Bruzdy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Bruzdy to trwałe zmiany w strukturze skóry, będące najczęściej efektem postępującego starzenia się organizmu. Pierwsze mogą pojawiać się już między 20. a 30. rokiem życia w postaci zmarszczek mimicznych, a wraz z upływem czasu pogłębiają się i przekształcają w rzeczywiste, widoczne bruzdy. Najintensywniej widać je u seniorów. Mogą lokalizować się zarówno na twarzy, jak i na całym ciele.

Bruzdy

 

Bruzdy – przyczyny powstawania

Bruzdy na twarzy to inaczej rodzaj zmarszczek, które znajdują się już w zaawansowanej fazie. Wynikają głównie z procesów starzenia się organizmu, ponieważ w okolicach 25. roku życia produkcja kolagenu przez komórki organizmu zaczyna spadać. Przyspiesza to jeszcze bardziej około 30. roku życia. Właśnie ten przedział wiekowy uznaje się za moment powstawania pierwszych bardziej zauważalnych zmarszczek mimicznych. Bruzdy wynikają więc z narastającego niedoboru kolagenu odpowiadającego za wytrzymałość, elastyczność i jędrność skóry, a także za jej powrót do wyglądu wyjściowego po odkształceniach, np. uciśnięciu. Przyczyną powstawania bruzd jest również niedobór kwasu hialuronowego, dzięki któremu skóra jest nawilżona.

Poważnymi czynnikami ryzyka są natomiast:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • palenie papierosów;
  • picie nadmiernej ilości alkoholu;
  • częsta ekspozycja skóry na słońce, opalanie się, korzystanie z solarium;
  • nieprawidłowa codzienna pielęgnacja lub jej brak.

Jak wyglądają bruzdy?

Bruzdy to inaczej pogłębione zmarszczki, czyli podłużne, wąskie zagłębienia w skórze. Widać je już na pierwszy rzut oka, zwłaszcza u osób starszych. Towarzyszy temu pogorszenie kondycji skóry. Staje się ona wiotka, pozbawiona elastyczności i często cienka. Bruzdy znacznie mocniej widać u posiadaczy cery suchej, dlatego tak ważna jest świadoma, codzienna jej pielęgnacja. Jest to problem, któremu nie towarzyszy ból czy dyskomfort. Pojawia się jedynie zaburzenie estetyki wyglądu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak opóźnić pojawianie się bruzd?

Aby jak najdłużej utrzymać gładkość, jędrność i pełnię blasku skóry, należy pamiętać o:

Zobacz również: Masaż Kobido.

Prawidłowa pielęgnacja skóry obejmuje przede wszystkim codzienny, dokładny demakijaż (nigdy nie chodzimy spać w makijażu). Po demakijażu można dodatkowo umyć skórę żelem lub pianką, następnie tonizujemy ją tonikiem lub hydrolatem kwiatowym i nakładamy krem nawilżający lub regeneracyjny (w zależności od potrzeb skóry). Dodatkowo 1-2 razy w tygodniu zaleca się peeling i maseczkę na twarz, np. maseczkę ze Spiruliny. Pielęgnacja ciała obejmuje natomiast codzienne stosowanie balsamu. Bardzo dużą popularność zdobył ostatnio żel aloesowy lub krem kolagenowy.

Usuwanie bruzd

Bruzdy są zbyt głębokie, aby móc usunąć je w warunkach domowych, np. za pomocą kosmetyków. Mimo tego odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji poprawiają jakość skóry i tym samym wpływają na efekty zabiegów kosmetologicznych. Warto więc zaopatrzyć się w kremy, balsamy, serum i maseczki bogate w substancje anti-aging i antyoksydanty, a także składniki regenerujące. W łazience należy mieć również peelingi do twarzy i do ciała, szczotkę do masażu ciała i kamień gua sha. Warto również wykonywać kinesiotaping estetyczny twarzy.

Zobacz również: Facemodeling.

Podstawą zmniejszania widoczności bruzd jest jednak wizyta u kosmetologa. Do przykładowych zabiegów kosmetologicznych przy omawianym problemie estetycznym są:

Dodatkowo warto suplementować kolagen i kwas hialuronowy, które wpłyną na jakość skóry od wewnątrz i uzupełnią niedobory, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek i bruzd.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Osika G., Wesołowska A., Niechirurgiczne metody opóźniające procesy starzenia się skóry, Farmacja Polska, 76/2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *