Mięsień nosowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10

Mięsień nosowy (łac. musculus nasalis) należy do grona mięśni otoczenia nozdrzy. Leżą one dokoła nozdrzy, stanowiąc kilka niewielkich pasm mięśniowych. Część z nich rozwiera nozdrza, zaś pozostała część zwiera je, co umożliwia oddychanie oraz mimikę twarzy. Wśród tych mięśni istotny jest mięsień nosowy, który pełni po części obie powyższe funkcje (zwieranie i rozwieranie).

Mięsień nosowy (łac. musculus nasalis)

 

 

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Budowa mięśnia nosowego

Pod względem kształtu mięsień nosowy jest płaski, trójkątny i niewielki. Lokalizuje się na bocznej i tylnej części skrzydła nosa. Składa się z 2 części – poprzecznej oraz skrzydłowej, które posiadają wspólny przyczep początkowy. Przyczepem początkowym mięśnia nosowego są łęki zębodołowe górne kła i bocznych zębów siecznych. Część poprzeczna mięśnia nosowego przebiega następnie w bruździe nosowo-wargowej i rozchodzi się na kształt wachlarza. Ostatecznie przechodzi w płaskie rozcięgno znajdujące się na grzbiecie nosa chrzęstnego. Obustronne rozcięgna łączą się ze sobą. Z kolei część skrzydłowa ma bardzo krótki i nieskomplikowany przebieg, kończąc się na bocznym i tylnym brzegu skrzydła nosa.

Na grzbiecie nosa, pomiędzy rozcięgnem grzbietowym a chrząstką, znajduje się kaletka maziowa. Jej podstawowym zadaniem jest ułatwianie przesuwania się rozcięgna mięśnia nosowego. U niektórych ludzi zaobserwować można delikatną odmienność w budowie omawianego mięśnia. Dotyczy ona występowania delikatnego pasma mięśniowego na końcu nosa, rozwierającego część przednią nozdrzy.

Mięsień nosowy – funkcje

Mięsień nosowy odpowiada za zwężanie i pociąganie ku dołowi części nosa zwanej ruchomą (czynność ta możliwa jest dzięki części poprzecznej mięśnia), jak również za rozwieranie nozdrzy i otwieranie skrzydełek nosa w kierunku bocznym (co jest możliwe dzięki części skrzydłowej mięśnia). W pewnym stopniu mięsień nosowy wpływa również na mimikę twarzy, aktywując się podczas złości, śmiechu, płaczu i wielu innych czynnościach związanych z emocjami.

Mięsień nosowy – unerwienie

Wszystkie mięśnie otoczenia nozdrzy, w tym również mięsień nosowy, unerwione są przez gałązki policzkowe nerwu twarzowego.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Łasiński A., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *