OCM (Oil Cleansing Method)

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Metoda OCM (oczyszczanie twarzy olejami) cieszy się coraz większą popularnością, co ma związek z rosnącą świadomością dbających o siebie osób. Dziś dobrze wiadomo, że stosowanie olejów i olejków ma duże znaczenie w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, także wrażliwej, alergicznej czy tłustej. Cały sekret tkwi w odpowiednim doborze oleju do indywidualnych potrzeb własnej skóry.

OCM (Oil Cleansing Method)

Metoda OCM – na czym polega?

OCM, czyli Oil Cleansing Method, polega na oczyszczaniu skóry twarzy za pomocą olejków. Jest nie tylko niezwykle delikatna, ale i skuteczna i w pełni naturalna. W jaki sposób olej może oczyścić twarz? Wyjaśnienie jest bardzo proste – twarz każdego człowieka pokrywa sebum czyli łój, do którego przyczepiają się wszelkie inne zanieczyszczenia i pyły. Myjące kosmetyki drogeryjne usuwają nie tylko zanieczyszczenia, ale i całość sebum, naruszając przy tym barierę ochronną skóry i płaszcz lipidowy. Skutkuje to stymulacją produkcji sebum, która staje się coraz większa. Oleje stosowane w metodzie OCM rozpuszczają brud, makijaż i nadmiar sebum, jednak ze względu na tłustą konsystencję nie uszkadzając bariery lipidowej i utrzymując właściwe nawilżenie skóry.

Dobór olejów

Najczęściej czynność wykonuje się na skórze suchej, mieszanej i normalnej, choć bardzo dobrze sprawdzi się także na każdej innej. W zależności od rodzaju skóry dobiera się olej lub oleje w odpowiednich proporcjach. Przykładowo:

Olej bazowy powinien być odpowiednio dobrany. Dla cery tłustej nada się olej makadamia, olej lniany, olej sezamowy, olej z nasion chia, olej ryżowy, olej słonecznikowy oraz olej z pestek malin. Inną proponowaną mieszanką dla cery tłustej jest wydzielenie 2/3 porcji oleju jojoba i uzupełnienie pozostałości po równo olejem tamanu i olejem rycynowym. Można dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, co wpłynie na zmniejszenie problemów skórnych, takich jak trądzik.

Przy cerze suchej jako oleje bazowe sprawdzą się: oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek winogron, olej kokosowy czy olej z dzikiej róży. Innym polecanym połączeniem jest zmieszanie po 1/3: oleju rycynowego, oleju jojoba oraz oleju z awokado.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Naturalne kosmetyki z olejem kokosowym.

Z kolei przy pielęgnacji cery normalnej jako oleje bazowe z powodzeniem można zastosować: olej z pestek dyni, olej z nasion słonecznika, olej jojoba czy olej z awokado. Można złączyć również 1/5 porcji oleju rycynowego z 4/5 oleju z pestek winogron.

Zasady OCM

Wybrany olejek lub mieszankę olejów (druga opcja jest korzystniejsza) nakładamy na suchą lub lekko wilgotną twarz. Niewielką ilość delikatnie wmasowujemy w skórę twarzy kolistymi ruchami, po czym ścieramy nadmiar olejów za pomocą miękkiej, zwilżonej ciepłą wodą ściereczki. Podczas ścierania olejów należy pamiętać, że nie wykonujemy tego ruchami pocierającymi, lecz nakładając ściereczkę na twarz i czekając. Ciepła woda rozszerzy pory, dzięki czemu składniki aktywne olejów będą mogły skutecznie penetrować skórę. Po kilku minutach, gdy ściereczka wystygnie, płuczemy ją w ciepłej wodzie i powtarzamy całą czynność 2-3 razy. Dopiero wtedy można delikatnie usunąć resztki olejów.

Na zakończenie oczyszczania twarzy olejami czystą ściereczkę płuczemy z chłodnej wodzie i przykładamy ją do twarzy. Ma to na celu zamknięcie rozszerzonych porów. Do metody OCM nie stosuje się żadnych innych środków myjących. Dopuszcza się jedynie osobny demakijaż oczu, ponieważ raczej unikamy zmywania makijażu oczu olejem.

Korzyści ze stosowania metody OCM

Oczyszczanie twarzy olejami jest całkowicie bezpieczne dla każdego rodzaju cery, ponieważ nie uszkadzają one jej warstwy ochronnej, reguluje wydzielanie sebum nie stymulując gruczołów łojowych do zwiększonej pracy oraz nie zaburza naturalnego pH skóry. Po pielęgnacji skóra staje się miękka, odświeżona i nawilżona, co ma miejsce za sprawą składników aktywnych wybranych olejów. OCM pozwala odblokować i rozszerzyć zamknięte pory, przez co zmniejsza się ilość zaskórników. Dodatkową zaletą jest wyrównanie kolorytu skóry. Co więcej – dzięki OCM brwi i rzęsy stają się gęstsze, co widać już po kilku tygodniach.

OCM – przeciwwskazania

Choć metoda OCM jest bezpieczna i skuteczna, nie powinno się jej stosować w przypadku cery naczynkowej i bardzo wrażliwej na wysokie temperatury. Przeciwwskazaniem jest zaawansowany trądzik ropny, ponieważ OCM może doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii na resztę twarzy. W wymienionych przypadkach warto skonsultować się z dermatologiem i dobrać optymalne metody pielęgnacji i oczyszczania skóry.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Michalak M., Paradowska K., Zielińska A., Możliwości wykorzystania w kosmetologii wybranych olejów roślinnych jako źródła karotenoidów, Postępy Fitoterapii, 1/2018.
  2. Tyszko M., Pielęgnacja naturalna, Wydawnictwo Natuli, Szczecin 2020.
  3. Możdżeń K., Barabasz-Krasny B., Szymacha K., Oliwa J., Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych, Polish Journal of Cosmetology, 4/2016.
  4. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *