Witamina E

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Witamina E nazywana również witaminą młodości zalicza się do głównych przeciwutleniaczy, wykazujących szeroki wpływ na organizm człowieka. Jej głównym celem jest spowalnianie procesów starzenia się, zapobieganie nowotworom, a także odtruwanie organizmu.

Witamina E - właściwości i zastosowanie

Witamina E

Witamina E to grupa organicznych związków chemicznych, do których zaliczają się tokoferole i tokotrienole pełniące ważne funkcje odżywcze w każdym organizmie. Rozpuszcza się w tłuszczach, w związku z tym bez obecnych substancji lipidowych, organizm nie jest w stanie jej właściwie przyswoić.

Właściwości witaminy E

To przede wszystkim jeden z najważniejszych przeciwutleniaczy. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym neutralizuje działanie wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się organizmu oraz chroni przed rozwojem chorób nowotworowych. Witamina E zwiększa wytrzymałość organizmu, zmniejsza zmęczenie, a także poprawia funkcje układu odpornościowego.

Ponadto, odpowiedni poziom witaminy E w organizmie pomaga zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, co często stanowi przyczynę utraty wzroku.

Swoje cenne działanie wykazuje również jako preparat zewnętrzny, stosowany bezpośrednio na skórę w czystej postaci lub w formie kosmetyków (kremy, maski, serum). Stosowana zewnętrznie wpływa na wygładzenie, ujędrnienie skóry, rozjaśnienie przebarwień, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, a także redukcję zmian trądzikowych. Przyspiesza regenerację komórek skóry, niweluje stany zapalne, przez co skóra staje się mniej podrażniona i zaczerwieniona.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Źródła witaminy E

Do najbogatszych źródeł witaminy E należą:

Wskazówka

Na niedobór witaminy E narażone są w szczególności kobiety stosujące doustną antykoncepcję, osoby palące papierosy, chore na celiakię oraz mukowiscydozę.

Niedobór i nadmiar witaminy E

Należy podkreślić, że niedobór witaminy E to zjawisko stosunkowo rzadkie. Jeśli już mamy z nim do czynienia, zwykle występuje u osób z zaburzeniami procesów trawiennych, a także u noworodków.

Do głównych objawów niedoboru witaminy E należy:

Nadmiar witaminy E w organizmie to również niekorzystne zjawisko. Zwykle objawia się:

  • zmęczeniem;
  • bólem głowy;
  • osłabieniem;
  • zaburzenia gospodarki jelitowej.

Witamina E w kosmetologii

Dzięki wielokierunkowym działaniom pielęgnacyjnym witamina E szeroko wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Jej właściwości nawilżające, natłuszczające, odżywcze oraz regenerujące znalazły zastosowanie w produktach przeznaczonych zarówno do twarzy jak i całego ciała. Stanowi składnik kremów do skóry suchej, podrażnionej, naczynkowej, dojrzałej, serum, maseczek a także balsamów do ciała. Witaminę E spotkać można także w szamponach do mycia włosów oraz żelach do kąpieli. Występuje również jako składnik odżywek do paznokci.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *