
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olej jojoba zawiera duże ilości witaminy E, dostarczając przy tym naturalnych substancji wzmacniających odporność skóry na zewnętrzne czynniki szkodliwe. Można go stosować także na włosy czy paznokcie. Bardzo łatwo przenika przez naskórek, wspierając kondycję każdego rodzaju skóry, zwłaszcza suchej i zniszczonej. Bywa wykorzystywany także w dermatologii, np. do wspomagania terapii trądziku.
Ciekawostką jest, że olej jojoba wcale nie jest olejem, lecz woskiem. Można to zauważyć choćby wkładając go do lodówki, szybko przybierze stałą konsystencję. Jego dużą zaletą jest fakt, że nie jełczeje wraz z upływem czasu, zachowując użyteczność przez długie lata. Posiada charakterystyczną żółtą barwę, a pozyskuje się go w procesie tłoczenia na zimno. Wykorzystywanym surowcem są krzewy Simmondsia Chinesis, których naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki Południowej, Hiszpanii oraz Afryki. Olej jojoba posiada bursztynowy kolor oraz przyjemny, orzechowy zapach.
Najcenniejszymi związkami oleju jojoba są witamina E, witamina A oraz fitosterole. Wszystkie ona wykazują działanie antyoksydacyjne. Do pozostałych składników zaliczamy między innymi:
Ze względu na tak bogaty skład znajduje zastosowanie przede wszystkim w kosmetologii.
Olej jojoba będzie idealnym kosmetykiem dla osób, które nie lubią stosować olejów w codziennej pielęgnacji z powodu pozostawiania przez nie tłustej warstwy na powierzchni skóry. Bardzo szybko się wchłania, sprawiając, że jego użycie już po chwili nie jest widoczne. Mimo tego spełnia swoją rolę w głębszych partiach skóry. Olej jojoba reguluje wydzielanie sebum, dlatego idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry tłustej i narażonej na trądzik. Jednocześnie nadaje się również do pielęgnacji skóry przesuszonej, ponieważ posiada parametry zbliżone do ludzkiego sebum. Pomaga zachować więc równowagę (poprzez odbudowę naturalnego płaszczu hydrolipidowego skóry) i skutecznie odżywia tkanki. Tym samym chroni przed powstawaniem zmarszczek.
Olej jojoba jest skarbnicą witaminy E, zwanej również witaminą młodości. Dlatego bywa często wykorzystywany w produkcji kosmetyków do cery dojrzałej. Regularne stosowanie tego produktu wpłynie na elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry. Stanie się zauważalnie młodsza i pełna blasku. Udowodniono jego skuteczność w terapii licznych schorzeń skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, trądzik, egzema czy łuszczyca. Bez obaw można wykorzystywać go do oczyszczania twarzy metodą OCM.
Na koniec warto wspomnieć, że olej jojoba idealnie nadaje się do pielęgnacji włosów, zwłaszcza średnioporowatych. Jest jednak produktem wysoce uniwersalnym, dlatego świetnie sprawdzi się jako pierwszy olej do włosów, bez względu na porowatość. Jego działanie opiera się głównie na odżywianiu, nawilżaniu i ochronie włosów. Niegroźne będą im niekorzystne czynniki atmosferyczne czy suszenie suszarką. Olej jojoba aplikowany na skórę głowy zmniejsza ryzyko przetłuszczania się włosów oraz wspomaga terapię łupieżu. W szczególności po olej jojoba powinny sięgnąć osoby posiadające cienkie, suche i zniszczone włosy.
Zobacz również: Olejki do ciała.
Produkt ten uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych, dostępnych na rynku olejów do pielęgnacji. Posiada bowiem bardzo dobrą zgodność biologiczną z ludzką skórą, dzięki czemu nie powoduje alergii, nadwrażliwości, podrażnień czy stanów zapalnych. Wręcz przeciwnie, łagodzi te objawy. Mogą go stosować nawet dzieci czy kobiety w ciąży, np. celem zapobiegania rozstępom czy podczas masażu krocza w III trymestrze.
Zobacz również: Rozstępy w ciąży – jak ich unikać?
Kupując olej jojoba należy zwrócić uwagę na 3 aspekty: opakowanie, skład oraz metodę pozyskiwania. Olej powinien być umieszczony w ciemnej, szklanej buteleczce, która ochroni go przed światłem. Po zakupie pamiętajmy, aby przechowywać go w zamkniętej szafce, ponieważ światło słoneczne osłabia jego właściwości. W składzie powinien być wyłącznie olej jojoba (100%). Wybierajmy olej nierafinowany, ponieważ podczas jego produkcji nie stosowano wysokich temperatur. Dzięki temu wszystkie składniki są w stanie nienaruszonym.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły