Promieniowanie UVB

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Promieniowanie UVB to inaczej jeden z rodzajów promieniowania słonecznego o długości fali od 280 do 315 nm. Wywołuje rumień skóry, ale odpowiada także za efekt przeciwkrzywiczy dzięki stymulacji produkcji witaminy D3 w skórze. Na działanie promieniowania UVB na zdrowie człowieka wpływa więc jego intensywność oraz długość ekspozycji.

Promieniowanie UVB

Promieniowanie UV – rodzaje

Mówiąc o promieniowaniu UV najczęściej ma się na myśli całokształt promieni słonecznych docierających do powierzchni ziemi. W rzeczywistości jednak na promieniowanie UV składają się jego następujące rodzaje:

  • UVA – 315-380 nm: dociera do ziemi w największych ilościach, ponieważ w znikomym stopniu jest ono osłabiane przez gazy atmosferyczne. Wykazuje najłagodniejsze oddziaływanie na układy biologiczne, jednak głęboko wnika w skórę, powodując jej szybsze starzenie;
  • UVB – 280-315 nm: dociera do powierzchni ziemi w około 10%, a jego zmienność jest duża. Stanowi jednak niezwykle ważny rodzaj promieniowania, ponieważ odpowiada za naturalną syntezę witaminy D w organizmie każdego człowieka;
  • UVC – 100-280 nm: uważane za zabójcze dla żywych organizmów, ponieważ w tym zakresie długości fal znajdują się maksima absorpcji tak ważnych biologicznie związków jak kwasy nukleinowe: DNA i RNA. Ze względu na silne właściwości toksyczne promieniowanie UVC wykorzystuje się w medycynie do sterylizacji pomieszczeń szpitalnych czy narzędzi chirurgicznych.

Podsumowując, UVA przyczynia się do starzenia skóry i może powodować jej oparzenia słoneczne, UVB odpowiada za produkcję witaminy D oraz powstawanie opalenizny opóźnionej, natomiast UVC praktycznie nie dociera do ziemi, wykorzystywane jest jednak przez człowieka w różnych dziedzinach życia i przemysłu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Promieniowanie UVB – charakterystyka

Fala promieniowania UVB jest dość krótka, dlatego nie wnika głęboko w skórę. Jest jednak wystarczająca do tego, aby zapoczątkować proces fizjologicznej syntezy witaminy D, która między innymi:

  • wpływa na utrzymanie w ustroju odpowiednich ilości wapnia i fosforu;
  • stymuluje wzrost i różnicowanie różnych specjalistycznych komórek w ustroju;
  • zwiększa odporność, likwiduje nadmiar wolnych rodników tlenowych i chroni przed rozwojem chorób cywilizacyjnych;
  • reguluje ciśnienie tętnicze krwi;
  • wzmacnia kości i zęby, chroni przed próchnicą, krzywicą u dzieci, osteoporozą u dorosłych i złamaniami;
  • wydłuża życie pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi, np. rakiem jelita grubego;
  • wpływa na wydzielanie insuliny przez trzustkę.

I wiele innych. Przyjmuje się, że dawkę promieniowania UVB niezbędną do produkcji dziennej porcji witaminy D zapewnia pobyt na słońcu przez 15 minut, z odsłoniętą twarzą i kończynami górnymi. Ilość aktywnego biologicznie promieniowania UVB zależy przede wszystkim od pory roku i dnia oraz od szerokości geograficznej. Pochłanianie UVB następuje w największych ilościach w górnych warstwach atmosfery (stratosferze) na wysokości 20-30 km nad powierzchnią Ziemi przez ozon. Promieniowanie UVB odpowiada również za wytwarzanie się opalenizny opóźnionej, czyli takiej, która pojawia się dopiero kilka dni po przebywaniu na słońcu. Nie dociera do głębokich partii skóry, w większości ulega pochłonięciu przez warstwę rogową naskórka.

Czy promieniowanie UVB jest bezpieczne?

Nadmierna ilość promieniowania UVB nie jest korzystna dla zdrowia. Przebywanie zbyt długo na silnym słońcu bez odpowiedniej ochrony skutkuje powstaniem rumienia i oparzeń słonecznych, co z kolei zwiększa ryzyko m.in. czerniaka (nowotworu złośliwego skóry) oraz przyspiesza procesy starzenia się skóry. Świadome przebywanie na słońcu jest jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli nie będziemy wychodzić na silne słońce w godzinach jego najintensywniejszego świecenia bez ochrony (zastosowania kremów z filtrem UV, nałożenia kapelusza i okularów przeciwsłonecznych), promieniowanie UBV będzie wręcz korzystne dla naszego zdrowia.

Udowodniono, że codzienne przebywanie na słońcu (umiarkowane natężenie promieniowania) poprawia samopoczucie, wpływa pozytywnie na jakość snu, dodaje energii do działania, wzmacnia motywację oraz likwiduje lub zmniejsza liczne schorzenia dermatologiczne, np. łojotok skóry, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry (AZS).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Skórska E., Oddziaływanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2016.
  2. Czajkowski J., Grabowski R., Wpływ promieniowania ultrafioletowego na oczy i otaczającą je skórę, Ophtha Therapy, 2/2019.
  3. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmakologia Polska, 5/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *