
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Cera tłusta początkowo stanowiła problem głównie u nastolatków. Dziś coraz częściej dotyczy on również osób około 30 roku życia. Czym charakteryzuje się tego rodzaju skóra oraz jak właściwie o nią dbać?
Cera tłusta z reguły uważana jest za jeden z najgorszych rodzajów skóry. Wszystko przez fakt, że jest gruba, często się świeci, posiada szary, ziemisty koloryt, a na jej powierzchni widoczne są rozszerzone pory niekiedy z wyraźnie występującymi zaskórnikami. Mimo to cera tłusta posiada kilka cennych zalet, do których należy przede wszystkim jej odporność na działanie czynników zewnętrznych (wiatr, mróz, słońce, różnego rodzaju kosmetyki). Ponadto skórę tłustą o wiele później dotyka proces starzenia się. A to dzięki braku jej permanentnego wysuszenia.
Cera tłusta przede wszystkim charakteryzuje się nadmierną pracą gruczołów łojowych, a więc widocznym na powierzchni skóry nadmiarem sebum. Przez często wykazuje tendencję do świecenia się, w dotyku jest lepka, a na jej powierzchni widoczne są rozszerzone pory. Cera tłusta jest zazwyczaj gruba, przez którą rzadko prześwitują naczynia krwionośne. Często ma jednak skłonność do zatykania porów i tworzenia się w nich wykwitów skórnych w postaci zaskórników otwartych lub zamkniętych.
Miejsca, w których skóra przetłuszcza się najczęściej to czoło, nos i broda, czyli tak zwana strefa T. Na ciele należą do tych okolic klatka piersiowa oraz plecy.
W jaki sposób można rozpoznać cerę tłustą?
Na rodzaj cery tłustej może mieć wpływ wiele czynników. Do najważniejszych zalicza się genetykę, choroby ogólnoustrojowe, pielęgnację skóry oraz to jaki tryb życia prowadzimy. W przypadku cery tłustej na nadprodukcję gruczołów łojowych może mieć również wpływ płeć, wiek, cykl miesiączkowy, zaburzenia pracy układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, stres, nieodpowiednia dieta, leki, stosowanie szkodliwych używek.
Jeśli skóra tłusta przyczynia się do powstawania wykwitów lub staje się coraz bardziej uciążliwa warto wziąć pod uwagę wszystkie te przyczyny. Należy rozpocząć od właściwiej jej pielęgnacji, zmiany diety i prowadzenia zdrowego trybu życia. W wielu przypadkach jest to wystarczające. Jeśli zmiany te nie przyniosą skutku należy udać się do lekarza specjalisty i poddać się rutynowym badaniom, które mogą wykazać zaburzenia w organizmie na poziomie hormonalnym lub związanym z układem pokarmowym.
Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest jej dokładne oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Należy pamiętać, aby stosować tylko i wyłącznie kosmetyki przeznaczone do tego rodzaju skóry. Warto wybierać te z zawartością:
Nie należy również zapominać, że w pielęgnacji cery tłustej ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy wydzielanym sebum, a jego usuwaniem z powierzchni skóry. Konieczne jest usunięcie części łoju jednak nie można pozbyć się go w całości. Wówczas w bardzo prosty sposób można doprowadzić do wysuszenia cery. Wówczas będziemy mieć do czynienia ze skórą tłustą odwodnioną.
Zaleca się więc:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
7 odpowiedzi
super wpis dowiedziałaś się jak lepiej dbać o swoją, zdecysowanie mam tłustą :p dzięki ps. nie przywiązywałam jakiejś mega wagi wcześniej na skład itd w produktach
Bardzo dobry, merytoryczny post! Dobrze, że coraz częściej zwraca się uwagę na to, że wysuszanie cery tłustej detergentami i alkoholem może przynieść odwrotny skutek! 🙂
Mam cerę tłusta i używałam zawsze oleju kokosowego wiec dobrze wiedzieć 😉 bardzo przydatny wpis, mam nadzieje, że teraz uda mi się poprawić cerę 😉 troche trudno zrezygnować mi będzie z ostrych przypraw i kawy, ale może uda się ograniczyć 😀
Kiedyś miałam cerę mieszaną właśnie z elementami tłustej. jednak po 30 stce skóra zrobiła mi się sucha. Nie wiem już, która opcja jest bardziej wkurzająca ;).
Osobiście mam cerę mieszaną i ciągle są z nią jakieś problemy. Kiedyś byłam przekonana, że to wina kosmetyków jakie używam, ostatnio widzę, że duży wpływ na cerę ma to co jem na co dzień.
Bardzo przydatny post. Jakiś czas temu na blogu również opisywałam rodzaje cer, ale dość zwięźle i krótko. Tu jest zdecydowanie więcej informacji (większość się oczywiście z moimi pokrywa). 😉
dużo się dowiedziałam! dzięki 🙂