
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olej z rokitnika charakteryzuje się unikalnym składem kwasów tłuszczowych, fosfolipidów, garbników, cukrów, kwasów organicznych, a także witamin, które mocno doceniane są w przemyśle kosmetycznym. Jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne oraz przeciwstarzeniowe sprawiają, że znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji cery dojrzałej, wrażliwej oraz trądzikowej.
Rokitnik zwyczajny zalicza się do krzewów z rodziny oliwnikowatych. Naturalnie występuje w krajach Europy oraz Azji. Bardzo często kojarzony jest z terenem nadmorskim, gdzie porasta wydmy tworząc przez to gęste zarośla. Rokitnik rośnie jako krzew lub też niskie drzewo, które osiąga 5-8 metrów wysokości, zwykle w miejscach o dobrym nasłonecznieniu.
Charakteryzuje się wąskimi, lancetowatymi liśćmi o długości około 8 cm, które posiadają srebrzystoszary kolor. Jego nasiona są ciemnobrązowe i błyszczące, z kolei owoce cechują się lekko kwaskowym smakiem, pomarańczową barwą oraz owalnym kształtem.
Największe znaczenie wykazują owoce rokitnika, z których produkuje się soki i oleje, z kolei liście wykorzystuje się do sporządzania naparów oraz ekstraktów.
Warto podkreślić, że obecnie w owocach rokitnika wykryto ponad 200 związków wykazujących właściwości lipo oraz hydrofilne. Stanowią źródło białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, karotenoidów, flawonoidów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz związków mineralnych.
Olej z rokitnika charakteryzuje się unikalnym składem kwasów tłuszczowych. Pozyskiwany z nasion zawiera duże ilości kwasów omega-6, z pulpy bogaty jest w kwasy tłuszczowe z grupy omega-7. Z kolei kwas tłuszczowy omega-9 znajduje się zarówno w oleju z owoców rokitnika jak i jego nasion. Z racji występowania dużych ilości kwasów olej rokitnikowy wykazuje właściwości kardioprotekcyjne oraz przeciwnowotworowe.
Warto podkreślić, że w skład oleju z rokitnika wchodzą również cenne w kosmetologii fosfolipidy, garbniki, cukry, kwasy organiczne oraz witaminy.
Zawartość witaminy C w rokitniku jest 15 razy większa niż w owocach pomarańczy. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Witamina C obecna w rokitniku cechuje się dużą trwałością i co ważne jej ilość nie ulega zmniejszeniu podczas termicznej obróbki rośliny. Wszystko dlatego, że rokitnik nie posiada w składzie enzymów powodujących jej rozkład.
Olej z rokitnika stanowi źródło przeciwutleniaczy, do których należy tokoferol oraz karotenoidy. Obecność witaminy E w formie tokoferoli, a także minerałów oraz flawonoidów przyczynia się do wzmacniania ścian naczyń włosowatych. Z kolei witamina A występująca w formie karotenoidów posiada właściwości regenerujące oraz przeciwzmarszczkowe.
Olej rokitnikowy cechuje się dobrą wchłanialnością oraz tym, że nie pozostawia tłustego filmu na powierzchni skóry. Ponadto wykazuje działanie odżywcze, przeciwzmarszczkowe, przeciwzapalne oraz promienioochronne.
Z racji dużej zawartości witaminy C oraz flawonoidów olej z rokitnika stanowi wartościowy składnik kosmetyków przeznaczonych do walki z przebarwieniami skóry, a także preparatów do opalania.
Olej z rokitnika uznawany jest za jeden z najlepszych naturalnych preparatów w pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, wrażliwej oraz trądzikowej. Najczęściej znaleźć go można w kosmetykach przeciwzmarszczkowych oraz przeciwstarzeniowych ze względu na silne działanie antyoksydacyjne, ujędrniające i wygładzające.
Ten naturalny produkt wykorzystywany jest również w dermatologii w pielęgnacji skóry objętej łuszczycą, u osób z atopowym zapaleniem skóry AZS, toczniem rumieniowatym oraz trądzikiem pospolitym. Zawiera bowiem wysokie stężenie kwasu palmitynowego, który warunkuje szybkie gojenie się ran oraz regenerację skóry. Z kolei kwas linolowy wzmacnia barierę lipidową naskórka w przypadku cery suchej oraz chroni ją przed nadmierną utratą wody.
Olej z rokitnika dostępny w gotowych produktach drogeryjnych wykorzystuje się jako środek łagodzący po zabiegach złuszczania naskórka czy depilacji. Warto zaznaczyć, że olej z rokitnika nie tylko korzystnie wpływa na kondycję skóry, ale również wzmacnia strukturę włosów. Zapobiega ich wypadaniu, powstawaniu łupieżu oraz łysieniu.
Zobacz również: Wypadanie włosów – o czym może świadczyć?
Ze względu na bogaty skład oleju z rokitnika, roślinę tą uważa się za bardzo wartościową. Unikalny skład kwasów tłuszczowych oraz zawartość innych cennych związków aktywnych sprawia, że produkt ten znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz dermatologii, głównie w pielęgnacji skóry dojrzałej, wrażliwej, suchej, trądzikowej oraz objętej łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry AZS.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły