy przy zamkniętych już ustach wykonać klasyczne rozcieranie mięśnia na całym jego przebiegu.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Wytrążek M., Masaż tkanek głębokich – materiały pomocnicze do ćwiczeń, Poznań 2021.