Dzika róża to roślina charakteryzująca się silnym działaniem antyoksydacyjnym. Dzięki temu stanowi składnik wielu kosmetyków, a także suplementów diety. Oznacza to, że dzika róża znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale również w farmaceutyce oraz medycynie naturalnej.
Dzika róża
Dzika róża (z łac. rosa canina) jest krzewem, który znaleźć można na terenach całej Europy, północnej Afryce oraz zachodnich częściach Azji. Jej znakiem rozpoznawczym są delikatne białe lub różowe kwiaty, które wraz z procesem kwitnięcia przekształcają się w czerwone, owalne owoce. Należy podkreślić, że owoce dzikiej róży znane były już w ziołolecznictwie w czasach Hipokratesa, a więc w III w.p.n.e. Jednak najbardziej doceniana była podczas II wojny światowej.
Owoce dzikiej róży bogate są w kwercetynę, która hamuje rozwój komórek czerniaka. Dojrzałe owoce stanowią źródło znacznej ilości witaminy C, garbników, flawonoidów, karotenoidów, a także witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E, K oraz kwasu foliowego.
Oprócz owoców dzikiej róży na uwagę zasługują jej inne elementy. Liście i kwiaty stanowią bowiem źródło proantocyjanidyny. To związki należące do grupy flawonoidów o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Podobnie jak kwercetyna wykazują hamujące działanie na rozwój komórek czerniaka. Warto podkreślić, że proantocyjanidyny spowalniają syntezę melaniny. Daje to możliwość wykorzystania ich jako składnik aktywny w kosmetykach rozjaśniających.
Z nasion owoców dzikiej róży tłoczony jest olej bogaty w witaminę A, tretinoinę oraz kwasy retinowe. Dodatkowo stanowi on źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Dzika róża w kosmetologii
Dziką różę w kosmetologii wykorzystuje się na szeroką skalę. Ekstrakty lub olejki z dzikiej róży dodaje się do kosmetyków jako składniki kremów, balsamów oraz olejków eterycznych. Wyciąg z dzikiej róży wykazuje działanie rozjaśniające, ujędrniające oraz mocno odżywcze. Wspomaga gojenie się ran po oparzeniach, blizn oraz podrażnień.
Dzika róża – właściwości zdrowotne
Kwas askorbinowy obecny w dzikiej róży bierze udział w syntezie nowego kolagenu, wzmacnia odporność organizmu, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Cząsteczki witaminy C wykazują działanie neutralizujące wolne rodniki. Ponadto uczestniczą w procesie produkcji noradrenaliny (hormon odpowiedzialny za przekazywanie sygnałów w systemie nerwowym człowieka, jest odpowiedzialny za pozytywny nastrój, a także wpływa na przemianę materii oraz poziom cukru we krwi).
Należy podkreślić, że dzika róża posiada silny potencjał antyoksydacyjny. Obecne w niej polifenole regulują procesy enzymatyczne w organizmie. Oprócz właściwości przeciwnowotworowych polifenole wykazują działanie protekcyjne. Regulują poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych.
Wyciąg z owoców dzikiej róży wykazuje delikatne działanie żółcio i moczopędne. Wskazany jest więc w przypadku biegunki, zapalenia i wrzodów żołądka, w reumatyzmie, zapaleniu wątroby oraz zaburzeniach ze strony błony śluzowej układu pokarmowego.
W związku z tym, z korzyści owoców dzikiej róży powinny korzystać głównie osoby narażone na zbyt niski poziom witaminy C, osoby z anemią oraz szkorbutem. Ich obecność zaleca się również u osób z nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy, chorych na cukrzycę, u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |