Mięsień obniżacz kąta ust

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień obniżacz kąta ust (łac. musculus depressor anguli oris) zaliczamy do mięśni otoczenia szpary ust. Pod względem budowy jest niewielki, płaski i trójkątny. Lokalizuje się pomiędzy żuchwą a kątem ust. Co ważne – znajduje się najbardziej powierzchownie w stosunku do pozostałych mięśni tej grupy. Przykrywa go wyłącznie skóra.

Mięsień obniżacz kąta ust

Mięsień obniżacz kąta ust – budowa

Obniżacz kąta ust ma swój przyczep początkowy na brzegu żuchwy, w miejscu niedaleko od guzka bródkowego, aż do poziomu pierwszego zęba trzonowego. Znajduje się pomiędzy przyczepami mięśnia obniżającego wargę dolną a mięśniem szerokim. Następnie jego włókna przebiegają silnie zbieżnie ku górze i kończą się w węźle mięśniowym kąta ust. Węzeł mięśniowy tworzą krzyżujące się włókna mięśnia jarzmowego większego, dźwigacza kąta ust i omawianego mięśnia obniżacza kąta ust. Z tego miejsca część włókien biegnie dalej w obręb wargi górnej i kończy się w skórze bocznej połowy wargi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień obniżacz kąta ust znajduje się najbardziej powierzchownie. Pod nim leżą natomiast: mięsień obniżacz wargi dolnej, mięsień policzkowy oraz mięsień okrężny ust. Wyłącznie w przypadku ludzi obserwuje się powinowactwo mięśnia obniżacza kąta ust do skóry bródki. U niektórych osób omawiany mięsień może być bardzo mocno rozwinięty. Wówczas przednie włókna obu stron łączą się pod bródką i tym samym tworzą blaszkę mięśniową zwaną mięśniem poprzecznym bródki.

Mięsień obniżacz kąta ust – funkcje

Omawiany mięsień odpowiada przede wszystkim za pociąganie kąta ust ku dołowi i prostowanie bruzdy nosowo-wargowej. W efekcie nadaje twarzy wyraz smutku, cierpienia, przybicia. Może kurczyć się także obustronnie – wówczas szpara ust przybiera kształt łuku uwypuklającego się ku górze. Obustronny skurcz napina skórę i tworzy bruzdę poprzeczną (tzw. bruzda podbródkowa), jak również może pogłębiać bruzdę nosowo-wargową, która odgranicza policzek od skrzydła nosa.

Mięsień obniżacz kąta ust – unerwienie

Unerwienie mięśnia obniżacza kąta ust pochodzi od gałązek policzkowych nerwu twarzowego.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *