Przesuszona skóra twarzy to jeden z najczęściej występujących problemów dermatologicznych i kosmetologicznych. Wpływa na to szereg czynników związanych z codzienną pielęgnacją skóry, dietą, stylem życia, a nawet porą roku czy rodzajem wykonywanej pracy zawodowej. Cera sucha nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również zwiększa ryzyko pęknięć i utrudnia gojenie się ran.
Przesuszona skóra twarzy – przyczyny
Przesuszona skóra twarzy w dzisiejszych czasach najczęściej wynika ze stylu życia. Niekorzystnie wpływają bowiem na jej kondycję:
- długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w miejscu pracy;
- zbyt mała ilość wypijanych płynów w ciągu dnia;
- dieta uboga w witaminy, minerały, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT);
- przyjmowanie niektórych leków, a nawet doustnych preparatów antykoncepcyjnych przez kobiety;
- stosowanie kosmetyków niedobranych do potrzeb własnej skóry;
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, przebywanie na słońcu bez kremów z filtrami ochronnymi, częste korzystanie z solarium;
- palenie papierosów;
- spożywanie alkoholu.
Także niektóre choroby przyczyniają się do nadmiernej suchości skóry. Są to m.in. nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, wszelkie zaburzenia gospodarki hormonalnej, łuszczycowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry (AZS) i spora część schorzeń dermatologicznych. Warto wiedzieć, że za wysoki poziom nawilżenia skóry odpowiada przede wszystkim kwas hialuronowy. To związek naturalnie syntezowany w organizmie człowieka, jednak produkcja ta zaczyna powoli spadać w okolicach 25. roku życia. Od 30. roku życia spadek ten jest jeszcze szybszy i to właśnie wtedy najczęściej obserwuje się suchość skóry twarzy czy powstawanie pierwszych, bardziej widocznych zmarszczek.
Zobacz również: Jak palenie papierosów wpływa na skórę?
Przesuszona skóra twarzy – objawy
Objawy przesuszonej skóry twarzy pojawiają się w momencie, gdy w warstwie rogowej naskórka spada poniżej 10%. Reakcją obronną przed nadmierną ucieczką wody ze skóry jest zwiększone rogowacenie naskórka. Można to zaobserwować pod postacią łuszczenia się płatków naskórka, najczęściej na nosie i w jego okolicach oraz na linii włosów, jednak łuszczenie się naskórka nierzadko pojawia się na całej twarzy. Innymi objawami przesuszonej skóry twarzy są:
- uczucie ciągnięcia, ściągania skóry;
- dyskomfort, zwłaszcza po umyciu twarzy czystą wodą lub wodą i mydłem;
- częste podrażnienia i pieczenie skóry;
- brak połysku skóry;
- utrata elastyczności i jędrności skóry;
- nieregularna powierzchnia skóry.
Nie należy mylić przesuszonej skóry twarzy z odwodnioną skórą. Odwodnienie odnosi się do stanu przejściowego, natomiast suchość jest już stanem trwałym i przewlekłym, jednak możliwym do cofnięcia za pomocą odpowiedniego postępowania.
Przesuszona skóra twarzy – domowa pielęgnacja
Pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy powinna przebiegać dwuetapowo. Najpierw należy pozbyć się zgrubiałego i łuszczącego się naskórka. Chroni on przed nadmiernym wydostawaniem się wody ze skóry, jednak równie skutecznie chroni przed przenikaniem składników aktywnych kosmetyków w głąb skóry. Naskórek usuwa się delikatnymi peelingami, najlepiej peelingami enzymatycznymi. Dopiero po usunięciu martwego naskórka można przejść do etapu intensywnego nawilżania. W tym celu stosuje się składniki silnie wiążące wodę – kwas hialuronowy, kolagen, sorbitol, gliceryna, kwas piroglutaminowy, pantenol, kwas glikolowy, kwas mlekowy, mocznik. To właśnie ich należy szukać w kosmetykach.
Aby woda nie uciekała ze skóry 1-2 razy w tygodniu można zastosować maskę regeneracyjną bogatą w składniki o działaniu okluzyjnym, czyli tworzącym barierę na powierzchni skóry. Takimi składnikami są oleje roślinne, oleje mineralne, woski i silikony.
Można również korzystać z profesjonalnych zabiegów nawilżających, takich jak jonoforeza, sonoforeza, mikrodermabrazja czy naświetlanie skóry promieniowaniem podczerwonym. Z kolei wszelkie masaże kosmetyczne poprawią cyrkulację krwi w obrębie twarzy i ułatwią wnikanie składników pielęgnacyjnych zawartych w kosmetykach. Uzupełniająco należy pamiętać o unikaniu opalania się, wychodzeniu na słońce po nałożeniu kremu z filtrem UV oraz piciu dużej ilości wody mineralnej. Pielęgnacja cery nie miałaby sensu, gdyby nie zdrowa dieta i odpowiednio dobrana suplementacja. Najczęściej rekomenduje się przyjmowanie naturalnego kwasu hialuronowego – nawilży on organizm od wewnątrz i pozwoli na intensywne wykorzystanie spożywanej wody.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.