
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Łuszczyca to choroba skóry, która występuje obecnie u coraz większej liczbie ludzi. Obecna medycyna nie zna jeszcze rozwiązania w jaki sposób można byłoby ją skutecznie wyleczyć. Istnieje jednak wiele metod łagodzenia objawów. Czym dokładnie jest łuszczyca, jakie są jej przyczyny oraz jak łagodzić jej oznaki?
Istnieje pogląd, że łuszczyca to choroba o podłożu autoimmunologicznym co oznacza, że organizm ludzki zaczyna atakować własne tkanki oraz je niszczyć. Dodatkowo przypuszcza się, że łuszczyca występuje rodzinnie, a więc dziedziczymy ją z pokolenia na pokolenie.
Choroba skóry jaką jest łuszczyca najczęściej dotyczy osób między 10 a 40 rokiem życia. Jednak w ostatnich latach coraz częściej występuje również u ludzi starszych, nawet po 70 roku życia. W tym przypadku dużym prawdopodobieństwem występowania łuszczycy jest przyjmowanie leków nasercowych czy antydepresyjnych. Bardzo często zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się po infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Warto zaznaczyć, że czynnikami sprzyjającym są stany zapalne występujące w organizmie.
Pierwsze objawy pojawiają się w postaci czerwonobrunatnych grudek, niekiedy o owalnym kształcie lub bardziej okrągłym. Zmiany są wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry. Zdrapanie ich powoduje pojawienie się kolejnych objawów. Są to m.in.:
Zmiany skórne najczęściej zlokalizowane są na kolanach, łokciach, pośladkach, dłoniach, stopach oraz na owłosionej skórze głowy. Wierzchnia warstwa grudkowatych zmian pokryta jest srebrzystoszarą lub srebrzystą warstwą w postaci łuski, która gromadzi się w dość grubą warstwę poprzez zachodzące procesy rogowacenia naskórka. Ogniska zmian nie należą do dużych, zwykle od kilku mm do 2 cm.
Innym, dość charakterystycznym miejscem występowania łuszczycy są paznokcie. Mówi się wtedy o objawie naparstkowania. Charakteryzuje się drobnymi, czasami nawet mało widocznymi punkcikowymi wgłębieniami na płytce. Wówczas paznokcie stają się słabe, łamliwe oraz posiadają tendencję do rozdwajania się. Problem łuszczycy może występować zarówno na paznokciach u stóp oraz dłoni.
Zdecydowanie nie. Łuszczyca nie jest chorobą, którą można się zarazić przez dotyk czy korzystanie tych samych sztućców. Jest to ważna informacja dla każdego z nas, aby w momencie sytuacji podania ręki choremu zachować się w stosunku do niego nieodpowiednio.
Obecnie występuje wiele czynników, które mogą przyczynić się do pojawienia się objawów łuszczycy. Należą do nich:
Leczenie łuszczycy dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. To pierwsze zwykle pomocne jest przy tzw. łuszczycy zwykłej. Polega na złuszczaniu łusek, a następnie zahamowaniu proliferacji naskórka. Do tego celu stosuje się kremy i maści na bazie kwasu salicylowego w stężeniu 5-10 %. Z kolei drugim etapem leczenia jest przyjmowanie antraliny, kortykosteoidów, pochodnej witaminy D, leków immunosupresyjnych, cytotoksycznych, a także antybiotyków.
Innym rodzajem leczenia są metody niekonwencjonalne, do których zalicza się urynoterapię, a więc leczenie własnym moczem. Dodatkowo zalecana jest dieta bezglutenowa, spożywanie tranu, ochrona skóry przed urazami i podrażnieniami oraz dbanie o higienę osobistą.
Kolejnym sposobem redukcji objawów łuszczycy jest fototerapia. Do tego celu wykorzystuje się działanie promieniowania UVA (metoda PUVA) i UVB o długości fali świetlnej 360-365 nm po wcześniejszym podaniu związków fotouczulających z grupy psolarenów. Zabiegi naświetlania skóry przeprowadzane są dość często – co 2 lub 3 dni.
Inną metodą leczenia łuszczycy jest tzw. fototereza. Jest to sposób wykorzystywany w przypadku ciężkiej postaci łuszczycy. Fototereza polega na wyizolowaniu limfocytów i napromieniowaniu ich światłem UVA poza organizmem osoby chorej oraz na jednoczesnym podawaniu psolarenów.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
4 odpowiedzi
Teraz już wiem, na co zwracać uwagę, dzięki! 🙂
Przydatne informacje. Z kolei ja mam atopowe zapalenie skóry i również w przypadku tej choroby warto uświadamiać ludzi, że nie jest to choroba zaraźliwa.
U mnie sprawdziła się konopna maść uniwersalna. Polecam ciepło spróbować, super ukojenie.
dla mnie najlepszą maścią na łuszczyce jest Silkum. Bardzo mi pomogła, gdy wszystko inne zawodziło. i udało sie jeszcze podleczyć bez sterydów.