
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Łojotokowe zapalenie skóry należy do przewlekłych i nawrotowych chorób zapalnych. Wbrew pozorom nie zawsze wiąże się z cerą tłustą. Jakie są przyczyny występowania łojotokowego zapalenia skóry oraz na czym polega jego leczenie?
Łojotokowe zapalenie skóry związane jest głównie z zaburzoną pracą gruczołów łojowych. To poniekąd tłumaczy, dlaczego powszechnie uznaje się ją za chorobę osób młodych. Wszystko dlatego, że pod wpływem tzw. burzy hormonów, aktywność gruczołów łojowych zaczyna drastycznie wzrastać, czego rezultatem jest nadmierna produkcja sebum. Niekiedy zdarza się, że produkcja łoju jest na tyle duża, że w wyniku tego pojawia się zaczerwienienie skóry, a sam naskórek ulega złuszczaniu. W przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, dochodzi również do wypadania włosów. Wszystko za sprawą hormonów, które wpływają na skład łoju skórnego, zmniejszając w nim ilość trójglicerydów, a jednocześnie zwiększając poziom estrów oraz kwasów tłuszczowych.
Powszechnie uznaje się, że łojotokowe zapalenie skóry dotyczy wyłącznie nastolatków, jednak w dzisiejszych czasach zauważa się, że objawy choroby występują również u osób w średnim wieku (50 lat). W tej sytuacji przyczyną choroby są zmiany hormonalne ściśle powiązane z wiekiem (u kobiet menopauza, u mężczyzn podwyższony poziom testosteronu).
Zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka oraz wypadanie włosów, to tylko niektóre objawy łojotokowego zapalenia skóry. Wyróżnia się ich więcej, a dodatkowo przyczyniają się do nie estetycznych zmian w wyglądzie. Na skórze gdzie występują objawy łojotokowego zapalenia skóry pojawiają się dodatkowo plamy rumieniowe o różnych rozmiarach. Bardzo często tzw. łuski przybierają nieestetyczny żółty odcień. Trudno jest je ukryć ze względu na to, że pokrywają je włosy.
Gdy choroba jest mocno zaawansowana wówczas nasila się stan zapalny, pojawiają się czerwone wykwity wysiękowe z jednoczesnym świądem skóry oraz pieczeniem.
Terapia łojotokowego zapalenia skóry jest kwestią mocno indywidualną, dlatego też dobór leków uwarunkowany jest rozmiarem objawów oraz ich nasileniem. Ważny jest również wiek pacjenta oraz przyczyna choroby. Z reguły łojotokowe zapalenie skóry leczy się w dwuetapowo. W pierwszej kolejności dermatolog przepisuje leki o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Mogą to być zarówno sterydy miejscowe jak i antybiotyki.
Celem tego rodzaju terapii jest zmniejszenie stanu zapalnego lub eliminacja bakterii, które odpowiedzialne jest za nieprawidłową pracę gruczołów łojowych.
Drugim etapem jest stosowanie przez pacjenta dermokosmetyków (kosmetyki lecznicze), które również wykazują właściwości przeciwgrzybicze oraz wpływają na wyciszenie cery. Należą do nich m.in. peelingi, płyny micelarne, a także szampony.
Dodatkowo w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry zaleca się korzystanie ze środków zmniejszających świąd oraz pieczenie skóry.
Mimo że łojotokowe zapalenie skóry zwykle dotyczy osób młodych, często jednak występuje również u osób dorosłych. Ponadto zdarza się również wystąpienie u niemowląt oraz u osób starszych.
Szczególną uwagę powinny zachować osoby chore na cukrzycę, zapalenie wątroby typu C, AIDS, zapalenie trzustki, osoby cierpiące na zespół Downa, chore na padaczkę, porażenie nerwu twarzowego czy depresję.
Czynniki wzmagające chorobę to:
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły