Makijaż

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Makijaż to czynność szczególnie lubiana przez kobiety (choć w ostatnich czasach posiłkują się nią również mężczyźni). Pozwala na zakrycie niedoskonałości, wyeksponowanie największych zalet urodowych, a nawet na mniejszą lub większą korektę wyglądu twarzy. W wykonywaniu makijażu istotne są wysokiej jakości kosmetyki oraz wiedza z zakresu kolejności łączenia poszczególnych kosmetyków.

Makijaż

Makijaż krok po kroku

Pierwszym etapem przygody z makijażem powinno być skompletowanie odpowiednich, wysokiej jakości kosmetyków, dobranych indywidualnie do potrzeb skóry. Można kierować się poleceniami innych, jednakże każda skóra ma inne wymagania. Fluid idealny dla większości osób może okazać się niedostateczny dla innych, dlatego najlepiej testować je jeszcze w drogerii lub zamawiać mniejsze opakowania, zanim znajdziemy swoich faworytów. Po skompletowaniu kosmetyków warto wiedzieć, jaka jest kolejność ich nakładania. Przykładowy makijaż został opisany poniżej.

1. Przygotowanie skóry do makijażu

Nigdy nie wykonuje się makijażu na nieoczyszczonej skórze. Niezwykle ważna jest regularna pielęgnacja (1-2 razy w tygodniu peeling oraz maska odżywcza, a także codzienne kremowanie) oraz pielęgnacja bezpośrednio przed rozpoczęciem malowania się. Należy nałożyć krem nawilżający około 10-15 minut przed dalszymi czynnościami. Następnie można zaaplikować bazę pod makijaż, dzięki której będzie on dłużej się trzymać, jednak z reguły baza nie jest potrzebna w przypadku makijaży dziennych. Lepiej sprawdzi się przy mocnych i wieczorowych.

2. Podkład, rozświetlacz i bronzer

Pierwszym krokiem makijażu właściwego jest wyrównanie kolorytu skóry, zakrycie niedoskonałości i korekta jej kształtu. W tym celu na twarzy i szyi rozprowadza się podkład dobrany kolorystycznie do skóry (pamiętając, że latem wymagany jest podkład ciemniejszy, ponieważ skóra twarzy z reguły jest bardziej opalona niż zimą). Do nałożenia i rozprowadzenia podkładu można wykorzystać gąbeczkę lub gęsty pędzel. Następnie nakłada się bronzer – nie jest to obowiązkowy element, stosuje się go głównie celem nadania twarzy innych, ostrzejszych rysów, np. uwydatnienia szczęki czy nosa. Na końcu nakładamy rozświetlacz, zazwyczaj pod oczami, na środek czoła i brody oraz na grzbiet nosa. Najwygodniej wklepać go gąbeczką.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Konturowanie twarzy.

3. Róż i puder transparentny

Kolejnym krokiem jest nadanie cerze zdrowego, rumianego wyglądu, co uzyskujemy poprzez nałożenie różu. Choć wciąż podstawą są róże w kamieniu, ostatnimi czasy rosnącą popularność zyskują róże w kremie. Należy pamiętać, aby nakładać je ruchem pędzla od środka policzka ku skroni – nigdy odwrotnie. Na koniec całość makijażu można utrwalić transparentnym pudrem do twarzy. Ma on postać sypkiego proszku, dlatego najlepiej nakładać go dużym pędzlem. Dzięki niemu skóra nie będzie się nieestetycznie błyszczeć.

4. Makijaż oczu oraz ust

Nie należy zapominać, jak ogromne znaczenie ma wykończenie makijażu, czyli oprawa oczu oraz usta. Dobierz intensywność do okazji – makijaż dzienny zwykle jest jaśniejszy, bardziej uniwersalny i stonowany. Ten wieczorowy może pozwolić sobie na mocne kreski, smokey eyes czy czerwone, wyraziste usta. Najpierw na całą powiekę ruchomą aplikuje się jasny cień. Im jest on ciemniejszy, tym powinien zajmować mniejszą część powieki. Nie zapomnij na końcu zblendować cieni, aby mieć wrażenie płynnego przejścia między odcieniami. W zależności od okazji i preferencji możesz użyć eyelinera, dokleić rzęsy czy podkreślić linię wodną oka. Nie zapomnij o brwiach.

Na koniec dobierz szminkę lub błyszczyk i pomaluj usta. Pamiętaj, aby nie wyjeżdżać zbytnio za jej kontur, chyba że celem jest świadome, optyczne powiększenie ust, a Twoja kreska malowana konturówką jest bardzo precyzyjna.

Zobacz również: Makijaż pod okulary, czyli jak się malować?

Makijaż – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z makijażem lub po prostu delikatnie podkreślać swoją urodę na randkach czy w pracy, nie zapomnij zaopatrzyć się również w spory zapas wacików higienicznych oraz płynu do demakijażu. Zawsze przed pójściem spać powinno się dokładnie zmyć makijaż i nałożyć krem regeneracyjny lub krem nawilżający. Chodzenie spać w makijażu sprawia, że skóra nie oddycha, przez co łatwiej o podrażnienia skóry, zaskórniki, zmiany trądzikowe czy nawet reakcje alergiczne. Na dłuższą metę skóra może stać się sucha i łuszcząca się lub wręcz przeciwnie, gruczoły łojowe staną się nadaktywne. Pamiętaj więc, że poza makijażem ważna jest pielęgnacja skóry przed jego wykonaniem oraz po jego zmyciu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brown B., Perfekcyjny makijaż, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2011.
  2. Grzelakowska-Kostoglu E., Red lipstick monster – tajniki makijażu, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *