Cera problematyczna to jeden z charakterystycznych rodzajów skóry zlokalizowanej na twarzy. Wyróżnia się nadmierną produkcją sebum, skłonnością do błyszczenia oraz (co jest dla niej najbardziej typowe) do tworzenia się różnego rodzaju wyprysków, stanów zapalnych i zmian skórnych. Taka cera wymaga specjalistycznego podejścia, a także konieczna jest wizyta u dermatologa.
Cera problematyczna – przyczyny
Jedną z przyczyn cery problematycznej są zaburzenia hormonalne. Najważniejszymi hormonami wpływającymi na regulację sebum są: androgeny, estrogeny, progesteron, kortyzol, prolaktyna, insulina oraz hormon wzrostu. Dlatego właśnie największy odsetek osób z cerą problematyczną znajduje się w fazie dojrzewania lub zmaga się z chorobami endokrynnymi. Pierwszym krokiem w pielęgnacji cery problematycznej powinno być badanie krwi pod kątem hormonów i jeśli to możliwe, ustabilizowanie gospodarki hormonalnej. Do wystąpienia cery problematycznej predysponują następujące czynniki ryzyka:
- palenie papierosów;
- nadmierny stres w życiu codziennym;
- nieprawidłowa pielęgnacja cery, np. zbyt częste złuszczanie jej, stosowanie źle dobranych kremów, unikanie wykonywania demakijażu oczu i twarzy po całym dniu;
- predyspozycje genetyczne;
- nieodpowiednia dieta i niedobory pokarmowe.
Cerą problematyczną nazywamy m.in. cerę trądzikową, a także niektóre rodzaje cery tłustej (jeśli towarzyszą jej zmiany skórne).
Cera problematyczne – objawy
Jeśli gruczoły łojowe produkują duże ilości sebum, znacznie utrudnione jest jego wydalanie na zewnątrz. W konsekwencji tego łój skórny zalega w kanalikach wyprowadzających gruczołów łojowych, gdzie miesza się z martwymi komórkami naskórka i tworzy czop łojowo-rogowy. Nazywa się on zaskórnikiem (wyróżniamy zaskórniki otwarte oraz zamknięte). Do charakterystycznych zmian skórnych powstających przy cerze problematycznej należą przede wszystkim:
- zaskórniki otwarte – zlokalizowane stosunkowo płytko, można je poznać po czarnym punkciku na szczycie. Jest on konsekwencją kontaktu łoju z powietrzem. Takie zaskórniki można łatwo usunąć poprzez lekkie naciśnięcie skóry po obu jego stronach;
- zaskórniki zamknięte – o barwie cielistej lub białej, ponieważ nie kontaktują się z powietrzem. Leżą nieco głębiej, a ich usunięcie możliwe jest poprzez mocniejsze naciśnięcie skóry wokół nich. W niektórych przypadkach konieczne jest przebicie ich sterylną igłą w gabinecie kosmetologicznym;
- prosaki – drobne zmiany skórne stanowiące torbiele gruczołów łojowych. Wynikają z nadmiaru sebum i mają białe zabarwienie. Mogą lekko wystawać ponad powierzchnie skóry, a ich usunięcie możliwe jest dopiero po wcześniejszym nacięciu naskórka. Często lokalizują się wokół oczu;
- kaszaki – większe od prosaków torbiele gruczołów łojowych. Ich rozmiar może przypominać ziarno grochu. Usuwa się je chirurgicznie, w niektórych przypadkach mogą powodować ból po ucisku ich.
Przy skórze problematycznej charakterystyczne są również różnego rodzaju wypryski skórne: trądzik, zmiany ropne i grudkowate, stany zapalne. Taka skóra ma tendencję do nadmiernego błyszczenia się i świecenia, a wszystko to w związku z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Jest to rodzaj cery tłustej.
Zobacz również: Przyczyny powstawania cery tłustej.
Pielęgnacja cery problematycznej
Podstawowa pielęgnacja cery problematycznej (po zmianie nawyków żywieniowych, unikaniu używek i stabilizacji chorób) składa się z 3 etapów:
- regularne oczyszczanie skóry – codzienny demakijaż oraz wykonywanie peelingów enzymatycznych 1-2 razy w tygodniu;
- tonizowanie skóry – po każdym myciu twarzy stosuje się tonik, aby przywrócić skórze właściwe pH;
- intensywne nawilżanie – w zwalczaniu zmian skórnych pomocne są składniki kremów takie jak olejek z drzewa herbacianego, woda siarczkowa, olejek lawendowy, witamina E, cynk, retinol, niacynamid czy kwas hialuronowy.
Dodatkowo zaleca się 1-2 razy w tygodniu aplikację regenerującej maski na twarz. Należy unikać opalania się i zbędnej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Jeśli wychodzimy na zewnątrz, nakładamy kremy z filtrem UV, które zmywamy po powrocie do domu, aby skóra mogła oddychać. Należy również w miarę możliwości zrezygnować (lub ograniczyć) wykonywanie makijażu, zwłaszcza z zastosowaniem ciężkich fluidów, bronzerów i rozświetlaczy.
Cera problematyczna – dieta
W przypadku cery problematycznej ogromne znaczenie ma codzienna dieta. Zaleca się rezygnację
z potraw wysoko przetworzonych, zawierających sztuczne związki chemiczne (aromaty, sztuczne barwniki czy konserwanty). Powinno się również ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i potraw smażonych, zamienić sól kuchenną na inne, bardziej delikatne przyprawy. Wygląd i kondycję cery poprawić może witamina A, a dolegliwości trądzikowe łagodzą witaminy z grupy B. Dieta osób walczących z cerą problematyczną powinna być bogata w cynk, zaś oczyszczanie organizmu jest silnie wspomagane przez błonnik oraz Chlorellę. Dodatkowo zaleca się suplementację oleju z czarnuszki i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3.
Polecane produkty:
Omega 3 - czysty olej z Pachnotki zwyczajnej
Olej omega 3 to 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Uzupełnia codzienną dietę m.in. w mikroelementy, witaminę E, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
- Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.