
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Świąd skóry nie należy do przyjemnych odczuć. Wynika on z drażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze właściwej przez bodźce chemiczne bądź mechaniczne. Swędzenie skóry może występować okresowo np. podczas uczulenia lub trwać przez długi czas nasilając swoje objawy.
Swędzenie skóry to nieprzyjemne uczucie, które nakłania do natychmiastowego podrapania się. Należy zaznaczyć, że wszystko co otacza skórę prowadzi do pobudzenia receptorów czuciowych, które z kolei przekazują informację do mózgu. Mózg natomiast wytwarza sygnał jakim jest właśnie swędzenie skóry. Niekiedy bywa tak, że świąd skóry jest dużo gorszy niż ból. Może powodować kłopoty ze snem, a także zaburzać codzienne funkcjonowanie. Uporczywe objawy mogą powodować również zakażenia lub tworzenie się na skórze zmian o charakterze liszaja.
Zwykle świąd skóry występuje z bardzo prostej przyczyny jaką jest nadmierne jej wysuszenie. Pojawia się to na skutek przyjmowania zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia lub z braku stosowania preparatów o działaniu nawilżającym bądź natłuszczającym. Ponadto swędzenie skóry powoduje noszenie ubrań wykonanych z drażniących materiałów jak np. wełna, a także ugryzienia owadów (komar). Nieprzyjemne uczucie swędzenia może być spowodowane także stosowaniem źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji skóry, szamponów do włosów, a także proszków do prania, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Świąd skóry może pojawić się również po wysiłku fizycznym lub gorącej kąpieli, co może wynikać z przedostawania się z wody drobnoustrojów w głąb skóry. U osób starszych zaś swędzenie skóry wynikać może z istniejących chorób ogólnoustrojowych.
Do głównych objawów występującego świądu skóry należy:
W niektórych sytuacjach samodzielnie można rozpoznać przyczynę swędzenia skóry. Wówczas po jej wyeliminowaniu (kosmetyki, leki, odzież) objawy świądu samoistnie znikają. Zdarzają się jednak przypadki kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. Wówczas specjalista dermatolog przeprowadza dokładny wywiad oraz wykonuje badanie fizykalne. Jeśli sytuacja tego wymaga, wykonywane są również dodatkowe badania pod kątem krwi, RTG klatki piersiowej oraz badanie sprawdzające parametry nerek i wątroby.
Leczenie świądu skóry zależne jest w dużej mierze od tego jakie są przyczyny jego powstawania. W związku z tym zastosowanie znajdują glikokortykosteroidy, doustne leki przeciwhistaminowe, inhibitory kalcyneuryny oraz leki przeciwdepresyjne. W sytuacji kiedy przyczyną swędzenia skóry są ugryzienia owadów, wówczas stosuje się maści z zawartością permetryny, a także szampony, lotiony i kremy aplikowane również na skórę głowy i włosy. Gdy świąd skóry spowodowany jest reakcja alergiczną, należy usunąć z najbliższego otoczenia wszystkie czynniki ją wywołujące. Zaś w sytuacji kiedy nie jest możliwe określenie przyczyny swędzenia skóry, stosuje się tzw. leczenie objawowe. Zaleca się wówczas stosowanie preparatów przeciwświądowych jak maści, żele, kremy na bazie mentolu i kamfory.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły