Mięsień podłużny (łac. musculus procerus) to parzysty mięsień zlokalizowany w okolicy międzybrwiowej, poniżej brzuśca czołowego mięśnia potyliczno-czołowego. Jest mały i wydłuża się w kierunku pionowym. Zalicza się go do grona mięśni mimicznych twarzy, ponieważ nadaje jej wyraz groźny i agresywny.
Mięsień podłużny – budowa
Mięsień podłużny rozpoczyna się na kości nosowej, powyżej części poprzecznej mięśnia nosowego. Od przyczepu początkowego włókna obu mięśni biegną ku górze i stykają się ze sobą. Przyczep końcowy znajduje się natomiast w skórze gładzizny. Włókna ścięgniste łączą mięsień podłużny z brzuścem czołowym mięśnia potyliczno-czołowego, choć mięsień podłużny nie jest jego przedłużeniem.
Prawy i lewy mięsień podłużny bardzo często są mocno asymetryczne, mogą być też ze sobą złączone. Obserwuje się przypadki bardzo słabego wykształcenia mięśnia podłużnego, jak również jego całkowity brak.
Mięsień podłużny – funkcje
Mięsień podłużny podczas kurczenia się pociąga skórę ku dołowi, co w konsekwencji tworzy jeden lub kilka poprzecznych fałdów u nasady nosa. Szczególnie widać je w trakcie marszczenia brwi – wówczas twarz przybiera wyraz pomiędzy groźnym, a agresywnym. Mięsień podłużny działa antagonistycznie w stosunku do brzuśca czołowego mięśnia potyliczno-czołowego. Pociąga bowiem skórę ku dołowi, zaś wspomniany mięsień – ku górze. Wraz z mięśniami: okrężnym oka i marszczącym brwi, stanowi pewnego rodzaju ochronę oka.
Mięsień podłużny – unerwienie
Za unerwienie mięśnia podłużnego odpowiadają gałązki skroniowe nerwu twarzowego, które występują spod mięśnia okrężnego oka.
Masaż mięśnia podłużnego
Mięsień podłużny warto opracować podczas kosmetycznego masażu twarzy (zarówno profesjonalnego, w gabinecie, np. masażu Kobido, jak i w warunkach domowych). W tym celu należy wykonywać delikatne ruchy ugniatające i rozcierające, kierując się od nasady nosa ku linii włosów, opracowując w ten sposób także całe czoło. Następnie wykonujemy te same ruchy rozcierania, lecz kierując się ku górze i do skroni. Uzupełniająco można wykorzystać roller do twarzy lub kamień gua sha, obejmując masażem jednocześnie mięsień marszczący brwi i okrężny oka. Masaż kosmetyczny kończy się delikatnym oklepaniem mięśnia opuszkami palców oraz wklepaniem kremu nawilżającego lub serum przeciwzmarszczkowego.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Mehta N., Mehta K., Masaż liftingujący twarzy, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2006.