
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olej z pestek winogron, ze względu na swój skład, może stanowić doskonały produkt do wykorzystania w celach kulinarnych, a także w kosmetologii i medycynie. Charakteryzuje się dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (około 19% jednonienasyconych i około 70% wielonienasyconych), małą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych (około 11%) oraz obecnością witaminy E (około 8 mg/100 ml) i innych antyoksydantów, które częściowo zabezpieczają olej przed utlenianiem. Produkt praktycznie nie ma smaku i zapachu.
Głównym składnikiem oleju z pestek winogron są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i to właśnie one świadczą o korzystnych właściwościach produktu. Wśród pozostałych składników wyróżnia się:
Nie jest to długa lista składników, jednak mimo tego olej z pestek winogron zalicza się do jednego z najzdrowszych.
NNKT zawarte w tym oleju wpływają pozytywnie na układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy. Są niezbędne, aby impulsy nerwowe mogły zostać prawidłowo przeniesione. Poprawiają pamięć i koncentracje, warto więc po nie sięgać w momentach wzmożonego wysiłku umysłowego. U osób starszych zmniejszają ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Olej z pestek winogron spożywany regularnie wpływa pozytywnie na elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych, zmniejsza poziom szkodliwego cholesterolu LDL we krwi, a więc chroni przed miażdżycą czy nadciśnieniem tętniczym.
To nie jedyne korzyści z jego spożywania. Duża zawartość witaminy E i antyoksydantów sprawia, że olej z pestek winogron spowalnia procesy starzenia się organizmu i poprawia ogólny wygląd zewnętrzny. Dochodzi do zlikwidowania nadmiaru wolnych rodników tlenowych, które są czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych. Produkt działa neuroprotekcyjnie, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie.
Na końcu warto wspomnieć o wspieraniu układu pokarmowego. Wszystkie składniki zawarte w oleju z pestek winogron poprawiają ilość i jakość naturalnej mikroflory jelitowej. Zmniejszają poziom markerów zapalnych i chronią okrężnicę przed uszkodzeniami.
Olej z pestek winogron posiada znacznie więcej witaminy E niż inne oleje. Dla przykładu, oliwa z oliwek ma jej aż 2-krotnie mniej. Dzięki temu olej z pestek winogron staje się coraz popularniejszy w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci.
Działa silnie odżywczo i regenerująco. W przypadku skóry zmniejsza jej stany zapalne, przyspiesza gojenie oraz stymuluje różnicowanie się zdrowych komórek naskórka. Z kolei pielęgnacja włosów olejem zapobiegnie łupieżowi i zmniejszy jego intensywność oraz zapobiegnie łamliwości włosów. Staną się gładkie, jedwabiste i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, takie jak stylizacje czy prostowanie. To opcja dla włosów średnioporowatych.
W kuchni można dodawać odrobinę do sałatek, dać kapustnych czy fasolowych oraz zup kremowych. Nie ma zapachu ani wyraźnego smaku, dlatego nie zmieni walorów potrawy. Znacznie częściej olej z pestek winogron stosuje się w kosmetologii.
Chcąc zadbać o włosy wystarczy zastosować go do olejowania, zarówno na mokro, jak i na sucho lub dodać odrobinę do gotowej, regularnie używanej maski. Maskę warto przygotować także samodzielnie. Wówczas wystarczy łyżeczkę oleju zmieszać dokładnie z gęstym jogurtem naturalnym i łyżką algi Spirulina. Całość trzymamy na włosach pół godziny, po czym zmywamy ciepłą wodą. Olej z pestek winogron nada się do metody OCM oczyszczania twarzy. Można go aplikować punktowo na zmiany skórne.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły