Cera problematyczna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cera problematyczna to jeden z charakterystycznych rodzajów skóry zlokalizowanej na twarzy. Wyróżnia się nadmierną produkcją sebum, skłonnością do błyszczenia oraz (co jest dla niej najbardziej typowe) do tworzenia się różnego rodzaju wyprysków, stanów zapalnych i zmian skórnych. Taka cera wymaga specjalistycznego podejścia, a także konieczna jest wizyta u dermatologa.

Cera problematyczna

Cera problematyczna – przyczyny

Jedną z przyczyn cery problematycznej są zaburzenia hormonalne. Najważniejszymi hormonami wpływającymi na regulację sebum są: androgeny, estrogeny, progesteron, kortyzol, prolaktyna, insulina oraz hormon wzrostu. Dlatego właśnie największy odsetek osób z cerą problematyczną znajduje się w fazie dojrzewania lub zmaga się z chorobami endokrynnymi. Pierwszym krokiem w pielęgnacji cery problematycznej powinno być badanie krwi pod kątem hormonów i jeśli to możliwe, ustabilizowanie gospodarki hormonalnej. Do wystąpienia cery problematycznej predysponują następujące czynniki ryzyka:

 • palenie papierosów;
 • nadmierny stres w życiu codziennym;
 • nieprawidłowa pielęgnacja cery, np. zbyt częste złuszczanie jej, stosowanie źle dobranych kremów, unikanie wykonywania demakijażu oczu i twarzy po całym dniu;
 • predyspozycje genetyczne;
 • nieodpowiednia dieta i niedobory pokarmowe.

Cerą problematyczną nazywamy m.in. cerę trądzikową, a także niektóre rodzaje cery tłustej (jeśli towarzyszą jej zmiany skórne).

Cera problematyczne – objawy

Jeśli gruczoły łojowe produkują duże ilości sebum, znacznie utrudnione jest jego wydalanie na zewnątrz. W konsekwencji tego łój skórny zalega w kanalikach wyprowadzających gruczołów łojowych, gdzie miesza się z martwymi komórkami naskórka i tworzy czop łojowo-rogowy. Nazywa się on zaskórnikiem (wyróżniamy zaskórniki otwarte oraz zamknięte). Do charakterystycznych zmian skórnych powstających przy cerze problematycznej należą przede wszystkim:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • zaskórniki otwarte – zlokalizowane stosunkowo płytko, można je poznać po czarnym punkciku na szczycie. Jest on konsekwencją kontaktu łoju z powietrzem. Takie zaskórniki można łatwo usunąć poprzez lekkie naciśnięcie skóry po obu jego stronach;
 • zaskórniki zamknięte – o barwie cielistej lub białej, ponieważ nie kontaktują się z powietrzem. Leżą nieco głębiej, a ich usunięcie możliwe jest poprzez mocniejsze naciśnięcie skóry wokół nich. W niektórych przypadkach konieczne jest przebicie ich sterylną igłą w gabinecie kosmetologicznym;
 • prosaki – drobne zmiany skórne stanowiące torbiele gruczołów łojowych. Wynikają z nadmiaru sebum i mają białe zabarwienie. Mogą lekko wystawać ponad powierzchnie skóry, a ich usunięcie możliwe jest dopiero po wcześniejszym nacięciu naskórka. Często lokalizują się wokół oczu;
 • kaszaki – większe od prosaków torbiele gruczołów łojowych. Ich rozmiar może przypominać ziarno grochu. Usuwa się je chirurgicznie, w niektórych przypadkach mogą powodować ból po ucisku ich.

Przy skórze problematycznej charakterystyczne są również różnego rodzaju wypryski skórne: trądzik, zmiany ropne i grudkowate, stany zapalne. Taka skóra ma tendencję do nadmiernego błyszczenia się i świecenia, a wszystko to w związku z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Jest to rodzaj cery tłustej.

Zobacz również: Przyczyny powstawania cery tłustej.

Pielęgnacja cery problematycznej

Podstawowa pielęgnacja cery problematycznej (po zmianie nawyków żywieniowych, unikaniu używek i stabilizacji chorób) składa się z 3 etapów:

 1. regularne oczyszczanie skóry – codzienny demakijaż oraz wykonywanie peelingów enzymatycznych 1-2 razy w tygodniu;
 2. tonizowanie skóry – po każdym myciu twarzy stosuje się tonik, aby przywrócić skórze właściwe pH;
 3. intensywne nawilżanie – w zwalczaniu zmian skórnych pomocne są składniki kremów takie jak olejek z drzewa herbacianego, woda siarczkowa, olejek lawendowy, witamina E, cynk, retinol, niacynamid czy kwas hialuronowy.

Dodatkowo zaleca się 1-2 razy w tygodniu aplikację regenerującej maski na twarz. Należy unikać opalania się i zbędnej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Jeśli wychodzimy na zewnątrz, nakładamy kremy z filtrem UV, które zmywamy po powrocie do domu, aby skóra mogła oddychać. Należy również w miarę możliwości zrezygnować (lub ograniczyć) wykonywanie makijażu, zwłaszcza z zastosowaniem ciężkich fluidów, bronzerów i rozświetlaczy.

Cera problematyczna – dieta

W przypadku cery problematycznej ogromne znaczenie ma codzienna dieta. Zaleca się rezygnację
z potraw wysoko przetworzonych, zawierających sztuczne związki chemiczne (aromaty, sztuczne barwniki czy konserwanty). Powinno się również ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i potraw smażonych, zamienić sól kuchenną na inne, bardziej delikatne przyprawy. Wygląd i kondycję cery poprawić może witamina A, a dolegliwości trądzikowe łagodzą witaminy z grupy B. Dieta osób walczących z cerą problematyczną powinna być bogata w cynk, zaś oczyszczanie organizmu jest silnie wspomagane przez błonnik oraz Chlorellę. Dodatkowo zaleca się suplementację oleju z czarnuszki i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
 2. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *