Zmarszczki mimiczne – przyczyny i rodzaje

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmarszczki mimiczne można zaliczyć do niechcianych efektów aktywnej mimiki twarzy, a także zmniejszającej się z wiekiem jędrności i elastyczności skóry. Jak powstają zmarszczki, co jest powodem ich powstawania oraz jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Zmarszczki mimiczne - przyczyny i rodzaje

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku mimiki twarzy jaką wyrażamy na co dzień, a także poprzez nieustannie postępujący proces starzenia się skóry. Wraz z upływem lat skóra produkuje coraz mniejszą ilość kolagenu oraz elastyny czyli białek odpowiedzialnych za jej jędrność i elastyczność. Ponadto im stajemy się starsi, tym spada również zawartość kwasu hialuronowego warunkującego poziom nawilżenia skóry. To również wpływa na pogłębianie się zmarszczek mimicznych.

W jakich miejscach powstają zmarszczki mimiczne?

Każdy z nas posiada kilkadziesiąt mięśni mimicznych i tak jak pozostałe, w innych miejscach ciała, można je ćwiczyć. Jak wiadomo mięśnie, których nie trenujemy ulegają wyraźnemu osłabieniu, co z łatwością można zauważyć gołym okiem. W związku z tym tak jak wiotka skóra ramion spowodowana jest słabymi tricepsami, tak pozbawiona jędrności skóra twarzy ściśle powiązana jest z osłabionymi mięśniami mimicznymi. Podsumowując, zmarszczki mimiczne powstają nie tylko na skutek utraty jędrności i elastyczności skóry, ale również w wyniku zwiotczałych mięśni twarzy.

W związku z tym mamy do czynienia ze zmarszczkami:

  • na czole;
  • pod oczami;
  • wokół ust;
  • na policzkach.

1. Zmarszczki mimiczne na czole.

Mimiczne zmarszczki na czole pojawiają się stosunkowo szybko. Ich proces powstawania mocno związany jest z pracą mięśni czoła. Przyjmują one dwojaką postać. Występują bowiem jako poziome linie biegnące w poprzek czoła, a także jako dwie podłużne bruzdy przy nasadzie nosa. Należy jednak podkreślić, że to w jakiej formie powstaną zmarszczki jest kwestią mocno indywidualną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Zmarszczki mimiczne pod oczami.

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna, ze względu na małą ilość tkanki tłuszczowej, która stanowi ochronę dla jej zewnętrznych warstw. W związku z tym pojawiające się zmarszczki w tych miejscach nie powinny nikogo dziwić. Za powstawanie zmarszczek wokół oczu odpowiedzialny jest szeroki uśmiech. To właśnie w tym momencie skóra w obrębie oczu mocno się marszczy tworząc tzw. kurze łapki.

3. Zmarszczki mimiczne wokół ust.

Okolica ust również jest narażona na powstawanie niechcianych zmarszczek i co ciekawe mają bardzo paradoksalne znaczenie. Oznacza to, że powstają na skutek uśmiechania się jednocześnie sprawiając, że wyraz twarzy staje się smutny. Zmarszczki woków ust pojawiają się szczególnie po ich bocznych stronach, a także w kącikach. Z wiekiem w obrębie ust uwidaczniają się również tzw. bruzdy nosowo-wargowe, które biegną od skrzydełek nosa do dołu, a kończą przy kącikach ust.

4. Zmarszczki mimiczne na policzkach.

Główną przyczyną powstawania zmarszczek mimicznych na policzkach również jest szeroki i promienny uśmiech. Jednak dobrą wiadomością jest fakt, że zmarszczki w tych miejscach pojawiają się późno. Dlatego też ćwiczenia tych mięśni warto podjąć szybko, zanim jakakolwiek zmiana pojawi się na skórze.

Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym?

Zanim zdecydujemy się na pielęgnację przeciwzmarszczkową, warto na początku wziąć pod uwagę styl życia jaki dotychczas prowadzimy.

Powstawaniu zmarszczek sprzyja:

Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne to:

  • odpowiednia ilość snu (8-9 godzin);
  • spożywanie dużych ilości wody;
  • prowadzenie zbilansowanej diety;
  • unikanie opalania skóry;
  • systematyczny masaż twarzy;
  • regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Podsumowanie

Proces powstawania zmarszczek jest niestety nieunikniony, jednak w dużym stopniu możemy wpłynąć na zmniejszenie ich widoczności oraz zapobiegać ich pogłębianiu się. Działać można na wiele sposobów m.in. zmieniając dotychczasowy styl życia, nawyki żywieniowe, wykonując ćwiczenia oraz masaż mięśni twarzy, a przede wszystkim stosując odpowiednią pielęgnację skóry.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *