Hydrolaty

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Hydrolaty otrzymuje się wskutek destylacji roślin parą wodną. To produkty o niezwykle cennych, kosmetologicznych właściwościach. Wykorzystuje się je zarówno do pielęgnacji skóry, jak i pielęgnacji włosów, są również składnikami perfum ze względu na przyjemny zapach. Niektóre hydrolaty mogą wspierać leczenie chorób, zwłaszcza dermatologicznych.

Hydrolaty

Hydrolaty – co to jest?

Hydrolaty można produkować na skalę masową, jak również przygotowywać je samodzielnie w domu w ilościach adekwatnych do własnych potrzeb. Są też produktem ubocznym podczas produkcji roślinnych olejków eterycznych, choć w praktyce nie stanowią odpadów, lecz pełnowartościowy kosmetyk. Hydrolatem nazywa się wodę pozostającą po oddzieleniu oleju lub wodę skroploną wskutek destylacji. To w pełni naturalna roślinna esencja, delikatna i bezpieczna nawet dla cery wrażliwej.

Jak pozyskać hydrolat?

Poniżej przedstawiamy przykładowy sposób na pozyskanie hydrolatu rumiankowego:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przygotuj 2 garści suszonego rumianku lub 4 garści świeżych kwiatów rumianku oraz wodę destylowaną;
  • jeśli wykorzystujesz świeżo zebrane kwiaty, dokładnie je oczyść, np. z małych zwierząt, robaków;
  • umieść kwiaty w kawiarce i napełnij jej dolną część wodą destylowaną;
  • podgrzewaj kwiaty tak długo, aż płyn z dołu odparuje i znajdzie się w górnym pojemniku;
  • przecedź całość i wlej pozyskany hydrolat do szklanej buteleczki, którą będziesz przechowywać w lodówce.

W ten sposób można pozyskać hydrolat z różnych surowców roślinnych, m.in. lawendy, płatków róży, czystka i wielu innych. Najpierw warto dowiedzieć się, jakie właściwości wykazują poszczególne hydrolaty, aby tym samym móc dobrać go adekwatne do własnych potrzeb.

Hydrolaty – właściwości

Hydrolaty wykazują właściwości przeciwzapalne, nawilżające, antyoksydacyjne. Są wyjątkowo bezpieczne dla skóry i nie powodują żadnych skutków ubocznych (o ile dana osoba nie wykazuje alergii w stosunku do rośliny, z której go pozyskano). W praktyce działanie konkretnego hydrolatu uzależnione jest od jego źródła (rośliny). Największą popularnością cieszą się :

  • hydrolaty lawendowe – odświeżają, uspokajają, tonizują skórę, przyspieszają gojenie się ukąszeń owadów i odstraszają je;
  • hydrolaty rumiankowe – łagodzą stany zapalne, wspomagają regenerację naskórka, zmniejszają obrzęki i świąd skóry, rozświetlają i wyrównują koloryt skóry;
  • hydrolaty różane – przywracają właściwe pH skórze, tonizują, opóźniają procesy starzenia się skóry;
  • hydrolaty nagietkowe – koją podrażnienia, zmniejszają stany zapalne i zaczerwienienia, działają antyseptycznie. Łagodzą skórę po opalaniu się oraz po ukąszeniach owadów;
  • hydrolaty oczarowe – odświeżają skórę, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, idealnie pielęgnują cerę trądzikową i mieszaną;
  • hydrolaty z kwiatów pomarańczy – ściągają, regulują produkcję sebum przez gruczoły łojowe, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dzięki czemu zmniejszają objawy trądziku.

Hydrolaty to produkty, które mogą być wykorzystywane również w dermatologii i innych dziedzinach medycyny. Stanowią uzupełnienie leczenia podstawowego i ważny element ziołolecznictwa. Ile rodzajów roślin, tyle hydrolatów o cennych właściwościach kosmetycznych i leczniczych można pozyskać. Można więc stosować je w odniesieniu do każdego rodzaju skóry, o ile zostaną odpowiednio dobrane.

Hydrolaty – jak stosować?

Hydrolaty to produkty uniwersalne o wszechstronnym zastosowaniu. W przypadku skóry można dodawać je do domowych kosmetyków, używać bezpośrednio jako tonik lub mgiełkę odświeżającą, a także aplikować punktowo, np. na podrażnienia, wypryski czy miejsca ukąszenia. Hydrolat jest idealną bazą pod domowe kosmetyki zamiast zwykłej wody lub olejów. Można moczyć w nim waciki kosmetyczne i wykonywać okłady na opuchnięte oczy (tzw. worki pod oczami). Sprawdzi się także jako dodatek do kąpieli.

To jednak nie wszystko. Hydrolaty mogą wspierać pielęgnację włosów. Wystarczy wykonać z nich płukankę lub dodać do domowych kosmetyków. Przykładem maski regenerującej na włosy jest połączenie Spiruliny w proszku z hydrolatem różanym. Niektóre hydrolaty nadają się do stosowania bezpośrednio na skórę głowy, zmniejszając w ten sposób łupież i świąd skóry głowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kunc N., Frlan A., Baricevic D., Glavac N., Ladan M., Essential Oil and Hydrosol Composition of Immortelle (Helichrysum italicum), Plants, 11/2022.
  2. Śmigielski K., Prusinowska R., Krosowiak K., Sikora M., Comparison of qualitative and quantitative chemical composition of hydrolate and essential oils of lavender (Lavandula angustifolia), Journal of Essential Oil Research, 3/2013.
  3. Gumkowska A., Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *