Pory skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pory skóry są jednym z elementów budowy skóry, a ich obecność jest zjawiskiem całkowicie fizjologicznym. To właśnie dzięki nim pozbywamy się z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń, a składniki aktywne kosmetyków pielęgnacyjnych mogą penetrować wgłąb tkanek. Częstym problemem dermatologicznym i kosmetycznym są rozszerzone pory, które przyczyniają się do przetłuszczania się skóry i nieestetycznie wyglądają.

Pory skóry

Co to są pory skóry?

Pory skóry to mikroskopijne otwory widoczne na skórze przy bliższym przypatrzeniu się jej, w praktyce stanowiące ujścia mieszków włosowych. Łączą się z gruczołami łojowymi i pozwalają odprowadzać substancję zwaną sebum. Jeśli są rozszerzone, wydzielanie sebum ulega wzmożeniu, co obserwujemy pod postacią cery tłustej. To zaś przyczynia się do licznych stanów zapalnych skóry i zmian skórnych, takich jak wypryski czy trądzik. Pory skóry nie są defektem, lecz fizjologiczną cechą budowy skóry. Posiada je każdy człowiek bez względu na płeć, wiek czy styl życia.

Należy pamiętać, że produkcja sebum nie jest negatywnym zjawiskiem, o ile substancja ta wydzielana jest w umiarkowanych, prawidłowych ilościach. Sebum wchodzi w skład płaszcza hydrolipidowego , który chroni skórę przed uszkodzeniami zewnętrznymi (skrajne temperatury, podrażnienia mechaniczne, promieniowanie UV i inne) oraz nadmiernym odparowywaniem wody. Sebum uchodzi właśnie przez pory skóry. Ze względu na swoją budowę, funkcję i lokalizację, pory skóry mogą pochłaniać kurz i zanieczyszczenia, dlatego tak ważne jest codzienne oczyszczanie skóry, np. za pomocą płynu do demakijażu lub pianki myjącej. Nie da się całkowicie zlikwidować porów, można je jedynie zamykać, jeśli są rozszerzone.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rozszerzone pory – przyczyny

Rozszerzone pory zwiększają ryzyko powstawania charakterystycznych zaskórników i zmian skórnych. Ponadto możemy zaobserwować na skórze większe lub mniejsze otworki, co jest widoczne szczególnie w odniesieniu do skóry twarzy. Może ona przypominać skórkę cytryny lub pomarańczy. Poza predyspozycjami genetycznymi, rozszerzone pory pojawiają się w konsekwencji następujących czynników:

  • nadmierne opalanie się, zarówno w solarium, jak i na naturalnym słońcu;
  • nadużywanie agresywnych terapii farmakologicznych (maści ze sterydami w przebiegu chorób dermatologicznych) i kosmetologicznych (intensywnie działające peelingi, mikrodermabrazja);
  • starzenie się skóry w związku z wiekiem;
  • palenie papierosów;
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji skóry;
  • częste, samodzielne usuwanie zaskórników;
  • zaburzenia hormonalne.

W większości przypadków rozszerzone pory dotyczą posiadaczy cery tłustej i problematycznej. Nie znajdziemy ich natomiast w przypadku cery suchej.

Rozszerzone pory – leczenie

Rozszerzone pory możemy zamykać za pomocą profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych oraz metod domowych. Przede wszystkim należy dokładnie i regularnie pozbywać się masy łojowo-rogowej z rozszerzonych porów, ponieważ stanowi ona świetną pożywkę dla bakterii. Stosuje się kosmetyki mające w składzie hydroksykwasy bądź kwas azelainowy. Codziennie przed pójściem spać skórę należy umyć płynem do demakijażu i pianką myjącą (lub żelem), stonizować, a następnie zaaplikować nawilżający krem regulujący pH skóry. Pozostałe wskazówki:

  • regularne korzystanie z kremów z filtrem UV, zwłaszcza latem;
  • unikanie opalania się;
  • regularne i dokładne mycie pędzli do makijażu, częste pranie ręczników i pościeli;
  • codzienny demakijaż;
  • unikanie dotykania twarzy bez powodu;
  • regularne stosowanie peelingów enzymatycznych (1-2 razy w tygodniu).

Kluczową rolę pełni odbudowanie bariery hydrolipidowej skóry – przy rozszerzonych porach rekomenduje się kosmetyki ze skwalenem. Bezwzględnie należy natomiast unikać tych z alkoholem. Ponadto bardzo dobrze sprawdzą się ziołowe parówki na twarz, które odblokują rozszerzone pory i umożliwią dogłębne ich oczyszczenie. W domowej kosmetyczne nie może zabraknąć hydrolatów kwiatowych. Inną propozycją jest przygotowywanie domowych kosmetyków, np. maseczki ze Spiruliny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dudek K., Borysławski K., Wpływ diety na parametry skóry u kobiet po 45. roku życia, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
  2. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.
  3. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *