
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olejek rycynowy posiada niezwykle wszechstronne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się go w produkcji powłok ochronnych, tworzyw sztucznych, smarów maszynowych, ale i wyrobów kosmetycznych czy farmaceutycznych. W gospodarstwie domowym stosuje się go głównie do pielęgnacji włosów.
Olejek rycynowy nawilża, regeneruje i wygładza włosy, dlatego jest częstym składnikiem domowych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jego stosowanie może wpłynąć delikatnie na przyciemnienie barwy włosów. Z pewnością staną się one gęstsze i mocniejsze, będą także lepiej się rozczesywać. Wystarczy dodać kilka kropel produktu do codziennie stosowanego szamponu, aby cieszyć się tak korzystnymi efektami. Pozostając w temacie kosmetologii, olejek rycynowy służy nam do pielęgnacji brwi i rzęs, a niekiedy nawet paznokci.
Ciekawostką jest, że olejek rycynowy może stanowić alternatywę popularnych kosmetyków do oczyszczania twarzy. Bez obaw można myć nim twarz rano i wieczorem, bazując na metodzie OCM (oczyszczanie skóry olejami). Usunie nie tylko sebum, ale i silikony z kosmetyków niezmywalne wodą. Warto wymieszać go z innymi olejkami – dobrze łączy się z winogronowym lub lnianym.
Olejek rycynowy ma zastosowanie nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Wykazuje silne działanie przeczyszczające, dlatego bywa stosowany do leczenia zaparć. Działa na zasadzie ograniczania wchłaniania płynów i soli, przez co zmiękcza masy kałowe umożliwiając im sprawne przesuwanie się przez jelita. Efekt ten potęguje działanie drażniące na błony śluzowe.
Produkt można stosować zewnętrznie celem poprawy zdrowia. Wystarczy nasączyć miękki ręcznik lub jałową gazę ciepłym olejkiem i przyłożyć do ciała. Można dzięki temu znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe brzucha, kręgosłupa, głowy czy stawów. Ciepły kompres na bazie olejku należy pozostawić na ciele do momentu utraty odpowiedniej temperatury.
Olejek rycynowy – w przypadku stosowania wewnętrznego – ma wiele przeciwwskazań. Wpływa na to specyfika jego działania, obejmująca podrażnianie i przeczyszczanie. Do głównych przeciwwskazań zaliczymy:
Do działań niepożądanych po spożyciu olejku należą nudności, bóle brzucha i ostre biegunki. Podczas stosowania zewnętrznego przeciwwskazaniem jest ciąża i okres laktacji, miesiączka, a także nadwrażliwość na produkt. Przed użyciem zawsze warto wykonać próbę uczuleniową.
Na końcu warto zgłębić ciekawą, choć w dzisiejszych czasach dość kontrowersyjną kwestię, jaką jest tzw. koktajl położnych. Jego głównym składnikiem jest właśnie olejek rycynowy, do pozostałych zaliczamy zaś inne tłuszcze czy liście malin. Tak stworzona mieszanina ma na celu przyspieszenie lub wywołanie akcji porodowej. Wzmożone ruchy perystaltyczne jelit pobudzają do pracy mięśnie macicy, co skutkuje jej skurczami. Dawniej metodę tę stosowano na szeroką skalę, dziś jednak wiadomo, że może nieść za sobą wiele komplikacji, np. niedotlenienie płodu. Stosowanie olejku rycynowego u kobiet w ciąży jest możliwe, jednak decyzję zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły