Nawilżanie skóry – dlaczego jest tak ważne?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nawilżanie skóry gwarantuje zdrowy wygląd cery i spowalnia procesy jej starzenia się. Brak tego ważnego aspektu w codziennej pielęgnacji przyczynia się z kolei do szybszego powstawania zmarszczek, szorstkości, ziemistego kolorytu oraz podrażnień. Jakie inne korzyści daje nam nawilżanie skóry oraz dlaczego warto o tym pamiętać?

Nawilżanie skóry - dlaczego jest tak ważne?

Nawodnienie a nawilżanie skóry

Bardzo często mylone jest pojęcie nawodnienia skóry z jej nawilżaniem. Dokładną różnicę pomiędzy nimi przedstawi przykład gąbki. Gdy skroplimy suchą gąbkę, wówczas krople wody pozostaną na jej powierzchni. Dopiero w momencie ich wklepania dostaną się do głębszych jej warstw. Z kolei jeśli gąbka jest mokra i zostanie na niej wylane kilka kropel wody, wówczas wchłoną się bez większego problemu. Oznacza to, że nawilżanie skóry tworzy na naskórku barierę, która zapobiega przesuszaniu się i zatrzymuje wilgoć w skórze. Z kolei nawadnianie to uzupełnianie wilgoci we wnętrzu skóry.

Dlaczego nawilżanie skóry jest ważne?

Każdy doskonale wie, że nawilżanie skóry jest podstawowym elementem codziennej pielęgnacji cery. Wszystko dlatego, że skóra tak jak inne narządy organizmu potrzebują wody, ponieważ to ona warunkuje prawidłowy przebieg procesów komórkowych, a także zapewnia prawidłową budowę włókien kolagenowych i elastynowych. Dodatkowo naturalna bariera nazywana płaszczem hydrolipidowym zbudowana z obumarłych komórek naskórka, wody oraz sebum. W związku z tym brak wody uniemożliwiałby odnowę komórkową naskórka, a także syntezę kolagenu i elastyny. To z kolei przyczynia się do wiotczenia skóry oraz powstawania zmarszczek. Ponadto efektem niedostatecznej ilości wody będzie również przesuszony i skłonny do podrażnień naskórek.

Na ratunek jednak słabo nawodnionej skórze przychodzi woda, która magazynowana jest w najgłębszych jej warstwach. Czas jaki potrzebuje na przedostanie się przez wszystkie jej warstwy aż do naskórka sprawia, że docierając na jego powierzchnie, woda po prostu wyparowuje. Jest to bowiem fizjologiczny proces, który nosi nazwę przeznaskórkowej utraty wody (TEWL).

Jak nawilżać skórę?

Oprócz właściwie zbilansowanej diety oraz spożywania 2 litrów wody dziennie, prawidłowe nawilżenie skóry zapewni stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu nawilżającym. Ich zadaniem jest zapobieganie nadmiernej utracie wody z naskórka. Wszystkie produkty tj. żele, toniki, maseczki, serum oraz kremy działają na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim wiążą cząsteczki wody w najgłębszych warstwach skóry, następnie zmniejszają różnicę w poziomie stężenia wody w poszczególnych warstwach skóry, a także wzmacniają płaszcz hydrolipidowy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dobre preparaty nawilżające powinny zawierać kompozycję kilku składników, które w sposób kompleksowy zadbają o nawilżenie skóry w wyżej wymienionych płaszczyznach.

Jakie kosmetyki należy stosować do nawilżania skóry?

Kosmetyki nawilżające powinny posiadać składniki, które w sposób szczególny wykazują zdolność wiązania cząsteczek wody oraz zapobiegają jej utraty z warstw naskórka. Do najważniejszych zalicza się:

1. Kwas hialuronowy na nawilżanie skóry.

Obecny w najgłębszych warstwach skóry kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody, które stanowią niezbędny element w procesach tworzenia się włókien kolagenowych i elastynowych. Kosmetyki z jego zawartością, a w szczególności kremy, sprawiają, że naskórek jest nawodniony. Dzięki temu składniki aktywne aplikowane na skórę bez żadnego problemu wnikają w jej głąb. Po preparaty z kwasem hialuronowym warto sięgać już od 25 roku życia.

2. Gliceryna.

Gliceryna, a także alantoina to składniki, które występują niemalże w każdym kosmetyku. Podobnie jak kwas hialuronowy, gliceryna wiąże cząsteczki wody, co oczywiście zapobiega jej wysuszeniu oraz powstawania podrażnień. Dodatkowo gliceryna przyczynia się do wspomagania naturalnej bariery ochronnej skóry. Na związek ten należy jednak uważać, ponieważ wykazuje skłonność do tworzenia się zaskórników, a stosowanie jej nadmiernej ilości może zapychać pory skóry.

3. Aloes.

Aloes to roślina o szerokim spektrum działania. Najbardziej jednak słynie ze swoich właściwości nawilżających. Jej składniki przenikają głęboko w skórę, co pobudza procesy produkcji kolagenu oraz elastyny. Kosmetyki na bazie aloesu zaleca się stosować przez cały rok, szczególnie jednak latem kiedy cera wymaga nawilżenia i ukojenia po intensywnym opalaniu czy kąpielach słonecznych w słonej lub chlorowanej wodzie.

4. Mocznik.

Mocznik w kosmetyce wykazuje dwukierunkowe działanie. W stężeniu do 10% posiada właściwości nawilżające, natomiast powyżej 10% cechuje się działaniem złuszczającym. Stosowany w sposób zewnętrzny zmiękcza naskórek, a także zwiększa jego przepuszczalność, przez co związki aktywne lepiej wchłaniają się w głąb skóry.

5. Betaina.

Betaina to aminokwas, który znany jest również pod nazwą trimetyloglicyny (TMG) występujący głównie w burakach cukrowych. Obecność tego związku w kosmetykach zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Ponadto do jego właściwości należy również łagodzenie podrażnień skóry.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Jestem jak najbardziej za nawilżaniem skóry, ale nie chemią. Moja metoda to nawilżanie od środka (2-3 litry wody dziennie) i cienka warstwa oliwy kokosowej na noc.

  2. Staram się nawilżać skórę ale wiadomo, że zawsze mogłoby być lepiej xD
    Przykład na gąbce bardzo obrazujący 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *