
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Witamina D to ważny składnik codziennej diety. Jej odpowiedni poziom w organizmie warunkuje prawidłowy stan kości, a także zapewnia właściwą pracę układu krążenia. Jakie inne funkcje spełnia witamina D oraz czym skutkuje jej niedobór?
Witamina D należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach. W odróżnieniu od witaminy C nie jest wydalana z moczem, a magazynowana w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Do organizmu przedostaje się dwiema drogami. Jedna z nich odbywa się za sprawą pożywienia, druga natomiast na skutek syntezy skórnej pod wpływem promieni słonecznych. Należy podkreślić, że synteza skórna witaminy D może pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania na ten związek. W pokarmie występuje jako witamina D2 (pochodzenia roślinnego) oraz witamina D3 (pochodzenia zwierzęcego).
Witamina D nazywana jest eliksirem życia, ponieważ chroni przed rozwojem szeregu chorób o charakterze ogólnoustrojowym.
Do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych należy nadciśnienie tętnicze, podobnie jak choroby serca. Natomiast witamina D w połączeniu z wapniem zapobiega zawałowi serca, udaru oraz rozwoju choroby wieńcowej. Ponadto utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu HDL, ze względu na możliwość regulacji poziomu białka wchodzącego w skład HDL.
Witamina D to bardzo istotny związek dla układu kostnego. Uczestniczy bowiem w procesie mineralizacji tkanki kostnej oraz gospodarki wapniowo-fosforowej. Zarówno wapń i fosfor to pierwiastki, które odpowiadają za prawidłową kondycję kości oraz zębów. Witamina D wspomaga ich wchłanianie. Zarówno u dzieci jak i dorosłych warunkuje kształtowanie zębów oraz kości, a także wpływa na ich gęstość oraz mineralizację. Dodatkowo spełnia ważną funkcję w procesie kostnienia, a także w syntezie powstawania związków niezbędnych do budowy kości.
Witamina D stymuluje produkcję insuliny, utrzymuje odpowiedni poziom glukozy we krwi, co zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2.
Oprócz kwasu foliowego kobietom w ciąży zaleca się stosowanie witaminy D. Stanowi bowiem bardzo ważny składnik prawidłowego rozwoju płodu. Jej niedobór w diecie, a także unikanie promieni słonecznych zwiększa ryzyko wystąpienie tzw. cukrzycy ciążowej, a także zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka złamań kości, chorób autoimmunologicznych, metabolicznych czy naczyniowych.
Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Z kolei waz z wapniem zmniejszają syntezę kortyzolu, który odpowiada za jej odkładanie się. Należy podkreślić, że dostateczna ilość witaminy D przekłada się na produkcję leptyny, hormonu, który zapewnia uczucie sytości.
Często niedobór witaminy D w organizmie wynika z niedostatecznej ekspozycji skóry na słońce. Zbyt mała jej ilość jest niebezpieczna głównie dla osób starszych, u których wywołuje problemy z układem autoimmunologicznym, z kolei u dzieci może spowodować groźne, nieodwracalne wady postawy. Oznacza to, że może być przyczyną rozwoju krzywicy lub rozmiękania kości.
U dorosłych natomiast może skutkować cukrzycą typu 1, stwardnieniem rozsianym, rakiem jelita grubego oraz rakiem piersi.
Do głównych objawów niedoboru witaminy D należy:
W celu zadbania o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie należy:
Zjawisko przedawkowania witaminy D nie należy do częstych. Dochodzi na skutek stosowania witaminy doustnie w dawce czterokrotnie większej od zalecanej. Należy podkreślić, że nadmiar witaminy D w organizmie jest niebezpieczny, ponieważ może dojść do jego zatrucia. Zbyt duża jej ilość powoduje odkładanie się wapnia w tętnicach, nerkach oraz sercu, co z kolei przekłada się na zaburzeniu ich funkcji.
Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Zjawisko to może spowodować deformację płodu, a także choroby kości u dziecka.
Do głównych objawów nadmiaru witaminy D należy:
Suplementacja witaminy D powinna odbywać się zarówno porą letnią jak i jesienno-zimową, a nawet już od pierwszych dni życia, ze względu na fakt, że zaraz po urodzeniu rola witaminy D w organizmie jest niezmiernie ważna.
Norma przyjmowania witaminy D u noworodków wynosi 400j.m/dobę. Po skończeniu 6 miesiąca warto zwiększyć ją do 600 j.m/dobę. Z kolei młodzież oraz dzieci powinny przyjmować dawkę 600-1000 j.m/dobę. Zapotrzebowanie u osób dorosłych waha się w granicy 800-2000 j.m/ dobę. Znacznie wyższą dawkę powinny przyjmować kobiety w ciąży.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły