Zaczerwienienie skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zaczerwienienie skóry to objaw, który może wynikać zarówno z działania czynników patologicznych (chorobotwórczych), jak i tych zupełnie fizjologicznych. Bywa, że jest elementem urody danej osoby (częściej występuje u osób z rudymi włosami). Jeśli zaczerwienienie skóry pojawiło się nagle, utrzymuje się dłuższy czas i/lub towarzyszą mu niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Zaczerwienienie skóry

Zaczerwienienie skóry – przyczyny

Do grona patologicznych przyczyn zaczerwienionej skóry należą:

Zaczerwienienie skóry bywa objawem zaburzenia funkcji bariery ochronnej tej tkanki. Stale zaczerwieniona skóra może bowiem oznaczać, że liczne mikrozapalenia przeszły już w fazę utrwalonego rumienia. Warto zaznaczyć, że zaczerwienienie skóry może wynikać z zupełnie niegroźnych przyczyn – pojawia się przy podnieceniu, silnej radości, stresie, lęku i traumie. Można go zaobserwować po intensywnym wysiłku fizycznym, a niekiedy nawet z samego rana po przespanej nocy. Bywa przejawem spożycia ostrego lub gorącego pokarmu, skorzystania z sauny, a także wykonania peelingu skóry. Wówczas jednak nie towarzyszą mu żadne inne objawy, a sam rumień samoistnie znika w krótkim czasie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zaczerwienienie skóry jest charakterystyczne dla cery naczyniowej. Terminem skóry naczyniowej określono skórę twarzy, szyi i dekoltu, która czasowo lub stale jest zajęta zmianami rumieniowymi w postaci teleangiektazji i/lub plam naczyniowych o zróżnicowanym nasileniu. Wykwity umiejscowione są głównie na skórze twarzy. Skóra naczyniowa wyróżnia się rumieniem o różnym nasileniu i czasie trwania, czemu często towarzyszy uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry. Staje się ona nadmiernie reaktywna w stosunku do czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Przyczyny występowania tego typu cery wciąż nie zostały do końca poznane.

Zaczerwienienie skóry – diagnostyka

Aby znaleźć przyczynę przewlekłego zaczerwienienia skóry, najlepiej udać się do dermatologa, który wykluczy lub potwierdzi obecność ewentualnych schorzeń dermatologicznych, a także określi rodzaj cery pacjenta. Przy podejrzeniu, że rumień wynika z alergii, warto udać się do alergologa celem wykonania panelu alergicznego (skórne badanie polegające na naniesieniu na nią konkretnych alergenów i wkłuciu ich pod skórę). Z kolei jeśli zarówno schorzenia dermatologiczne, jak i alergiczne zostaną wykluczone, najlepiej udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zleci on podstawowe badania, takie jak morfologia krwi, badanie hormonów i badanie moczu. Jeśli to konieczne, skieruje pacjenta do innego specjalisty, np. kardiologa.

Zaczerwienienie skóry – leczenie

Zaczerwienienie skóry o podłożu fizjologicznym nie wymaga podejmowania żadnych działań. Z kolei w pielęgnacji cery naczyniowej kluczowe są działania prewencyjne. Osoby ze skłonnością do zaczerwienień muszą unikać czynników wzmagających to zjawisko oraz stosować wysoką fotoprotekcję (krem z filtrem UV). Cera naczyniowa jest zazwyczaj wrażliwa i wymaga specjalistycznej pielęgnacji ustalonej wspólnie z doświadczonym kosmetologiem. Należy unikać gorącej wody do mycia oraz nie pocierać skóry ręcznikiem.

Wszelkie schorzenia dermatologiczne leczy się z reguły indywidualnie dobranymi kremami, emulsjami i maściami. Jeśli to konieczne, leki te zawierają w składzie glikokortykoidy. Powinny one być jednak ostatecznością ze względu na ryzyko powikłań przy długotrwałym stosowaniu sterydów. Zawsze uzupełnieniem leczenia będzie zmiana diety oraz świadoma pielęgnacja skóry. Zaburzenia krążenia krwi wymagają konsultacji kardiologicznej i wdrożenia stosownej farmakoterapii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2014.
  2. Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *