
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Odwodniona skóra charakteryzuje się bardzo niską zawartością wody, której obecność jest niezbędna do zachowania sprężystości i elastyczności. Innymi słowy jest to skóra przesuszona, nierzadko wręcz łuszcząca się, z tendencją do powstawania zgrubień. Wymaga szczególnej pielęgnacji, zarówno domowej, jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym.
Skóra odwodniona to nie to samo co skóra sucha. Różnica wynika przede wszystkim z tego, że skóra sucha to stan długotrwały, zaś odwodniona – zjawisko przejściowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji możemy skutecznie nawodnić skórę i pozbyć się problemu. Jak rozpoznać skórę odwodnioną? Jej głównymi cechami są:
Odwodniona skóra nie spełnia swojej podstawowej roli bariery ochronnej. Dodatkowo przez niską zawartość wilgoci w skórze zachodzi degradacja struktur kolagenowych i elastylowych, co doprowadza do zwiotczenia skóry i powstawania zmarszczek.
Zobacz również: Jak zapobiegać utracie wody w pielęgnacji skóry?
Najczęściej zjawisko można zaobserwować u osób dojrzałych i starszych, ponieważ procesy starzenia się powodują kurczenie naskórka poprzez ograniczanie odnawiania się jego komórek. Dodatkowo warstwa rogowa ulega pogrubieniu, przez co składniki aktywne kosmetyków w mniejszym stopniu przez nią przenikają. Odwodnienie skóry to także spory problem zimą (gdy pijemy mniej wody, a skóra narażona jest na bardzo niskie temperatury i mroźny wiatr) oraz latem (gdy długo i często przebywamy na słońcu, a powietrze jest suche).
Najczęściej odwodnioną skórę obserwujemy u osób, które piją zbyt mało wody i nie dostarczają do organizmu odpowiedniej ilości elektrolitów. Czynnikami ryzyka sprzyjającymi temu stanu są także: palenie papierosów, picie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków.
Nie należy mylić tych dwóch pojęć, ponieważ choć oba niezwykle ważne odnoszą się do zupełnie różnych czynności. Celem nawilżania jest zapobieganie utracie wody z naskórka, a więc skuteczne zatrzymywanie wilgoci w skórze. Odpowiada za to głównie płaszcz lipidowy, dlatego należy zadbać o jego odpowiednią kondycję. Dobrze sprawdza się oczyszczanie skóry metodą OCM, olejowanie jej oraz dostarczanie niezbędnych aminokwasów przez stosowanie kremów z ich dodatkiem. Równie dobrze kondycję płaszcza lipidowego wspierają kremy z kwasem hialuronowym.
Zobacz również: Nawilżanie skóry – dlaczego jest tak ważne?
Natomiast nawadnianie skóry to uzupełnianie wilgoci w jej wnętrzu oraz wszystkich innych tkankach organizmu. Polega więc na głębokim przenikaniu wody do wszystkich warstw skóry i tkanki podskórnej. Aby skutecznie nawodnić skórę należy każdego dnia pić przynajmniej 2 l wody (kobiety) lub 2,5 l wody (mężczyźni). Ilość ta wzrasta w zależności od pracy fizycznej oraz aktywności sportowej. Co ważne, jakość wody również ma znaczenie. Do picia i nawadniania organizmu najlepiej sprawdza się woda zasadowa o pH wyższym niż 7,5, która nie tylko nawadnia, ale i dotlenia komórki. Uzupełnieniem jest suplementacja kwasu hialuronowego, którego jedna cząsteczka wiąże aż 250 cząsteczek wody.
Zobacz również: Jak zapobiegać skórze odwodnionej?
Ważnymi składnikami kosmetyków przeznaczonych dla skóry odwodnionej i suchej są: mocznik, kwas mlekowy, piroglutaminian sodu, ceramidy, olej konopny, NNKT, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika. Pielęgnacja odwodnionej skóry twarzy krok po kroku może prezentować się następująco:
Co kilka dni warto nałożyć na skórę maskę regeneracyjną. Latem konieczna jest ochrona przed promieniowaniem UV, dlatego warto wybierać kremy zawierające SPF, zaś zimą kremy natłuszczające, chroniące przed mrozem. Zabronione jest oczyszczanie skóry wodą i mydłem oraz nadmierna jej ekspozycja na słońce. Skórę reszty ciała pielęgnujemy podobnie. Podstawą jest oczyszczanie, czego dokonujemy pod prysznicem przy użyciu nawilżającego żelu myjącego. Następnie na czystą skórę aplikujemy nawilżający balsam.
Wskazane są relaksacyjne masaże skóry, bazując na kremie zawierającym d-pantenol. Nie tylko przywraca prawidłowy poziom nawilżenia skóry, ale również przynosi ukojenie, łagodzi stany zapalne, odbudowuje płaszcz ochronny naskórka oraz zapewnia dobry poślizg podczas masażu. Podobnie działają następujące olejki: olej z awokado, olej makadamia, olej arganowy, olejek z orzechów laskowych, olej marula, olej z kiełków pszenicy.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły