Zaskórniki

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zaskórniki to problem, który często pojawia się w przypadku cery tłustej lub mieszanej. Jednak obecne zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy oraz sposób w jaki odżywiamy się powodują, że zmiany te mogą dotyczyć niemalże każdego. Czym są zaskórniki, jak powstają oraz jak skutecznie z nimi walczyć?

Zaskórniki - jak z nimi walczyć?

Zaskórniki – czym są?

Zaskórniki czyli tzw. wągry (czarne kropki) to wykwity skórne, które powstają w wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Sebum skóry oraz zrogowaciałe komórki naskórka zatykają ujścia mieszków włosowych tworząc zaskórniki. Najczęściej lokalizują się w miejscach takich jak skrzydełka nosa, czoło, broda, policzki, dekolt i górna część pleców. Zaskórniki są zmianami nieestetycznymi, które przekształcają się w ropne krosty będące objawem trądziku pospolitego.

Zaskórniki – rodzaje

Zaskórniki mogą być zamknięte lub otwarte. W tym pierwszym przypadku zaskórniki przybierają postać tzw. białej kaszki prześwitującej spod powierzchni skóry. Z kolei w tym drugim zaskórniki określane są jako ciemnobrązowe lub czarne kropki. Ich kolor powstaje poprzez reakcję utleniania, która zachodzi w wyniku mieszania się tłuszczu, martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń pochodzących z powietrza.

Sposoby walki z zaskórnikami

Jednym z najlepszych sposobów dbania o skórę, która wykazuje skłonność do zanieczyszczeń i powstawania zaskórników jest wizyta u wykwalifikowanego kosmetologa. Mamy wówczas pewność, że w sposób profesjonalny zostanie ona oczyszczona oraz odpowiednio odżywiona.

1. Manualne oczyszczanie twarzy.

Po dokładnym oczyszczeniu twarzy – demakijażu, wykonaniu delikatnego peelingu i rozpulchnieniu skóry, kosmetolog przechodzi do manualnego jej oczyszczania m.in z zaskórników. Podczas takiego zabiegu usuwane są ze skóry również prosaki i zaskórniki zamknięte (posiadające białe główki). Po wykonaniu zabiegu kosmetolog dezynfekuje dokładnie skórę i nakłada maseczkę ściągającą, a następnie krem.

Manualne oczyszczanie powoli przechodzi do zabiegów, o których zapominamy. Warto jednak wykonywać je chociaż okazjonalnie, aby utrzymywać skórę w odpowiednim stanie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Peeling kawitacyjny – oczyszczanie skóry ultradźwiękami.

Na oczyszczonej skórze kosmetolog wykonuje peeling kawitacyjny. Głowica urządzenia emituje fale dźwiękowe posiadające dużą częstotliwość. Ten rodzaj peelingu jest zabiegiem bardzo delikatnym dla skóry. Efektem jest oczyszczenie, wygładzenie i wyrównanie kolorytu skóry. Aby efekt oczyszczenia był wyraźny, peeling kawitacyjny wykonuje się w serii, która obejmuje 4-6 zabiegów w 2 tygodniowych odstępach czasu.

3. Złuszczanie kwasem.

W początkowej fazie, na wcześniej oczyszczoną skórę, kosmetolog nakłada preparat wyrównujący jej poziom pH, a następnie kwas, który utrzymywany jest przez około 5 – 7 minut. Po tym czasie kosmetolog zmywa kwas ze skóry i nakłada maskę odżywczą oraz krem z filtrem. Złuszczanie kwasami najlepiej wykonywać regularnie w serii, która obejmuje 2 – 5 powtórzeń wykonywanych co 2 tygodnie.

4. Mikrodermabrazja.

Mikrodermabrazja to kolejny rodzaj profesjonalnego złuszczania i oczyszczania skóry. Zabieg polega na mechanicznym usuwaniu wierzchnich warstw skóry przy pomocy głowicy, która wyrzuca kryształki korundu (szlachetny minerał – tlenek glinu) lub zakończona jest diamentową nakładką. Po takim złuszczaniu kosmetolog nakłada maskę na twarz, a następnie krem ochrony z filtrem. Tego rodzaju zabieg mocno wygładza skórę, daje uczucie liftingu, usuwa z niej wszelkie zanieczyszczenia, a także intensywnie odświeża.

5. Maseczki oczyszczające.

Bardzo skutecznym rozwiązaniem są maseczki na bazie glinki kosmetycznej. W przypadku cer zanieczyszczonych bardzo dobrze sprawdzają się maski algowe lub z gliki zielonej. Działają przeciwzapalnie oraz oczyszczająco i ściągająco. Tego rodzaju maseczki warto stosować raz w tygodniu, aby utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji..

Zalecenia w domowej pielęgnacji skóry

Podczas pielęgnacji można również wykorzystać domowe sposoby.

1. Głębokie oczyszczanie.

Regularne oczyszczanie nagromadzonych przez cały dzień zanieczyszczeń pomaga utrzymać skórę odpowiednio czystą bez pojawiania się problemów nieestetycznych zaskórników. Jednym z najlepszych sposobów jest peeling, który złuszcza obumarłe komórki naskórka, oczyszcza rozszerzone pory skórne i zapobiega gromadzeniu się w nich zanieczyszczeń.

Alternatywą peelingów jest również mydło wzbogaconego o sproszkowany węgiel aktywny. Jest to nowoczesna formuła, która wchłania toksyny i wnika głęboko w skórę oczyszczając jej pory.

2. Nawilżanie.

Należy pamiętać, że nawet cera tłusta może być odwodniona. Dlatego przy każdym rodzaju cery należy pamiętać o jej nawilżaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest lekki krem o właściwościach niekomedogennych. Przeznaczony jest głównie dla cery mieszanej i tłustej ze skłonnością do zaskórników.

3. Odżywianie.

Idealnie sprawdzą się tu maseczki z glinki zielonej. Można dostać wielu drogeriach lub dobrych sklepach internetowych z naturalnymi produktami. Innowacyjna formuła to maska z węglem aktywnym. Tego rodzaju preparat to wielki hit na rynku kosmetycznym. Nic dziwnego, ponieważ posiada ogromne właściwości. Węgiel aktywny wykazuje bardzo mocne działanie absorpcyjne. Oznacza to, że posiada zdolność wiązania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki temu maseczka mocno oczyszcza pory skórne oraz usuwa nadmiar zalegającego sebum.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

9 Responses

  1. Najważniejsze chyba jest oczyszczanie i dobrze zrobiony demakijaż. No i oczywiście regularnie używanie kremów.

  2. Ja miewam problemy z zaskorniakami i szczerze mówiąc dotąd nie miałam skutecznego sposobu na pozbycie się ich

  3. Regularne peelingi oraz wizyta u kosmetyczki na peelingu kawitacyjnym co trzy miesiące moim zdanie rozwiązuje problem 🙂 Oczywiście nie możemy zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji 🙂
    Pozdrawiam

  4. mikrodermabrazja faktycznie jest świetnym zabiegiem 🙂 u mnie sprawdził się bardzo dobrze. Podobnie jak glinki i algi 😉 działają cuda 🙂

  5. Cały czas wybieram się na mikrodermabrazję, ale nie mogę dotrzeć 😀 Mam problem z zaskórnikami, a domowe sposoby nie pomagają 🙁

  6. O peelingu kawitacyjnym nie słyszałam, a brzmi bardzo ciekawie. Ostatnio właśnie zaczęłam bardziej dbać o moją cerę, gdyż nie była w najlepszym stanie – nie wiem czy nie przez wyjazd, zmianę wody i powietrza dookokoła itd. Dzięki temu odkryłam maseczkę oczyszczającą Tołpy, która stała się moim hitem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *