Mięsień nosowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień nosowy (łac. musculus nasalis) należy do grona mięśni otoczenia nozdrzy. Leżą one dokoła nozdrzy, stanowiąc kilka niewielkich pasm mięśniowych. Część z nich rozwiera nozdrza, zaś pozostała część zwiera je, co umożliwia oddychanie oraz mimikę twarzy. Wśród tych mięśni istotny jest mięsień nosowy, który pełni po części obie powyższe funkcje (zwieranie i rozwieranie).

Mięsień nosowy (łac. musculus nasalis)

 

 

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Budowa mięśnia nosowego

Pod względem kształtu mięsień nosowy jest płaski, trójkątny i niewielki. Lokalizuje się na bocznej i tylnej części skrzydła nosa. Składa się z 2 części – poprzecznej oraz skrzydłowej, które posiadają wspólny przyczep początkowy. Przyczepem początkowym mięśnia nosowego są łęki zębodołowe górne kła i bocznych zębów siecznych. Część poprzeczna mięśnia nosowego przebiega następnie w bruździe nosowo-wargowej i rozchodzi się na kształt wachlarza. Ostatecznie przechodzi w płaskie rozcięgno znajdujące się na grzbiecie nosa chrzęstnego. Obustronne rozcięgna łączą się ze sobą. Z kolei część skrzydłowa ma bardzo krótki i nieskomplikowany przebieg, kończąc się na bocznym i tylnym brzegu skrzydła nosa.

Na grzbiecie nosa, pomiędzy rozcięgnem grzbietowym a chrząstką, znajduje się kaletka maziowa. Jej podstawowym zadaniem jest ułatwianie przesuwania się rozcięgna mięśnia nosowego. U niektórych ludzi zaobserwować można delikatną odmienność w budowie omawianego mięśnia. Dotyczy ona występowania delikatnego pasma mięśniowego na końcu nosa, rozwierającego część przednią nozdrzy.

Mięsień nosowy – funkcje

Mięsień nosowy odpowiada za zwężanie i pociąganie ku dołowi części nosa zwanej ruchomą (czynność ta możliwa jest dzięki części poprzecznej mięśnia), jak również za rozwieranie nozdrzy i otwieranie skrzydełek nosa w kierunku bocznym (co jest możliwe dzięki części skrzydłowej mięśnia). W pewnym stopniu mięsień nosowy wpływa również na mimikę twarzy, aktywując się podczas złości, śmiechu, płaczu i wielu innych czynnościach związanych z emocjami.

Mięsień nosowy – unerwienie

Wszystkie mięśnie otoczenia nozdrzy, w tym również mięsień nosowy, unerwione są przez gałązki policzkowe nerwu twarzowego.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Łasiński A., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *