Cera dojrzała to taka, u której wyraźnie zauważalna jest utrata kolagenu, elastyny oraz wody. Sprawia to, że pojawiają się zmarszczki na czole, w okolicach oczu, ust, a także na policzkach.
Procesy starzenia się skóry wynikają przede wszystkim ze zmian, które zachodzą w jej wnętrzu. Dotyczą one głównie skóry właściwiej i polegają na niszczeniu włókien kolagenowych i elastynowych. Warto zaznaczyć, że wraz z wiekiem spowalnia się metabolizm, a także transport produktów przemiany materii w organizmie. Sprawia to, że zostaje dostarczona do skóry mniejsza ilość składników odżywczych. To z kolei przyczynia się do spowolnienia jej samoregeneracji. Zmiany zachodzące we wnętrzu skóry wpływają także na jej koloryt oraz nawilżenie. Dodatkowo komórki skóry szybciej obumierają oraz łuszczą się.
Cera dojrzała – charakterystyka
Cera dojrzała charakteryzuje się przede wszystkim utratą jędrności i elastyczności. Jak już wcześniej wspomniano, dochodzi wówczas do zaniku włókien kolagenowych, elastynowych oraz bardzo ważnej substancji jaką jest kwas hialuronowy. Obecne są na skórze wyraźne zmarszczki. Inne cechy skóry dojrzałej to:
- opadające kąciki ust, oczu oraz powieki;
- nieregularny owal twarzy;
- opadające powieki;
- opadające skóra na linii żuchwy;
- pogłębiona bruzda nosowo – wargowa;
- sucha skóra;
- występują przebarwienia tzw. starcze;
- pojawiają się widoczne gołym okiem rozszerzone naczynka;
- skóra pod oczami staje się cienka i wiotka.
Czynniki sprzyjające procesom starzenia się skóry:
- choroby ogólnoustrojowe;
- niewłaściwie odżywianie;
- palenie papierosów;
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu;
- zanieczyszczone środowisko (wolne rodniki);
- czynniki atmosferyczne (silny wiatr, niska, wysoka temperatura, słońce);
- niezdrowy tryb życia (mała ilość snu, brak aktywności fizycznej).
Dodatkowo zauważalne jest wyraźne rogowacenie naskórka. Spowolnione zostają również procesy regeneracyjne, które powodują, że skóra posiada zmniejszoną absorpcję składników odżywczych. W związku z tym bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja cery dojrzałej oraz ochrona jej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Cera dojrzała – pielęgnacja
W celu zachowania elastyczności oraz właściwej kondycji skóry dojrzałej, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Oto kilka ważnych zasad.
1. Oczyszczanie i ochrona.
W pielęgnacji cery dojrzałej, skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie. Wówczas na twarzy nie będą gromadzić się zanieczyszczenia oraz wolne rodniki. Należy unikać zbyt częstych kąpieli słonecznych oraz koniecznie korzystać z kosmetyków zawierających filtry słoneczne. Należy skrupulatnie chronić skórę przed promieniowaniem UV, bowiem wywołuje ono negatywne skutki uboczne. Prowadzi do jej wysuszania się oraz rozpadu włókien kolagenowych i elastynowych.
2. Peeling.
Kolejnym ważnym krokiem jest regularne wykonywanie peelingów. Cera dojrzała posiada skłonności do rogowacenia, dlatego istotne jest systematyczne usuwanie martwych komórek naskórka z jego powierzchni. Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, drobnoziarnisty lub popularny peeling kawitacyjny. Oprócz działania odświeżającego, peelingi poprawiają również krążenie krwi oraz limfy przyspieszając jej procesy regeneracyjne.
3. Nawilżanie.
Koniecznym elementem w pielęgnacji skóry dojrzałej jest jej nawilżanie. W związku z tym należy stosować kosmetyki o takim działaniu co najmniej dwa razy dziennie. W pielęgnacji nie można zapominać o okolicach oczu, które szczególnie podatne są na działanie szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego. Ponadto cera dojrzała znacznie szybciej się wysusza, a przez to starzeje.
4. Domowa pielęgnacja.
Warto skórę dojrzałą wzbogacić o domową pielęgnację. Mogą to być takie działania, które będą korzystnie wpływać na jej stan. Mowa tu m.in. o krótkich masażach twarzy, które wykazują głównie działanie relaksujące, ale również poprawiające elastyczność i jędrność skóry.
Kosmetyki do cery dojrzałej – jakie wybrać?
Preparaty do pielęgnacji cery dojrzałej powinny zawierać przede wszystkim składniki o działaniu typowo nawilżającym, stymulującym oraz regeneracyjnym. Należą do nich między innymi:
- witamina C – rozjaśnia przebarwienia skóry, a dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu oraz wyrównuje jej koloryt;
- kwas hialuronowy – warunkuje poziom nawilżenia w całym organizmie, jednocześnie poprawiając wygląd skóry. Dodatkowo wpływa tym na jej uelastycznienie i ujędrnienie. Spowalnia procesy starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek;
- retinol – pochodna witaminy A, która wykazuje właściwości pobudzające komórki skóry do regeneracji. Ponadto rozjaśnia przebarwienia oraz stymuluje produkcję nowego kolagenu;
- witamina E – nawilża i odżywia skórę;
- koenzym Q10 – wyraźnie odżywia skórę oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek.
- oleje roślinne – np. olej kokosowy, olej rycynowy, olej lniany. Stymulują procesy odnowy komórkowej.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |