Solarium – wady i zalety

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Solarium to hasło, które wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Jedni korzystają z tego miejsca nieustannie, inni z kolei omijają je szerokim łukiem. Jak jest naprawdę? Czy solarium, aż tak bardzo szkodzi zdrowiu? Poznajmy wady i zalety tego rodzaju usług.

Solarium - wady i zalety

Wady i zalety solarium

W niedalekiej przeszłości uważano, że wizyty w solarium nie szkodzą naszemu zdrowiu, ponieważ światło pochodzące z lamp (promieniowanie UVA) nie wywołują żadnych dolegliwości skórnych. Za szkodliwe uważało się wyłącznie promieniowanie UVB. Obecne badania mówią, że to promieniowanie UVA należy do najbardziej niebezpiecznych. Szczególnie, że jest wstanie przeniknąć głęboko do skóry, nawet do granicy skóry właściwej. W tak głębokich warstwach wywołuje uszkodzenia kolagenu i elastyny oraz przyczynia się do rozwoju wolnych rodników, zwiększając tym ryzyko zachorowań na nowotwory skóry.

Na temat solarium należy jednak spojrzeć z drugiej strony. Zwolennicy takich miejsc, zwracają szczególną uwagę na poprawę nastroju po wizycie oraz stymulację produkcji witaminy D3 w organizmie. Idąc tym tropem korzystanie z solarium pozwala przetrwać okres jesienno-zimowej chandry, a opalona skóra zwiększa poziom własnej samooceny.

Podsumowując, wizyty w solarium niosą za sobą pewne zagrożenia, ale korzystanie z tego rodzaju usług może przynieść nam również kilka korzyści. W tym wszystkim warto jednak racjonalnie podejść do tematu i zgłębić wiedzę na temat ewentualnych skutków ubocznych.

Jak właściwie korzystać z solarium?

Zanim podejmiesz decyzję o wizycie w solarium, warto zasięgnąć porady dermatologa i zbadać obecny stan swojej skóry. Specjalista będzie mógł określić czy znamiona lub pieprzyki obecne na skórze nie zagrażają zdrowiu oraz czy kosmetyki lub leki, z których obecnie korzystasz nie są fotouczulające.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo należy sprawdzić rodzaj używanych lamp oraz łóżek. Promieniowanie UVA emitowane w solarium nie powinno przekraczać dawki 0,3 Wat na m2, a także czy powierzchnia łóżek poddawana jest stałej dezynfekcji. Bardzo ważną kwestią jest również częstotliwość wizyt. Zwykle zaleca się opalać co 2-3 dni, później raz w tygodniu, jednak nie więcej niż 10 dni w roku.

Opalając się w solarium należy pamiętać o ochronie oczu, zakładając specjalne okulary, a także zasłaniając wrażliwe miejsca tj. brodawki sutkowe czy twarz.

Uwaga !

Z solarium nie powinny korzystać:

  • kobiety w ciąży;
  • matki karmiące;
  • kobiety w trakcie menstruacji;
  • osoby z chorobami skóry (trądzik, łuszczyca, opryszczka) oraz układu krążenia;
  • osoby uczulone na słońce;
  • kobiety w trakcie połogu;
  • osoby z cukrzycą.

Ponadto warto wstrzymać się od opalania w przypadku kiedy w niedawnym czasie był wykonywany peeling skóry, depilacja woskiem oraz zamykanie naczynek, a także kiedy stosujemy leki (antybiotyki), kosmetyki (retinol) i zioła (dziurawiec, szałwia, nagietek) wchodzące w reakcję ze światłem.

Należy wiedzieć, że nie wskazane jest łączenie opalania skóry w solarium z opalaniem na słońcu. Stosowanie obu tych metod znacznie przyczynia się do szybszego starzenia się skóry.

Jak przygotować się do wizyty w solarium?

Przed wizytą w solarium należy:

  • zmyć makijaż, dezodorant oraz inne preparaty aplikowane na skórę;
  • zdjąć biżuterię;
  • posmarować skórę kremem z delikatnym filtrem przeciwsłonecznym.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *