Mięsień podłużny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień podłużny (łac. musculus procerus) to parzysty mięsień zlokalizowany w okolicy międzybrwiowej, poniżej brzuśca czołowego mięśnia potyliczno-czołowego. Jest mały i wydłuża się w kierunku pionowym. Zalicza się go do grona mięśni mimicznych twarzy, ponieważ nadaje jej wyraz groźny i agresywny.

Mięsień podłużny

Mięsień podłużny – budowa

Mięsień podłużny rozpoczyna się na kości nosowej, powyżej części poprzecznej mięśnia nosowego. Od przyczepu początkowego włókna obu mięśni biegną ku górze i stykają się ze sobą. Przyczep końcowy znajduje się natomiast w skórze gładzizny. Włókna ścięgniste łączą mięsień podłużny z brzuścem czołowym mięśnia potyliczno-czołowego, choć mięsień podłużny nie jest jego przedłużeniem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Prawy i lewy mięsień podłużny bardzo często są mocno asymetryczne, mogą być też ze sobą złączone. Obserwuje się przypadki bardzo słabego wykształcenia mięśnia podłużnego, jak również jego całkowity brak.

Mięsień podłużny – funkcje

Mięsień podłużny podczas kurczenia się pociąga skórę ku dołowi, co w konsekwencji tworzy jeden lub kilka poprzecznych fałdów u nasady nosa. Szczególnie widać je w trakcie marszczenia brwi – wówczas twarz przybiera wyraz pomiędzy groźnym, a agresywnym. Mięsień podłużny działa antagonistycznie w stosunku do brzuśca czołowego mięśnia potyliczno-czołowego. Pociąga bowiem skórę ku dołowi, zaś wspomniany mięsień – ku górze. Wraz z mięśniami: okrężnym oka i marszczącym brwi, stanowi pewnego rodzaju ochronę oka.

Mięsień podłużny – unerwienie

Za unerwienie mięśnia podłużnego odpowiadają gałązki skroniowe nerwu twarzowego, które występują spod mięśnia okrężnego oka.

Masaż mięśnia podłużnego

Mięsień podłużny warto opracować podczas kosmetycznego masażu twarzy (zarówno profesjonalnego, w gabinecie, np. masażu Kobido, jak i w warunkach domowych). W tym celu należy wykonywać delikatne ruchy ugniatające i rozcierające, kierując się od nasady nosa ku linii włosów, opracowując w ten sposób także całe czoło. Następnie wykonujemy te same ruchy rozcierania, lecz kierując się ku górze i do skroni. Uzupełniająco można wykorzystać roller do twarzy lub kamień gua sha, obejmując masażem jednocześnie mięsień marszczący brwi i okrężny oka. Masaż kosmetyczny kończy się delikatnym oklepaniem mięśnia opuszkami palców oraz wklepaniem kremu nawilżającego lub serum przeciwzmarszczkowego.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Mehta N., Mehta K., Masaż liftingujący twarzy, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *