
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Czarnuszka siewna to jednoroczna roślina, której cechą charakterystyczną są czarne nasiona. To właśnie one wykorzystywane są w medycynie naturalnej, farmakologii, kosmetologii i gastronomii.
W nasionach czarnuszki siewnej można znaleźć wiele cennych składników odżywczych. Olej tłoczony z nasion jest również cenny w te związki. Mowa o:
Czarnuszka zawiera wiele składników o działaniu antyoksydacyjnym, przez co jej działanie polega w dużym stopniu na likwidacji wolnych rodników tlenowych. Dzięki temu spożycie nasion lub oleju omawianej rośliny chroni ustrój przed stresem oksydacyjnym i zapobiega rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo czarnuszka skutecznie uzupełnia niedobory składników pokarmowych.
Czarnuszka siewna również:
Jednocześnie czarnuszka jest rośliną całkowicie bezpieczną w spożyciu, co zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi, również na pacjentach cierpiących na różnego rodzaju choroby. Niska toksyczność olejku z czarnuszki wskazuje na duży margines bezpieczeństwa dawek terapeutycznych.
Aby móc zaobserwować korzyści ze stosowania czarnuszki, należy ją spożywać lub stosować regularnie przez dłuższy czas, jak w przypadku wszystkich suplementów i prozdrowotnych produktów. W związku z tym ustalono przykładową dawkę, powodującą działanie lecznicze. Dawka lecznicza czarnuszki to 2–5 g mielonych nasion, dwa razy dziennie. Ponadto, przygotowywane są odwary, napary, nalewka lub olej z nasion tłoczony na zimno. Dzienna dawka oleju to 500–1000 mg, 2–3 razy.
Wyciągi lub olejki z czarnuszki są częstym składnikiem wielu kosmetyków, ponieważ zapewniają utrzymanie elastyczności skóry na wysokim poziomie. Obecność kwasów tłuszczowych poprawia strukturalność błon komórkowych komórek skóry. Produkty na bazie czarnuszki posiadają właściwości najbardziej doceniane przez konsumentów chcących poprawić stan, jakość oraz kondycję swojej skóry. Dodatkowo kosmetyki z czarnuszką tworzą na jej powierzchni film, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne, wiatr, spaliny).
W kosmetologii znajduje zastosowanie również olej z czarnuszki, który najczęściej wykorzystywany jest do olejowania włosów. Zabieg polega na nałożeniu odpowiedniej ilości oleju na umyte, mokre włosy. Włosy następnie zawija się ręcznikiem, a po pół godzinie dokładnie myje. Olej można dodawać także do kupnych czy robionych własnoręcznie masek do włosów i ciała. Kilka kropel dodanych do kąpieli zapewni skórze jedwabistą gładkość.
Najczęściej stosowanymi postaciami produktów z czarnuszki, które znajdują zastosowanie w kuchni, są:
Procedura przygotowania oleju opiera się na tłoczeniu go z nasion na zimno. Olej taki odznacza się gorzkawym smakiem, ciemnobrązową barwą oraz korzennym zapachem. Można go dodać do sałatek czy dań kapustnych. Należy pamiętać, że nie nadaje się do smażenia i innych obróbek termicznych. Nasiona natomiast często dodaje się do jogurtów, smoothies, sałatek czy wypieków i pieczywa.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Bardzo polecam. Używamy całą rodziną. Mąż podchodził sceptycznie, ale w sezonie na alergię zauważył zdecydowaną poprawę w stosunku do lat kiedy olejku nie stosował. No i najważniejsze to zdrowie dzieci, w przedszkolu mają prawie 100% frekwencję, bo nie łapią infekcji. A ja stosuję bo świetnie wzmocnił włosy i paznokcie, i stan skóry zdecydowanie się poprawił