
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Stres to mechanizm towarzyszący człowiekowi od tysięcy lat. Jest reakcją fizjologiczną organizmu, której podstawowy cel stanowi przygotowanie nas do radzenia sobie w nowej, trudnej sytuacji. Niekiedy jednak stres pojawia się zbyt często i wykazuje zbyt dużą intensywność – zwłaszcza, jeśli nie potrafimy sobie z nim radzić. Może wówczas prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
To, czy stres jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym, zależy od naszej oceny sytuacji. Przykładowo, pozytywnym stresem jest otrzymanie nowych zadań w pracy przy świadomości, że potrafimy sobie z nimi poradzić i podołamy ich wykonaniu. Wówczas dużą zaletą takiego stresu jest motywowanie nas do działania i wykonania swojej pracy na najwyższym poziomie.
Jednak jeśli nowym zadaniom towarzyszy uczucie strachu, niepokoju, a my wiemy, że wszystko nas przerasta, pojawia się niezdrowy, negatywny stres, który dezorganizuje całą pracę. Zwłaszcza, jeśli jest on dodatkowo bodźcowany brakiem pozytywnej energii i wsparcia współpracowników w miejscu pracy.
Podczas stresu w naszym organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Następują między innymi:
Osoby żyjące w stresie są bardziej skłonne do wahań nastroju. Bardzo szybko przechodzą do silnych, skrajnych emocji, takich jak złość, strach czy gniew.
Organizm reaguje na stres w 3 fazach. Pierwszą jest reakcja na nową sytuację, podczas której zachodzą wspomniane wyżej zmiany fizjologiczne. Następnie organizm uczy się nowej sytuacji i przystosowuje się do niej. Jeśli dobrze radzimy sobie ze stresem, na tym koniec. Jeśli nie, organizm przechodzi do ostatniej, trzeciej fazy – wyczerpania. Stałe pobudzenie całego organizmu (czyli przewlekły stres) może skutkować licznymi zaburzeniami psychosomatycznymi.
Nadmierny stres w życiu nie jest wskazany. Powoduje objawy takie jak:
Osoby borykające się z nadmiernym stresem w życiu mają trudności w relacjach międzyludzkich i często sięgają po używki, których celem jest odwrócenie uwagi od problemów. Widać często u nich nerwowe nawyki, np. bruksizm, obgryzanie paznokci czy odrywanie skórek. Przewlekły stres może prowadzić do wypalenia zawodowego oraz depresji. Należy także wspomnieć, że negatywny stres powoduje nadmierną produkcję wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do rozwoju licznych chorób cywilizacyjnych, w tym: nowotworowych, sercowo-naczyniowych, metabolicznych i neurodegeneracyjnych.
Jest wiele metod skutecznej nauki radzenia sobie ze stresem. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, możliwości, ogólnego stanu zdrowia i dokładnych przyczyn stresu. Przykładowo, jeśli źródłem stresu będzie niezdrowa relacja partnerska, najlepszym rozwiązaniem będzie wspólna terapia i szczera rozmowa o problemach. Jeśli to nie pomoże, być może warto rozważyć zmianę partnera.
Zawsze dobrym pomysłem jest stosowanie metod wyciszających organizm – osoby zestresowane powinny uprawiać regularnie aktywność fizyczną. Dobrze sprawdzi się jazda konna (kontakt ze zwierzętami uspokaja), joga czy pływanie. Do popularnych metod wyciszających i relaksacyjnych należą medytacja, akupunktura i masaż. Warto poświęcić trochę uwagi samemu sobie. Można skorzystać z długiej kąpieli, wybrać się na spacer, przeczytać długo odkładaną na bok książkę. Warto wspierać się zdrową dietą i szczerze rozmawiać z najbliższymi. Trudne problemy życiowe należy omówić z psychoterapeutą, który pomoże je zrozumieć i zaakceptować. Taka wizyta rzuci inne światło na czynniki stresogenne – być może będziemy traktować je mniej poważnie lub znajdziemy na nie rozwiązanie.
![]() |
Koenzym Q10 bioalgi
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny suplement o wysokiej jakości, zawiera związki które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo koenzym Q10 uczestniczy w każdym procesie fizjologicznym komórek organizmu … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły