Lwia zmarszczka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Lwia zmarszczka (inaczej: lwia bruzda, zmarszczka gniewu) to pionowa bruzda tworząca się między brwiami. Naturalnie można zaobserwować ją u każdego człowieka marszczącego brwi, np. w momencie gniewu, złości czy nawet głębokiego zamyślenia się. Po ustąpieniu tych emocji skóra między brwiami wygładza się. Jednak przy częstym powtarzaniu tego ruchu zmarszczka zaczyna się utrwalać.

Lwia zmarszczka

 

Co to zmarszczki mimiczne?

Lwia zmarszczka należy do grona zmarszczek mimicznych, dlatego warto wiedzieć, czym one w ogóle są. Mianem tym określa się zmarszczki powstające w konsekwencji stałych ruchów skóry znajdującej się nad mięśniami mimicznymi. Pojawiają się w różnym wieku, np. w granicach 20-25 roku życia tworzą się pierwsze zmarszczki mimiczne wokół oczu (kurze łapki). Ich powstawanie zostało bardzo dobrze poznane, pojawiają się pod kątem prostym do linii napinania się mięśnia. Śmiech, marszczenie brwi, mrużenie oczu, grymasy twarzy charakterystyczne dla danej osoby pozostawiają stopniowo ślady w postaci pogłębiających się zmarszczek, które z czasem utrwalają się. Dynamiczna i ekspresyjna twarz, na której mięśnie pracują więcej, jest bardziej narażona na pojawienie się zmarszczek mimicznych. Utrwalenie zmarszczek mimicznych skutkuje ich przekształceniem się w tzw. zmarszczki statyczne.

Jak wygląda lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka to potoczna nazwa charakterystycznych, pionowych bruzd, które można zaobserwować między brwiami. Tworzy się w konsekwencji częstego marszczenia czoła i powoduje, że twarz wygląda na poważną i surową. Może to być jedna głębsza zmarszczka, jak również kilka płytszych. Ich cechą wspólną zawsze jest jednak lokalizacja i pionowe ułożenie względem czoła.

Lwia zmarszczka – przyczyny

Podstawową przyczyną tworzenia się lwiej zmarszczki (i innych zmarszczek mimicznych) jest częste wykonywanie ruchów mimicznych twarzą. Powstawanie zmarszczek jest nieodłącznym elementem procesów starzenia się skóry i nawet jeśli możemy opóźnić to zjawisko, nie jest ono możliwe do całkowitej eliminacji. Kurczenie się mięśni stanowi więc główną przyczynę tworzenia lwiej zmarszczki. Pojawia się ona prostopadle do mięśnia, co skutkuje powstawaniem zagłębień w skórze. W momencie, gdy skurcze te powtarzają się, zostaje zaburzone funkcjonowanie fibroblastów zlokalizowanych wokół danego mięśnia, co w konsekwencji, z biegiem czasu prowadzi do utworzenia trwałego zagłębienia, czyli zmarszczki. Bardzo duży wpływ na ten rodzaj powstawania zmarszczek mają emocje, głównie te negatywne. Dlatego uważa się, że osoby reprezentujące pogodne podejście do życia, mogą dłużej cieszyć się gładką i młodą skórą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wymienia się czynniki ryzyka, które predysponują do tworzenia się lwiej zmarszczki, przyspieszają jej powstawanie i zwiększają widoczność. Są to głównie:

Uważa się, że pierwsze lwie zmarszczki u większości osób pojawiają się w okolicach 40. roku życia.

Lwia zmarszczka – profilaktyka

Aby opóźnić powstawanie lwiej zmarszczki, należy świadomie podejść do własnego zdrowia i pielęgnacji skóry. Najważniejsze są:

  • rezygnacja z palenia papierosów i nadmiernego opalania się;
  • wychodzenie na zewnątrz po zastosowaniu kremu z filtrem UV oraz korzystając z okularów przeciwsłonecznych, aby unikać mrużenia oczu i marszczenia brwi;
  • wysokie nawodnienie organizmu, minimum 1,5 l dziennie;
  • suplementacja kwasu hialuronowego i kolagenu;
  • codzienne stosowanie kremów dobranych do indywidualnych potrzeb skóry oraz 1-2 razy w tygodniu stosowanie peelingów oraz maseczek regeneracyjnych;
  • automasaże twarzy.

Dodatkowo można unikać spania na brzuchu.

Sposoby na lwią zmarszczkę

Najszybszym sposobem redukcji lwiej zmarszczki jest wstrzyknięcie w okolicę międzybrwiową botoxu. Zabieg nie jest szczególnie bolesny, a efekty utrzymują się nawet do 6 miesięcy. Można również wypełnić ją kwasem hialuronowym. Osoby preferujące nieinwazyjne metody likwidacji lwiej zmarszczki mogą sięgnąć po następujące metody:

Wystarczy wybrać się do gabinetu kosmetologicznego, aby specjalista dobrał odpowiednie zabiegi do potrzeb skóry. W domu można uzupełnić terapię podstawową odpowiednią pielęgnacją skóry. Należy zawsze pamiętać o zmywaniu makijażu, można też wykonywać automasaże twarzy (np. przy użyciu rollera jadeitowego czy kamienia gua sha). Zastosowanie znajdują wszystkie metody wymienione przy profilaktyce lwiej zmarszczki.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wojnowska D., Czy można zapobiec konsekwencjom menopauzy dla skóry?, Przegląd Menopauzalny, 1/2013.
  2. Grządziel P., Goździalska A., Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 1/2022.
  3. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *