Kwas hialuronowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas hialuronowy jest liniowym polisacharydem zaliczanym do glikozaminoglikanów, występującym fizjologicznie w organizmie każdego człowieka. Wyróżnia się zdolnością do wiązania ogromnych ilości wody ( jedna cząsteczka związku wiąże nawet do 250 cząsteczek wody). Odpowiada głównie za nawilżenie skóry, jej dobrą kondycję oraz sprawność stawów. Suplementację kwasu hialuronowego warto rozważyć już po ukończeniu 25. roku życia, ponieważ wtedy następuje fizjologiczny spadek jego naturalnej syntezy.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy w organizmie człowieka

Organizm dorosłego człowieka o przeciętnej wadze 70 kg zawiera około 15 g kwasu w postaci hialuronianu sodu. Każdego dnia prawie 1/3 z tej puli podlega wymianie i zastąpieniu nowymi cząsteczkami. W największych ilościach kwas hialuronowy znaleźć można w skórze właściwej, ciele szklistym oka oraz mazi stawowej. Właśnie dlatego niedobór w pierwszej kolejności objawia się pogorszeniem kondycji skóry, jej nadmierną suchością, bólami stawów oraz pogorszeniem wzroku.

Podstawowe funkcje kwasu hialuronowego w organizmie człowieka są następujące:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • utrzymywanie prawidłowej, wysokiej ruchomości stawów;
  • zmniejszanie sztywności i dolegliwości bólowych stawów pojawiających się w przebiegu przewlekłych chorób narządu ruchu (np. choroby zwyrodnieniowej stawów);
  • utrzymywanie nawilżenia powierzchni stawowych i wysokiej jakości mazi stawowej;
  • wpływa na kondycję skóry, nawilżanie jej i ochrona przed wysychaniem czy szkodliwym promieniowaniem UV;
  • zwiększanie elastyczności skóry;
  • zmniejszanie widoczności zmarszczek mimicznych;
  • poprawa wzroku;
  • wspomaganie regeneracji skóry po uszkodzeniach lub po opalaniu się.

Organizm człowieka przestaje produkować kwas hialuronowy w optymalnych ilościach w okolicach 25.-30. roku życia. Synteza ta stopniowo maleje, przez co pojawiają się zmarszczki, a skóra staje się bardziej sucha i podatna na uszkodzenia. Podobne zjawisko obserwuje się w przypadku kolagenu.

Suplementacja kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy dostępny jest w formie suplementów diety (kapsułki). Rekomenduje się jego suplementację zamiast stosowania kremów z jego dodatkiem, ponieważ cząsteczki tego związku są zbyt duże, aby rzeczywiście przeniknąć przez skórę do jej głębszych warstw. Działają więc jedynie powierzchownie, chroniąc przed odparowywaniem wody czy czynnikami zewnętrznymi. Jeśli chcemy uzupełnić poziom kwasu hialuronowego w skórze lub w stawach, konieczna jest  suplementacja, czyli działanie „od środka”.

Regularne przyjmowanie kwasu hialuronowego w formie suplementów diety już po 2-3 tygodniach skutkuje widoczną poprawą kondycji skóry, ponieważ jego cząsteczki trafiają przez układ pokarmowy, czyli bezpośrednio w miejsce największego zapotrzebowania. Skóra staje się bardziej miękka, delikatnie wygładzona i nawilżona. Omawiany związek jest istotnym składnikiem płynu maziowego, który wpływa na ruchomość stawów i sprawia, że powierzchnie stawowe mogą bezboleśnie „ślizgać się” po swoich powierzchniach. Spadek kwasu hialuronowego (i kolagenu) w organizmie powoduje bóle stawów, sztywność stawów, „strzelanie” w stawach oraz ich blokowanie się.

Jak suplementować kwas hialuronowy?

Każdą kapsułkę należy obficie popić wodą, aby otoczka mogła szybko się rozpuścić, uwalniając dobroczynną zawartość. Nie ma znaczenia pora dnia ani spożyty posiłek. Kwas hialuronowy jest związkiem całkowicie bezpiecznym dla organizmu człowieka, tym bardziej, że jest jednocześnie naturalnie przez niego syntezowany. W efekcie nawet długotrwałe (kilkumiesięczne) przyjmowanie nie wywołuje niepożądanych działań ubocznych. Doustne przyjmowanie kwasu hialuronowego warto rozpocząć w momencie zauważenia braku jego naturalnego wydzielania, zwykle ma to miejsce w okolicach 25.-30. roku życia (podobnie jak w przypadku kolagenu).

Kwas hialuronowy w kapsułkach cieszy się wysoką biodostępnością, a po spożyciu jego cząsteczki  rozprowadzane są po całym organizmie, trafiając do miejsc, gdzie znajdują się jego niedobory. Warto przyjmować go jednocześnie z kolagenem oraz z witaminą C. Bogatym źródłem witaminy C jest choćby acerola.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
  5. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *