
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na brak tolerancji ciężkich kosmetyków, które wykazują tendencję do zatykania porów skóry. Z reguły cera trądzikowa jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ bardzo często mylona i kojarzona jest ze skórą tłustą.
Znakiem rozpoznawczym cery trądzikowej są wyraźnie rozszerzone pory skóry, zaskórniki, a także zmiany ropne, które mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny. Wykwity skórne lokalizują się głównie na czole, policzkach lub żuchwie. Należy podkreślić, że cera trądzikowa wykazuje również skłonność do problemów z łuszczeniem się naskórka, co przyczynia się do zatykania ujść gruczołów łojowych i tym samym tworzeniu się krost, zaskórników czy grudek. Dodatkowym mankamentem cery trądzikowej jest nadmierna produkcja sebum, w wyniku czego skóra mocno błyszczy się, jest lepka w dotyku i często mylona z cerą tłustą.
Wskazówka
Nadprodukcja sebum w połączeniu z bakteriami, które naturalnie bytują na skórze w dużej mierze przyczyniają się do powstawania jej niedoskonałości.
Zwiększona produkcja sebum może być wynikiem nadmiernej aktywności hormonów androgenowych, które pobudzają gruczoły do większej pracy. Bardzo często nadmierne wydzielanie sebum uwarunkowane jest również czynnikami genetycznymi.
Mimo, że cera trądzikowa jest skórą grubą i odporną na działanie czynników zewnętrznych wymaga delikatnej pielęgnacji. Jej nadrzędnym celem jest nawilżenie skóry, wyciszenie zmian o podłożu ropnym, złuszczanie oraz pozbycie się nadmiaru sebum. Ważnym czynnikiem jest także stosowanie preparatów w sposób punktowy, wyłącznie w miejsca objęte trądzikiem. Stosowanie ich łagodzi stany zapalne, a także przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka.
Najważniejszym krokiem w pielęgnacji domowej jest dokładne oczyszczanie cery zarówno rano jak i wieczorem. W tym przypadku zaleca się użycie delikatnego żelu, pianki lub płynu o działaniu antybakteryjnym. Warto zwrócić uwagę, aby żaden z preparatów nie zawierał alkoholu, który może wysuszyć oraz podrażnić naskórek.
Peeling, a więc złuszczanie martwego naskórka zaleca się wykonywać raz w tygodniu. W przypadku cery trądzikowej warto zdecydować się na peeling enzymatyczny, ze względu na delikatniejszą formę działania. Złuszczanie martwych komórek naskórka nie tylko odświeża i wygładza cerę, ale również odblokowuje ujścia gruczołów łojowych oraz oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń.
Tonizacja to ważny element każdego rodzaju cery, również trądzikowej. Zastosowanie toniku przywraca naturalny poziom pH skóry, a także przyczynia się do zmniejszania produkcji sebum.
Głównym celem stosowania kremu do twarzy jest zachowanie właściwiej gospodarki wodno-lipidowej skóry. W przypadku cery trądzikowej idealnie sprawdzą się kosmetyki o lekkiej, delikatnej formule na bazie kwasu salicylowego wykazującego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W składzie kosmetyków do cery trądzikowej należy szukać przede wszystkim:
Należy podkreślić, że na pielęgnację cery trądzikowej składa się również sposób codziennego odżywiania się. Kluczowa jest eliminacja z menu produktów tj. kawa, alkohol, wysoce przetworzone jedzenie oraz cukier. Warto natomiast, aby w diecie znajdowały się warzywa i owoce, brązowy ryż, zielona herbata, duże ilości wody oraz orzechy.
Uwaga!
Największym błędem w pielęgnacji cery trądzikowej jest samodzielnie wyciskanie zmian. Mimo że przynosi to krótkotrwałą ulgę, powtarzane regularnie, może przyczynić się do pogorszenia trądziku oraz pojawienia się nieestetycznych blizn.
W pielęgnacji cery trądzikowej należy unikać kosmetyków zawierających:
Zobacz również: Komedogenność – czym jest?.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Aktualności
Jak wspomóc organizm po ciąży?
Alternatywa dla kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
Róż, bronzer i puder od AFFECT
Zostań z nami
Polecane artykuły