Podrażnienia skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Podrażnienia skóry są w dzisiejszych czasach częstym problemem. Wynikają z wielu przyczyn – chorób przewlekłych, kontaktu z detergentami, niewłaściwej pielęgnacji skóry i innych. Objawiają się głównie zaczerwienieniem skóry, pieczeniem i świądem. W pierwszej kolejności należy zadbać o codzienną pielęgnację. Jeśli podrażnienia są rozległe lub nie znikają samoistnie warto udać się do dermatologa oraz kosmetologa.

Podrażnienia skóry

 

Podrażnienia skóry – przyczyny

Podrażnienia skóry powstają w konsekwencji działania nieswoistych czynników drażniących. Miejscowa reakcja zapalna może więc stanowić wynik pojedynczej lub wielokrotnej aplikacji substancji chemicznej, co powoduje m.in. uwalnianie z keratynocytów presyntetyzowanych cytokin, głównie interleukiny 1 oraz czynnika martwicy nowotworów α. Związki te aktywują ekspresję cząsteczek adhezyjnych zlokalizowanych na powierzchni keratynocytów i na śródbłonku naczyń. Reakcję z podrażnienia zauważyć można u większości osób, które miały przez wystarczająco długi czas bezpośredni kontakt z substancją drażniącą występującą w odpowiednio dużym stężeniu lub taką, na którą organizm nadmierne reaguje. Do związków powodujących podrażnienia skóry, powszechnie stosowanych w kosmetologii, należą przede wszystkim:

  • środki powierzchniowo czynne, przede wszystkim laurylosiarczan sodu i kokamidopropylobetaina;
  • rozpuszczalniki, np. glikol propylenowy i eter dietylowy;
  • środki konserwujące, takie jak formaldehyd i związki uwalniające formaldehyd;
  • kwas tioglikolowy i jego sole znajdujące się najczęściej w preparatach do trwałej ondulacji
    oraz pielęgnacji włosów;
  • disiarczek selenu dodawany do szamponów przeciwłupieżowych;
  • kwas salicylowy;
  • składniki preparatów do paznokci, zwłaszcza aceton, wodorotlenek sodu i potasu oraz trietanoloamina.

Podrażnienia skóry pojawiają się jednak nie tylko wskutek kontaktu z drażniącymi związkami chemicznymi. Mogą być bowiem konsekwencją częstych otarć skóry, np. zbyt obcisłą odzieżą, za małym obuwiem czy paskiem od torebki. Podrażnienia pojawiają się szczególnie wtedy, gdy skóra jest delikatna, wrażliwa i ma ku temu skłonność. Poważnymi czynnikami ryzyka są zimno i niska wilgotność powietrza, co zmniejsza zawartość wody w warstwie rogowej naskórka, a także niedobory witaminowe i ekspozycja na promieniowanie UV.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Skóra – budowa i histologia.

Objawy podrażnionej skóry

Podrażniona skóra nie tylko prezentuje się nieestetycznie, ale również powoduje przykre dolegliwości. W pierwszej kolejności pojawia się zaczerwienienie i świąd skóry, któremu może towarzyszyć uczucie pieczenia i ściągania. W dalszej kolejności naskórek może zacząć się łuszczyć, a skóra pękać. Powoduje to dolegliwości bólowe i w skrajnych przypadkach krwawienia. Objawy nasilają się podczas drapania skóry.

Podrażniona skóra – domowe sposoby

Istnieje szereg domowych metod łagodzących podrażnienia skóry. Większość produktów niezbędnych do wykonania łagodzących okładów, masek czy wcierek każdy z nas posiada w swoim domu. Są to:

  • namoczone w ciepłej wodzie płatki owsiane;
  • świeży, zielony ogórek;
  • aloes;
  • kefir lub maślanka naturalna;
  • wyciąg z rumianku.

Wystarczy przyłożyć je do skóry na 5-15 minut. Dokładne postępowanie zależy również od tego, co spowodowało podrażnienia skóry. Jeśli pojawiły się one po goleniu, pierwszym krokiem będzie zastosowanie chłodnych okładów, które obkurczą naczynia krwionośne i złagodzą zaczerwienienie. Później warto wetrzeć w skórę balsam nawilżający. Aby uniknąć podrażnień podczas golenia poleca się wykonywanie zimnych okładów lub zimny prysznic bezpośrednio przed czynnością, co zamknie pory i ułatwi golenie.

Jeśli natomiast podrażnienia powstały wskutek kontaktu z czynnikami chemicznymi, należy dokładnie umyć skórę, aby pozbyć się ich pozostałości, wykonać łagodzący okład z powyższych produktów gospodarstwa domowego, a następnie na oczyszczoną skórę nałożyć silnie regenerujące kosmetyki, najlepiej z dodatkiem ceramidów czy peptydów. Dobrze sprawdzi się kwas hialuronowy, który wiąże wodę i dzięki temu utrzymuje bardzo wysokie nawilżenie skóry.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Chomiczewska D., Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia. Część III. Nieinwazyjne metody oceny właściwości biofizycznych skóry, Medycyna Pracy, 4/2010.
  2. Chomiczewska D., Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia. Część I., Epidemiologia, etiopatogeneza i obraz kliniczny, Medycyna Pracy, 5/2008.
  3. Piejko L., Zawodowe kontaktowe zapalenie skóry, Akademia Paznokcia, 1/2016.
  4. Szybiak J., Wiechuła D., Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków, Przegląd Dermatologiczny, 100/2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *