Niekomedogenne oleje do twarzy zazwyczaj wyróżniają się lekką konsystencją, przez co zaliczane są do grupy tzw. olejów szybko schnących. Po aplikacji łatwo się wchłaniają, nie pozostawiając tłustego i lepkiego, nieprzyjemnego biofilmu na powierzchni skóry. Świetnie nadają się do pielęgnacji każdego typu cery, zwłaszcza jednak cery tłustej i cery problematycznej.
Niekomedogenne oleje do twarzy – charakterystyka
Niekomedogenne oleje do twarzy to takie oleje, które nie zatykają porów skóry, co pomaga zapobiegać powstawaniu zaskórników i wyprysków. Mianem porów określa się natomiast niewielkich rozmiarów otwory w skórze, które pełnią niezwykle istotną rolę w jej funkcjonowaniu. Są to ujścia gruczołów łojowych i gruczołów potowych, pomagające w regulacji temperatury ciała, nawilżaniu skóry i wydalaniu toksyn. Dlatego właśnie ich zatkanie nigdy nie będzie zjawiskiem korzystnym.
Oleje niekomedogenne są szczególnie rekomendowane osobom z cerą tłustą, cerą trądzikową lub cerą mieszaną, ale mogą być korzystne dla każdego rodzaju skóry. Stanowią przeciwieństwo olejów komedogennych, które gromadzą się w porach skóry, zatykają je i tym samym prowadzą do nasilania lub występowania problemów takich jak trądzik, zaskórniki, zaczerwienienia skóry, świąd skóry i pieczenie skóry. Jest to szczególnie niekorzystne w przebiegu wszelkich schorzeń dermatologicznych takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i wiele innych. Zwłaszcza posiadacze cery tłustej są narażeni na zaskórniki i pryszcze, ponieważ ich gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum, który także gromadzi się w porach.
Zobacz również: Jak określić typ skóry?
Niekomedogenne oleje do twarzy – działanie
Skóra po zastosowaniu olejów wykazujących niski potencjał komedogenny nie przetłuszcza się w nadmiarze. Oznacza to, że takie oleje nie tylko nie zapychają porów, ale i wpływają na regulację czynności gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry w przyszłości. Dodatkowo uzyskujemy efekt związany z samym działaniem oleju niekomedogennego. Przykładowo:
- olej z nasion konopi – zawiera witaminę C i witaminę E w bardzo dużej ilości. Przywraca skórze elastyczność i odpowiednie nawilżenie, w związku z czym jest to idealny kosmetyk dla cery dojrzałej, cery suchej i cery wrażliwej. Działa mocno regenerująco i zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek;
- olej z nasion czarnuszki siewnej – łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry, ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne. Idealny do każdego typu skóry, zwłaszcza dojrzałej i bardzo suchej. Swoje prozdrowotne działanie zawdzięcza składnikowi antyoksydacyjnemu o nazwie tymochinon;
- olej z pestek winogron – działa nawilżająco i natłuszczająco, chroni przed odwodnieniem skóry, wyrównuje koloryt skóry. Dzięki niemu jest ona jedwabista i pełna blasku.
Oleje niekomedogenne mogą więc mieć różne działanie. Warto dobierać je świadomie, indywidualnie do własnych potrzeb skóry oraz jej rodzaju.
Jak stosować niekomedogenne oleje do twarzy?
Rekomenduje się nakładanie 2-3 kropli wybranego oleju niekomedogennego na zwilżoną skórę, najlepiej przy użyciu hydrolatu roślinnego. Olej można połączyć także z dowolnym, stosowanym na co dzień kremem lub serum o żelowej konsystencji. Niekomedogenne oleje mogą być stosowane samodzielnie lub jako składniki produktów do pielęgnacji skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym, mogą być wyjątkowo korzystne dla skóry problematycznej. Z powodzeniem można je wykorzystać do OCM, czyli metody zwanej olejowym oczyszczaniem twarzy.
Niekomedogenne oleje do twarzy – przykłady
Do najpopularniejszych olejów niekomedogennych do twarzy zaliczamy:
- olej z czarnuszki siewnej;
- olej z pestek winogron;
- olej z nasion konopi;
- olej jojoba;
- olej arganowy;
- olej tamanu;
- olej marula;
- olej z pestek czarnej porzeczki.
W kosmetologii wyróżnia się stopnie komedogenności. Oleje niekomedogenne określane są stopniem 0, jednak można też sięgać po oleje o stopniu I, czyli bardzo niskiej komedogenności. Zaliczamy do nich m.in. olej rycynowy, olej z dzikiej róży oraz olej z rokitnika.
Polecane produkty:
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Schäfer N., Sobczyk M., Burczyk D., Balwierz R., Skotnicka-Graca U., Możliwości zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry trądzikowej, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2022/vol. 11.
- Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik, 2/2014.