Niekomedogenne oleje do twarzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Niekomedogenne oleje do twarzy zazwyczaj wyróżniają się lekką konsystencją, przez co zaliczane są do grupy tzw. olejów szybko schnących. Po aplikacji łatwo się wchłaniają, nie pozostawiając tłustego i lepkiego, nieprzyjemnego biofilmu na powierzchni skóry. Świetnie nadają się do pielęgnacji każdego typu cery, zwłaszcza jednak cery tłustej i cery problematycznej.

Niekomedogenne oleje do twarzy

Niekomedogenne oleje do twarzy – charakterystyka

Niekomedogenne oleje do twarzy to takie oleje, które nie zatykają porów skóry, co pomaga zapobiegać powstawaniu zaskórników i wyprysków. Mianem porów określa się natomiast niewielkich rozmiarów otwory w skórze, które pełnią niezwykle istotną rolę w jej funkcjonowaniu. Są to ujścia gruczołów łojowych i gruczołów potowych, pomagające w regulacji temperatury ciała, nawilżaniu skóry i wydalaniu toksyn. Dlatego właśnie ich zatkanie nigdy nie będzie zjawiskiem korzystnym.

Oleje niekomedogenne są szczególnie rekomendowane osobom z cerą tłustą, cerą trądzikową lub cerą mieszaną, ale mogą być korzystne dla każdego rodzaju skóry. Stanowią przeciwieństwo olejów komedogennych, które gromadzą się w porach skóry, zatykają je i tym samym prowadzą do nasilania lub występowania problemów takich jak trądzik, zaskórniki, zaczerwienienia skóry, świąd skóry i pieczenie skóry. Jest to szczególnie niekorzystne w przebiegu wszelkich schorzeń dermatologicznych takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i wiele innych. Zwłaszcza posiadacze cery tłustej są narażeni na zaskórniki i pryszcze, ponieważ ich gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum, który także gromadzi się w porach.

Zobacz również: Jak określić typ skóry?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niekomedogenne oleje do twarzy – działanie

Skóra po zastosowaniu olejów wykazujących niski potencjał komedogenny nie przetłuszcza się w nadmiarze. Oznacza to, że takie oleje nie tylko nie zapychają porów, ale i wpływają na regulację czynności gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry w przyszłości. Dodatkowo uzyskujemy efekt związany z samym działaniem oleju niekomedogennego. Przykładowo:

  • olej z nasion konopi – zawiera witaminę C i witaminę E w bardzo dużej ilości. Przywraca skórze elastyczność i odpowiednie nawilżenie, w związku z czym jest to idealny kosmetyk dla cery dojrzałej, cery suchej i cery wrażliwej. Działa mocno regenerująco i zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek;
  • olej z nasion czarnuszki siewnej – łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry, ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne. Idealny do każdego typu skóry, zwłaszcza dojrzałej i bardzo suchej. Swoje prozdrowotne działanie zawdzięcza składnikowi antyoksydacyjnemu o nazwie tymochinon;
  • olej z pestek winogron – działa nawilżająco i natłuszczająco, chroni przed odwodnieniem skóry, wyrównuje koloryt skóry. Dzięki niemu jest ona jedwabista i pełna blasku.

Oleje niekomedogenne mogą więc mieć różne działanie. Warto dobierać je świadomie, indywidualnie do własnych potrzeb skóry oraz jej rodzaju.

Jak stosować niekomedogenne oleje do twarzy?

Rekomenduje się nakładanie 2-3 kropli wybranego oleju niekomedogennego na zwilżoną skórę, najlepiej przy użyciu hydrolatu roślinnego. Olej można połączyć także z dowolnym, stosowanym na co dzień kremem lub serum o żelowej konsystencji. Niekomedogenne oleje mogą być stosowane samodzielnie lub jako składniki produktów do pielęgnacji skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym, mogą być wyjątkowo korzystne dla skóry problematycznej. Z powodzeniem można je wykorzystać do OCM, czyli metody zwanej olejowym oczyszczaniem twarzy.

Niekomedogenne oleje do twarzy – przykłady

Do najpopularniejszych olejów niekomedogennych do twarzy zaliczamy:

W kosmetologii wyróżnia się stopnie komedogenności. Oleje niekomedogenne określane są stopniem 0, jednak można też sięgać po oleje o stopniu I, czyli bardzo niskiej komedogenności. Zaliczamy do nich m.in. olej rycynowy, olej z dzikiej róży oraz olej z rokitnika.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Schäfer N., Sobczyk M., Burczyk D., Balwierz R., Skotnicka-Graca U., Możliwości zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry trądzikowej, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2022/vol. 11.
  2. Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik, 2/2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *