Sebum

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sebum skórne to naturalna wydzielina organizmu, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu, zarówno skóry jak i włosów. Bardzo często jednak słyszy się o nadmiernej produkcji tego związku.

Sebum

Sebum – czym dokładnie jest?

Sebum to inaczej łój skórny. Jest naturalną substancją wydzielaną przez organizm człowieka. Stanowi mieszaninę lipidów (np. glicerydów i węglowodorów), która produkowana jest przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwiej. Sebum pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, ponieważ natłuszcza naskórek, przez co staje się on jędrny i miękki w dotyku. Stanowi również warstwę ochronną przed działaniem różnych drobnoustrojów. Sebum to także jedna ze składowych płaszcza hydrolipidowego skóry, który chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (tj. bakterie, pogoda, zanieczyszczenia środowiska, odwodnienie).

W skład sebum skórnego wchodzą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • glicerydy – organiczne związki chemiczne, stanowią największa część sebum skórnego;
  • woski – estry wyższych kwasów tłuszczowych, stanowią około 20% składu;
  • cholesterol – zaliczany do grupy steroli, w sebum występuje w około 1,5%;
  • skwalen – to główny węglowodór nienasycony, stanowi około 10% składu;
  • inne związki – węglowodory, estry cholesterolu, stanowią około 20% składu.

Nadmierna produkcja sebum

W momencie pojawienia się zaburzeń pracy gruczołów łojowych może dojść do nadmiernej produkcji sebum. Zjawisko to może spowodować wiele schorzeń skórnych:

  • cera tłusta – nadmiar sebum na skórze sprawia, że skóra zaczyna się błyszczeć, pory skóry stają się rozszerzone oraz pojawiają się drobne wykwity skórne. Największy problem dotyczy strefy T (czoło, nos, broda) oraz pleców i dekoltu;
  • przetłuszczające się włosy – nadmierna produkcja sebum nie tylko objawia się na skórze twarzy, ale również i na innych częściach ciała np. skórze głowy. W związku z tym zalegająca na skórze głowy warstwa łoju hamuje prawidłowe odżywianie cebulek, przez co włosy wyglądają na nieświeże i tłuste;
  • zaskórniki – nadmierna produkcja sebum powoduje rozszerzenie porów skóry, czego efektem są nieestetyczne zaskórniki i inne wykwity m.in. w postaci zapalnych krost.

Sebum – jak sobie radzić z jego nadmiarem?

Ze względu na to, że przyczyn nadmiernego wydzielania sebum jest wiele, radzenie sobie z tym problemem może być wielokierunkowe. Bardzo istotną rolę odgrywają hormony (tarczycy, hormony płciowe, kortyzol, insulina, progesteron, prolaktyna), które mogą zarówno hamować jak i pobudzać pracę gruczołów łojowych. Na wydzielanie sebum wpływa również ciąża, okres dojrzewania lub przekwitania (menopauza).

Na funkcjonowanie hormonów nie ma dużego wpływu. Dlatego to co daje nam szansę na zmniejszenie produkcji sebum jest m.in. ograniczenie stresu, prowadzenie zdrowego trybu życia oraz prawidłowe odżywianie się. Bardzo ważną rolę odgrywa również pielęgnacja skóry. A więc korzystanie z kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do własnego typu skóry oraz unikanie wysuszania cery, ponieważ z biegiem czasu prowadzi to do zwiększonej pracy gruczołów łojowych. Do oczyszczania skóry należy używać letniej wody. Nie może być z byt ciepła ani zbyt zimna.

W pielęgnacji domowej warto wspomagać się również kosmetykami zawierającymi kwas hialuronowykwas salicylowy, biosiarkę, chrom, witaminy z grupy B, cynk, witaminę C oraz glinkę kosmetyczną. Dodatkowo warto wdrożyć również peelingi, które należy powtarzać, co najmniej raz w tygodniu, aby dokładnie oczyścić skórę. Nie należy zapominać o nawilżaniu skóry, którego zaniechanie może przyczynić się do wzmagania aktywności gruczołów łojowych. Codzienne funkcjonowanie wspomoże stosowanie specjalnych produktów do cery tłustej jak matująca baza pod makijaż oraz bibułki matujące.

Zabiegi na sebum

Polecane zabiegi kosmetyczne przy nadmiarze sebum to:



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. U mnie właśnie stosowanie kosmetyków odpowiednich do tylpu cery nie działa. Te do cery tłustej zwykle są zbyt agresywne i jeszcze bardziej się po nich świecę. Często sięgam po kosmetyki przeznaczone do cery suchej i wrażliwiej, szczególnie jeśli chodzi o oczyszczanie skóry.

  2. Ja już pogodziłam się z tym, że moja skóra świeci się, jest tłusta, a w lecie wręcz nieznośna. Im bardziej próbowałam z nią walczyć różnymi peelingami, maskami, czy olejkami tym gorzej mi się odpłacała;-) Staram się po prostu nawilżać ją, myć naturalnymi mydłami, – najlepiej z Aleppo 40% olejki laurowego,raz w tygodniu peeling i obowiązkowo maseczka z glinką. Taka pielęgnacja służy jej najlepiej, jednak sebum jak istniało tak istnieje, jedynie odrobinę opanowane…Taka uroda:-/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *