Olej marula

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olej marula powstaje w wyniku tłoczenia na zimno pestek owoców drzewa o nazwie Sclerocarya Birrea, którego naturalnym stanowiskiem są gorące tereny Afryki. Owoce marula wyglądem przypominają piłeczki golfowe. Są gładkie i słodkie, dlatego stanowią przysmak słoni (drzewo marula często zwie się zamiennie drzewem słoni). Tak pozyskany olej jest skarbnicą składników odżywczych i pielęgnacyjnych.

Olej marula

Drzewo marula

Drzewo marula w warunkach naturalnych rośnie we wschodniej, południowej i środkowej Afryce. Jest wysoko cenione przez rdzennych mieszkańców ze względu na mnogość zastosowań. Owoce tego drzewa są żółte, mięsiste, o pysznym i egzotycznym smaku. W medycynie naturalnej korę drzewa marula wykorzystuje się w leczeniu bólów żołądka, biegunki, odry, gorączki i czyraków, a w połączeniu z innymi roślinami leczniczymi także malarii, kiły, trądu i reumatyzmu. Z kolei olej pozyskiwany z owoców od stuleci stosowany jest przez kobiety z Afryki Południowej do pielęgnacji skóry i włosów. Chętnie wykorzystują go one zamiast wody do oczyszczania skóry.

Olej marula – skład

W składzie oleju marula znajduje się przede wszystkim:

Atutem oleju marula jest jego wysoka biozgodność z ludzką skórą (podobne właściwości wykazuje olej jojoba).

Olej marula  -właściwości

Olej marula wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry i włosów. Jego największą zaletą jest fakt, że nie zatyka porów skóry, przez co nie wpływa na tworzenie się zaskórników i nie nasila objawów trądziku. Wchłania się błyskawicznie, może być stosowany do każdego rodzaju skóry. Szczególnie jednak rekomenduje się go cerze tłustej, cerze suchej i cerze wrażliwej. Produkt wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, może zmniejszać intensywność objawów trądziku oraz innych, przewlekłych schorzeń dermatologicznych (łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema i wiele innych). Stosowany do masażu blizny może wpływać na zwiększenie ich elastyczności.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ze względu na bogactwo składników antyoksydacyjnych opóźnia starzenie się skóry i uwidacznianie zmarszczek. Regularne stosowanie produktu zapewnia wysoki poziom nawilżenia skóry – osoby, którym zależy na takim efekcie powinny dodatkowo suplementować kwas hialuronowy.

Olej marula przenika w głąb skóry, zatrzymując w niej wilgoć. Wzmacnia barierę lipidową naskórka i tym samym chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, skrajne temperatury czy silny wiatr. Stosowany na skórę głowy zwalcza łupież i reguluje produkcję sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu włosy nie przetłuszczają się tak szybko. Z kolei nakładany na długość włosów wspomaga ich odbudowę i regenerację, naprawiając uszkodzenia powstałe wskutek częstych stylizacji. Idealnie sprawdza się do pielęgnacji włosów średnioporowatych.

Zobacz również: Przetłuszczanie włosów.

Olej marula – zastosowanie

Olej marula można stosować jako wcierka do skóry głowy, podczas olejowania włosów (nakładając produkt na 3/4 ich długości i pozostawiając pod czepkiem na 2 godziny) oraz do metody oczyszczania skóry zwanej OCM. Można go stosować nawet codziennie ze względu na delikatny sposób działania i biokompatybilność z ludzką skórą. Osoby, które chcą się cieszyć miękką, pełną blasku skórą na całym ciele mogą dodać kilka kropel do kąpieli. Olej marula można ten nanosić punktowo na zmiany skórne lub wykorzystywać do masażu ciała.

Często dodaje się go do gotowych już, kupnych kremów lub do kosmetyków przygotowywanych samodzielnie w domu (zarówno do włosów, jak i do skóry). Olej marula można łączyć z innymi olejami, np. olej jojoba lub olej z wiesiołka. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Z kolei połączenie go ze Spiruliną w proszku pozwoli nam otrzymać intensywnie odżywczą maskę do włosów i skóry.

Olej marula nada się także do odżywiania delikatnej okolicy pod oczami. Poprzez wklepywanie mozna nanieść na tę część ciała odrobinę oleju i pozostawić na całą noc, aby składniki mogły działać. Kobiety w ciąży powinny rozważyć masaże z użyciem oleju marula okolic ciała najbardziej narażonych na rozstępy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gumkowska A., Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
  2. Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *