
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Starzenie się skóry jak i całego organizmu to naturalny proces fizjologiczny. Faktem jest jednak to, że u każdego może przebiegać w inny sposób. U jednych pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawią się później, zaś u innych szybciej, co uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi oraz dotychczasową pielęgnacją cery.
Proces starzenia się skóry spowodowany jest dwoma podstawowymi czynnikami, do których zaliczamy:
Starzenie się skóry to naturalny proces, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać w żaden sposób. Spowodowany jest m.in. zmniejszającą się wraz z wiekiem produktywnością fibroblastów (komórek skóry odpowiedzialnych za syntezę kolagenu, elastyny, a także kwasu hialuronowego). Z biegiem czasu komórki te stają się coraz mniej produktywne, w wyniku czego zanikają ich funkcje metaboliczne i replikacyjne, a proces odnowy ulega osłabieniu.
Dodatkowo włóka kolagenowe oraz elastynowe tracą swą jędrność i elastyczność, a ilość produkowanego kwasu hialuronowego nieustannie zmniejsza się. Efektem tego jest sucha, pozbawiona elastyczności cera z pojawiającymi się zmarszczkami.
Zobacz również: Kwas hialuronowy – naturalne odmładzanie skóry.
Ponadto nieodzowny wpływ na proces starzenia się skóry wykazują również zaburzenia hormonalne, związane szczególnie z poziomem estrogenu i testosteronu w organizmie człowieka. W związku z tym w czasie menstruacji, ciąży czy menopauzy skóra staje się wyjątkowo wrażliwa, sucha, a także skłonna do zaczerwienień. W czasie klimakterium z kolei cera w większym stopniu skłonna jest do podrażnień oraz uczuleń, ulega scieńczeniu i staje się wiotka.
Na proces starzenia się skóry wpływa również środowisko zewnętrzne. Mowa tu o szkodliwym wpływie promieniowania UV, paleniu papierosów, towarzyszącym stresie, niewłaściwym odżywianiu, braku wysiłku fizycznego, przebywaniu w zadymionych i klimatyzowanych pomieszczeniach.
Wszystkie wymienione wyżej czynniki przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które z kolei prowadzą do uszkodzeń materiału genetycznego skóry, niszcząc jej podstawowe elementy budulcowe jakimi są kolagen i elastyna.
Do głównych objawów starzenia skóry zalicza się:
W naskórku dochodzi do zaniku warstwy podstawnej i kolczystej, nazywanych również warstwą Malpighiego. Proces ten prowadzi do wydłużenia się czasu powstawania nowych komórek z 28 nawet do 60 dni. Ze względu na zmniejszoną ilość komórek w naskórku, zostaje również ograniczona synteza czynnika NMF (naturalny czynnik nawilżający). Efektem tego jest odwodnienie naskórka oraz uszkodzenie jego bariery hydrolipidowej.
W warstwie podstawnej naskórka dochodzi do zmniejszenia ilości melanocytów (komórek barwnikowych skóry). Mimo że jest ich niewiele, wykazują jednak skłonność do gromadzenia się, czego efektem są skupiska plam barwnikowych, zwane plamami starczymi.
Obecne w skórze właściwiej włókna kolagenowe i elastynowe osłabiają się oraz zmniejsza się gęstość ich ułożenia. Skóra staje się atroficzna (traci jędrność, elastyczność, rozciągliwość). Ponadto dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej oraz przydatków skóry tj. gruczoły skórne, receptory czucia. Na skórze widoczne są głębokie fałdy oraz zmarszczki.
Wbrew powszechnemu przekonaniu zjawisko starzenia się skóry nie następuje pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Ze zmniejszoną produktywnością komórek skóry mamy do czynienia już około 25 roku życia, co równoznaczne jest z tym, że od tego właśnie momentu powinniśmy przykuwać większą uwagę do jej pielęgnacji. W związku z tym o swoją cerę należy dbać na długo przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Co więcej, już w wieku 20 lat należy zapewniać skórze właściwie nawilżanie.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Myślałam, że mam jeszcze chwilę, a okazuje się, że to już czas zainteresować się pielęgnacją skierowaną na opóźnienie starzenia skóry. Niestety obawiam się, że dodatkowa suchość wynikająca z mojego atopowego zapalenia skóry może to starzenie przyspieszyć.
ja już po sobie widzę , ze skóra mi się starzeje 🙁 a taka piękna była kiedyś.
No i proszę to dla mnie już chyba za późno ;). Nie no żartuję sobie zawsze jest czas żeby zadać o skórę :). Ostatnio słyszałam że żeby zachować młodość na dużej wystarczy przez całe życie używać tylko jednego kremu :), kremu z filtrem :).