Świąd skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Świąd skóry nie należy do przyjemnych odczuć. Wynika on z drażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze właściwej przez bodźce chemiczne bądź mechaniczne. Swędzenie skóry może występować okresowo np. podczas uczulenia lub trwać przez długi czas nasilając swoje objawy.

Świąd skóry - o czym może świadczyć?

Czym jest swędzenie skóry?

Swędzenie skóry to nieprzyjemne uczucie, które nakłania do natychmiastowego podrapania się. Należy zaznaczyć, że wszystko co otacza skórę prowadzi do pobudzenia receptorów czuciowych, które z kolei przekazują informację do mózgu. Mózg natomiast wytwarza sygnał jakim jest właśnie swędzenie skóry. Niekiedy bywa tak, że świąd skóry jest dużo gorszy niż ból. Może powodować kłopoty ze snem, a także zaburzać codzienne funkcjonowanie. Uporczywe objawy mogą powodować również zakażenia lub tworzenie się na skórze zmian o charakterze liszaja.

Przyczyny powstawania świądu

Zwykle świąd skóry występuje z bardzo prostej przyczyny jaką jest nadmierne jej wysuszenie. Pojawia się to na skutek przyjmowania zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia lub z braku stosowania preparatów o działaniu nawilżającym bądź natłuszczającym. Ponadto swędzenie skóry powoduje noszenie ubrań wykonanych z drażniących materiałów jak np. wełna, a także ugryzienia owadów (komar). Nieprzyjemne uczucie swędzenia może być spowodowane także stosowaniem źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji skóry, szamponów do włosów, a także proszków do prania, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Świąd skóry może pojawić się również po wysiłku fizycznym lub gorącej kąpieli, co może wynikać z przedostawania się z wody drobnoustrojów w głąb skóry. U osób starszych zaś swędzenie skóry wynikać może z istniejących chorób ogólnoustrojowych.

Choroby powodujące świąd skóry

Świąd skóry – objawy

Do głównych objawów występującego świądu skóry należy:

  • suchość skóry – może wynikać z obecności konkretnej choroby skóry jak atopowe zapalenie skóry (AZS) lub być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, ubogą w preparaty nawilżające czy też z zaburzeń hormonalnych, a także procesu starzenia się skóry;
  • uszkodzenie skóry – podrażnienia, zadrapania, pękanie skóry, otarcia;
  • infekcja bakteryjna lub grzybicza;
  • nowotwory skóry – zmiany występujące na skórze, które zmieniają swą objętość, krwawią i swędzą.

Leczenie świądu skóry

W niektórych sytuacjach samodzielnie można rozpoznać przyczynę swędzenia skóry. Wówczas po jej wyeliminowaniu (kosmetyki, leki, odzież) objawy świądu samoistnie znikają. Zdarzają się jednak przypadki kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. Wówczas specjalista dermatolog przeprowadza dokładny wywiad oraz wykonuje badanie fizykalne. Jeśli sytuacja tego wymaga, wykonywane są również dodatkowe badania pod kątem krwi, RTG klatki piersiowej oraz badanie sprawdzające parametry nerek i wątroby.

Leczenie świądu skóry zależne jest w dużej mierze od tego jakie są przyczyny jego powstawania. W związku z tym zastosowanie znajdują glikokortykosteroidy, doustne leki przeciwhistaminowe, inhibitory kalcyneuryny oraz leki przeciwdepresyjne. W sytuacji kiedy przyczyną swędzenia skóry są ugryzienia owadów, wówczas stosuje się maści z zawartością permetryny, a także szampony, lotiony i kremy aplikowane również na skórę głowy i włosy. Gdy świąd skóry spowodowany jest reakcja alergiczną, należy usunąć z najbliższego otoczenia wszystkie czynniki ją wywołujące. Zaś w sytuacji kiedy nie jest możliwe określenie przyczyny swędzenia skóry, stosuje się tzw. leczenie objawowe. Zaleca się wówczas stosowanie preparatów przeciwświądowych jak maści, żele, kremy na bazie mentolu i kamfory.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *