Algi i ich zastosowanie w kosmetyce

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Algi w kosmetyce to jeden z chętniej wykorzystywanych produktów pochodzenia naturalnego. Wyróżniają się niezwykle bogatym składem i wszechstronnymi właściwościami, z tego względu zalicza się je także do superfoods i ceni jako suplementy diety. Jako dodatek kosmetyków wykazują działanie nawilżające, przeciwzapalne, regenerujące, ochronne. Można również kupować je w formie sproszkowanej i samodzielnie przyrządzać z nich kosmetyki.

Algi i ich zastosowanie w kosmetyce

Algi w kosmetyce – działanie

Udowodniono, że algi wykazują działanie dermatologiczne i kosmetyczne poprzez hamowanie łojotoku i wielu innych problemów cery tłustej. Wykazują działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze (dzięki obecności cynku), uelastyczniają skórę (peptydy i witaminy), poprawiają jej ukrwienie, a dzięki kwasowi alginowemu zwężają naczynka i leczą rumień. Na bazie alg produkuje się wiele kosmetyków, które mają dobrą opinię: ujędrniają skórę, rozjaśniają rozstępy, nawilżają, regenerują. Okłady z glonów wyszczuplają i niwelują cellulit. Dziedzina kosmetyki skóry nazywana talasoterapią to forma terapii, wykorzystująca morski klimat, morską wodę, muł, glony, piasek, wodorosty, błoto, a także inne substancje pochodzące z morza jako czynnik terapeutyczny. Komponenty alg są również wykorzystywane w kosmetykach jak środki zagęszczające (alginian, agar, karagenian) – służące do regulowania konsystencji produktów kosmetycznych. Wiążą wodę oraz działają antyoksydacyjnie.

Substancje aktywne pozyskiwane z alg to m.in.:

  • florotaniny;
  • sulfonowane polisacharydy;
  • terpenoidy;
  • karotenoidy;
  • tokoferol;
  • związki fenolowe;
  • polisacharydy;
  • składniki mineralne;
  • chlorofil;
  • NNKT.

Mają potencjalne zastosowanie w wytwarzaniu kosmeceutyków. Dla przykładu, obecne w algach terpenoidy zapobiegają fotouszkodzeniu i fotostarzeniu skóry, natomiast witamina E i liczne związki fenolowe chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Spośród polisacharydów, szczególnie istotną rolę w kosmetyce odgrywa fukoidan – siarczanowany polisacharyd pozyskiwany z brunatnic, wspierający proliferację fibroblastów skóry. To zaś przyczynia się do wewnątrzustrojowej produkcji kolagenu, który jest podstawowym białkiem skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Algi w kosmetyce – przykłady

Do często wykorzystywanych alg w kosmetykach zaliczamy następujące:

  • Corallina pilulifera – zawierają fenole o działaniu przeciwzmarszczkowym, wykazują zdolność ochrony przed stresem oksydacyjnym;
  • Laminaria japonica – bogate źródło fukoksantyny, która wybiela skórę;
  • Ecklonia stolonifera – dzięki floroglucynie wybiela skórę i działa przeciwutleniająco;
  • Ascophyllum nodosum – zawiera fukoidan, dzięki któremu skutecznie pielęgnuje skórę starczą i dojrzałą oraz może działać fotoodmładzająco;
  • Ulva – silnie nawilża, działa antyoksydacyjnie i chroni skórę, głównie dzięki zawartości sporej ilości witamin;
  • Cladophora glomerata – alga ta wykazuje właściwości przeciwutleniające i antybakteryjne, zwłaszcza przeciw szczepom bakterii Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis.

Rodzajów alg jest jednak znacznie więcej, a każda z nich może wykazywać nieco inne działanie.

Zobacz również: Maska algowa.

Spirulina w kosmetyce

Kluczową algą wykorzystywaną w kosmetyce jest Spirulina. Z łatwością można kupić Spirulinę w proszku, a następnie dodawać ten proszek do maseczek na twarz, odżywek i peelingów kupionych w sklepie lub przygotowanych samodzielnie w domu, np. na bazie kefiru, miodu, olejów roślinnych czy innych substancji. Spirulina wyróżnia się bogatym składem, znaleźć w nim można witaminy, minerały (zwłaszcza żelazo, cynk, magnez, potas), antyoksydanty (głównie fikocyjaninę), a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Można zatem powiedzieć, że niemal wszystkie związki niezbędne do utrzymania właściwej kondycji skóry i włosów. Spirulina nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery i każdego typu włosów. Szczególne korzyści odnotuje się w przypadku cery suchej, cery podrażnionej, cery dojrzałej, ale także cery tłustej, ponieważ algi regulują czynność gruczołów łojowych i wpływają pozytywnie na pH skóry.

Zobacz również: Czym jest pH skóry?

Chlorella w kosmetyce

Drugą niezwykle cenną algą jest Chlorella. Można kupić ją w wersji sproszkowanej lub w tabletkach, które samodzielnie wystarczy pokruszyć łyżką czy innym twardym przedmiotem. Chlorella słynie ze swoich właściwości antyoksydacyjnych i oczyszczających. Może zatem regulować wydzielanie sebum, zmniejszać stany zapalne, koić podrażnienia skóry, usuwać z powierzchni skóry zanieczyszczenia, ale także poprawiać jej metabolizm poprzez dogłębne oczyszczanie partii skóry znajdujących się niżej. Efekt ten potęguje jednoczesna suplementacja tej algi. Jako że jest niezwykle cennym źródłem witaminy E, chlorofilu i witaminy z grupy B, szczególne korzyści odniosą posiadacze cery dojrzałej i zniszczonej cery.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Godlewska K., Michalak I., Chojnacka K., Glony na zdrowie, Wiadomości Chemiczne, 68/2014.
  2. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *