Witamina D to ważny składnik codziennej diety. Jej odpowiedni poziom w organizmie warunkuje prawidłowy stan kości, a także zapewnia właściwą pracę układu krążenia. Jakie inne funkcje spełnia witamina D oraz czym skutkuje jej niedobór?
Witamina D
Witamina D należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach. W odróżnieniu od witaminy C nie jest wydalana z moczem, a magazynowana w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Do organizmu przedostaje się dwiema drogami. Jedna z nich odbywa się za sprawą pożywienia, druga natomiast na skutek syntezy skórnej pod wpływem promieni słonecznych. Należy podkreślić, że synteza skórna witaminy D może pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania na ten związek. W pokarmie występuje jako witamina D2 (pochodzenia roślinnego) oraz witamina D3 (pochodzenia zwierzęcego).
Właściwości witaminy D
Witamina D nazywana jest eliksirem życia, ponieważ chroni przed rozwojem szeregu chorób o charakterze ogólnoustrojowym.
1. Reguluje ciśnienie.
Do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych należy nadciśnienie tętnicze, podobnie jak choroby serca. Natomiast witamina D w połączeniu z wapniem zapobiega zawałowi serca, udaru oraz rozwoju choroby wieńcowej. Ponadto utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu HDL, ze względu na możliwość regulacji poziomu białka wchodzącego w skład HDL.
2. Wzmacnia układ kostny.
Witamina D to bardzo istotny związek dla układu kostnego. Uczestniczy bowiem w procesie mineralizacji tkanki kostnej oraz gospodarki wapniowo-fosforowej. Zarówno wapń i fosfor to pierwiastki, które odpowiadają za prawidłową kondycję kości oraz zębów. Witamina D wspomaga ich wchłanianie. Zarówno u dzieci jak i dorosłych warunkuje kształtowanie zębów oraz kości, a także wpływa na ich gęstość oraz mineralizację. Dodatkowo spełnia ważną funkcję w procesie kostnienia, a także w syntezie powstawania związków niezbędnych do budowy kości.
3. Reguluje poziom cukru we krwi.
Witamina D stymuluje produkcję insuliny, utrzymuje odpowiedni poziom glukozy we krwi, co zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2.
4. Zapewnia prawidłowy przebieg ciąży.
Oprócz kwasu foliowego kobietom w ciąży zaleca się stosowanie witaminy D. Stanowi bowiem bardzo ważny składnik prawidłowego rozwoju płodu. Jej niedobór w diecie, a także unikanie promieni słonecznych zwiększa ryzyko wystąpienie tzw. cukrzycy ciążowej, a także zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka złamań kości, chorób autoimmunologicznych, metabolicznych czy naczyniowych.
5. Wspomaga odchudzanie.
Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Z kolei waz z wapniem zmniejszają syntezę kortyzolu, który odpowiada za jej odkładanie się. Należy podkreślić, że dostateczna ilość witaminy D przekłada się na produkcję leptyny, hormonu, który zapewnia uczucie sytości.
Objawy niedoboru witaminy D
Często niedobór witaminy D w organizmie wynika z niedostatecznej ekspozycji skóry na słońce. Zbyt mała jej ilość jest niebezpieczna głównie dla osób starszych, u których wywołuje problemy z układem autoimmunologicznym, z kolei u dzieci może spowodować groźne, nieodwracalne wady postawy. Oznacza to, że może być przyczyną rozwoju krzywicy lub rozmiękania kości.
U dorosłych natomiast może skutkować cukrzycą typu 1, stwardnieniem rozsianym, rakiem jelita grubego oraz rakiem piersi.
Do głównych objawów niedoboru witaminy D należy:
- biegunka;
- bezsenność;
- nadciśnienie;
- nadwaga;
- obniżona odporność organizmu;
- bóle mięśni i kości.
Jak uzupełnić niedobór witaminy D?
W celu zadbania o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie należy:
- codziennie eksponować skórę na działanie promieni słonecznych, przez co najmniej 15 minut;
- odpowiednio odżywiać się;
- uprawiać sport;
- suplementować witaminę D w dawkach zaleconych przez lekarza.
Objawy nadmiaru witaminy D
Zjawisko przedawkowania witaminy D nie należy do częstych. Dochodzi na skutek stosowania witaminy doustnie w dawce czterokrotnie większej od zalecanej. Należy podkreślić, że nadmiar witaminy D w organizmie jest niebezpieczny, ponieważ może dojść do jego zatrucia. Zbyt duża jej ilość powoduje odkładanie się wapnia w tętnicach, nerkach oraz sercu, co z kolei przekłada się na zaburzeniu ich funkcji.
Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Zjawisko to może spowodować deformację płodu, a także choroby kości u dziecka.
Do głównych objawów nadmiaru witaminy D należy:
- zmniejszenie apetytu;
- zaparcia;
- osłabienie;
- ból głowy;
- świąd skóry;
- pocenie się;
- drgawki;
- nadpobudliwość;
- powiększona wątroba i śledziona.
Dawkowanie witaminy D
Suplementacja witaminy D powinna odbywać się zarówno porą letnią jak i jesienno-zimową, a nawet już od pierwszych dni życia, ze względu na fakt, że zaraz po urodzeniu rola witaminy D w organizmie jest niezmiernie ważna.
Norma przyjmowania witaminy D u noworodków wynosi 400j.m/dobę. Po skończeniu 6 miesiąca warto zwiększyć ją do 600 j.m/dobę. Z kolei młodzież oraz dzieci powinny przyjmować dawkę 600-1000 j.m/dobę. Zapotrzebowanie u osób dorosłych waha się w granicy 800-2000 j.m/ dobę. Znacznie wyższą dawkę powinny przyjmować kobiety w ciąży.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |