Łojotokowe zapalenie skóry należy do przewlekłych i nawrotowych chorób zapalnych. Wbrew pozorom nie zawsze wiąże się z cerą tłustą. Jakie są przyczyny występowania łojotokowego zapalenia skóry oraz na czym polega jego leczenie?
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry
Łojotokowe zapalenie skóry związane jest głównie z zaburzoną pracą gruczołów łojowych. To poniekąd tłumaczy, dlaczego powszechnie uznaje się ją za chorobę osób młodych. Wszystko dlatego, że pod wpływem tzw. burzy hormonów, aktywność gruczołów łojowych zaczyna drastycznie wzrastać, czego rezultatem jest nadmierna produkcja sebum. Niekiedy zdarza się, że produkcja łoju jest na tyle duża, że w wyniku tego pojawia się zaczerwienienie skóry, a sam naskórek ulega złuszczaniu. W przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, dochodzi również do wypadania włosów. Wszystko za sprawą hormonów, które wpływają na skład łoju skórnego, zmniejszając w nim ilość trójglicerydów, a jednocześnie zwiększając poziom estrów oraz kwasów tłuszczowych.
Powszechnie uznaje się, że łojotokowe zapalenie skóry dotyczy wyłącznie nastolatków, jednak w dzisiejszych czasach zauważa się, że objawy choroby występują również u osób w średnim wieku (50 lat). W tej sytuacji przyczyną choroby są zmiany hormonalne ściśle powiązane z wiekiem (u kobiet menopauza, u mężczyzn podwyższony poziom testosteronu).
Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry?
Zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka oraz wypadanie włosów, to tylko niektóre objawy łojotokowego zapalenia skóry. Wyróżnia się ich więcej, a dodatkowo przyczyniają się do nie estetycznych zmian w wyglądzie. Na skórze gdzie występują objawy łojotokowego zapalenia skóry pojawiają się dodatkowo plamy rumieniowe o różnych rozmiarach. Bardzo często tzw. łuski przybierają nieestetyczny żółty odcień. Trudno jest je ukryć ze względu na to, że pokrywają je włosy.
Gdy choroba jest mocno zaawansowana wówczas nasila się stan zapalny, pojawiają się czerwone wykwity wysiękowe z jednoczesnym świądem skóry oraz pieczeniem.
Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?
Terapia łojotokowego zapalenia skóry jest kwestią mocno indywidualną, dlatego też dobór leków uwarunkowany jest rozmiarem objawów oraz ich nasileniem. Ważny jest również wiek pacjenta oraz przyczyna choroby. Z reguły łojotokowe zapalenie skóry leczy się w dwuetapowo. W pierwszej kolejności dermatolog przepisuje leki o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Mogą to być zarówno sterydy miejscowe jak i antybiotyki.
Celem tego rodzaju terapii jest zmniejszenie stanu zapalnego lub eliminacja bakterii, które odpowiedzialne jest za nieprawidłową pracę gruczołów łojowych.
Drugim etapem jest stosowanie przez pacjenta dermokosmetyków (kosmetyki lecznicze), które również wykazują właściwości przeciwgrzybicze oraz wpływają na wyciszenie cery. Należą do nich m.in. peelingi, płyny micelarne, a także szampony.
Dodatkowo w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry zaleca się korzystanie ze środków zmniejszających świąd oraz pieczenie skóry.
Kto należy do grupy ryzyka?
Mimo że łojotokowe zapalenie skóry zwykle dotyczy osób młodych, często jednak występuje również u osób dorosłych. Ponadto zdarza się również wystąpienie u niemowląt oraz u osób starszych.
Szczególną uwagę powinny zachować osoby chore na cukrzycę, zapalenie wątroby typu C, AIDS, zapalenie trzustki, osoby cierpiące na zespół Downa, chore na padaczkę, porażenie nerwu twarzowego czy depresję.
Czynniki wzmagające chorobę to:
- przebywanie w zanieczyszczonym środowisku;
- niewłaściwa pielęgnacja cery;
- podrażnienie skóry;
- parabeny obecne w kosmetykach;
- przegrzewanie skóry na słońcu.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |