
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Rodzaje cery to podstawowe pojęcia, które powinni znać nie tylko kosmetolodzy i dermatolodzy. Każdy człowiek posiada określony typ cery. Jego znajomość umożliwia zastosowanie odpowiednich kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych. Źle dobrane mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku i z pewnością nie poprawią kondycji skóry.
Wyróżnia się 4 główne rodzaje cery:
I to właśnie kosmetyki z przeznaczeniem pielęgnacji tych rodzajów cery można spotkać najczęściej. Nie należy jednak zapominać o skórze starczej, atopowej, alergicznej, wrażliwej ze zmianami naczyniowymi.
To zdecydowanie najbardziej pożądany typ cery. Niestety, prawie wyłącznie występuje tylko u dzieci. Jest ona odpowiednio nawilżona i natłuszczona, gładka oraz o satynowym połysku. Cechuje się świeżym kolorytem, dobrą jędrnością oraz elastycznością na odpowiednim poziomie. Do uzyskania takiej cery dąży się poprzez domową i profesjonalną pielęgnację. Cera normalna nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ponieważ sama w sobie jest już wyjątkowa. Warto jednak dbać, aby jej parametry nie uległy zmianie. Każda skóra jest bowiem narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych, jak promieniowanie słoneczne czy klimatyzacja, co może doprowadzić do jej wysuszenia.
Do codziennego oczyszczania skóry normalnej zaleca się łagodne preparaty typu mleczko czy żel. W żadnym wypadku nie należy używać mydła. Po każdym kontakcie skóry z wodą warto zastosować tonik, zaś na dzień idealnie nada się lekki krem nawilżający, koniecznie z zawartością filtrów UV. Raz w tygodniu poleca się wykonanie peelingu enzymatycznego lub typu scrub, a następnie maski odżywczej. Taka podstawowa pielęgnacja zapewni utrzymanie jędrności, nawilżenia i odżywienia skóry.
Cera sucha charakteryzuje się niedostatecznym nawodnieniem skóry, co jest problemem niezwykle powszechnym. Występuje w każdym wieku, choć najczęściej u osób starszych. Suchości skóry towarzyszy uczucie napięcia, ściągnięcia, a także tendencja do podrażnień. Zmarszczki pojawiają się w tym przypadku dużo szybciej, co wynika z wczesnej utraty jędrności. Typową cechą cery suchej jest rogowacenie naskórka, co powoduje pogrubienie się jego warstwy rogowej. Z tego powodu ma ona nierówną powierzchnię i łuszczy się. Zwykle bywa także bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, co prowadzi do zaczerwienień.
Pielęgnacja skóry suchej powinna przebiegać dwukierunkowo. Przede wszystkim należy usunąć martwy, łuszczący się naskórek, który zmniejsza wchłanianie cennych składników aktywnych kosmetyków. Stosowanie peelingu powinno być pierwszym krokiem pielęgnacji cery suchej. Dopiero po usunięciu tej bariery można przystąpić do odżywiania i nawilżania skóry za pomocą kremów, emulsji i masek. Kosmetyki mogą zawierać w swoim składzie naturalne olejki roślinne, kwas mlekowy, pantenol czy glicerynę. Dodatkowo warto regularnie korzystać z usług kosmetologa, który wykona np. zabieg jonoforezy czy masażu twarzy.
Cerę tłustą rozpoznajemy w sytuacjach, gdy gruczoły łojowe pracują intensywniej i tym samym wydzielają nadmierną ilość sebum. Wskutek tego skóra pokryta jest tłustą, nieestetyczną warstwą. Nadmiar sebum sprzyja rozwojowi bakterii, występowaniu zaskórników i zmian trądzikowych. Skóra jest stosunkowo dobrze uwodniona, ponieważ tłusta warstwa zapobiega odparowywaniu wody, wolniej pojawiają się również zmarszczki.
Celem pielęgnacji skóry tłustej powinno być ograniczenie wydzielania łoju, przeciwdziałanie zaskórnikom oraz działanie antyseptyczne. Warto sięgać po kosmetyki sebostatyczne i antybakteryjne, zawierające w swoim składzie wyciągi roślinne. Pielęgnacja powinna być wieloetapowa – pierwszym krokiem jest usunięcie nadmiaru sebum za pomocą płynu miceralnego i żelu do mycia twarzy. Następnie warto wykonać peeling i zastosować odpowiednio dobrany krem. Raz w tygodniu należy zastosować maskę do twarzy. Wśród polecanych profesjonalnych zabiegów znajdują się: darsonwalizacja, kawitacja i mikrodermabrazja.
Cera mieszana to specyficzny rodzaj skóry, który charakteryzuje się występowaniem obszarów zarówno suchych, jak i tłustych. Zazwyczaj obszarem o nasilonym wydzielaniu sebum jest strefa „T”. Oznacza to, że cechy przesuszania dotyczą policzków i bocznych części twarzy, zaś łojotok obejmuje brodę, nos i czoło. Pielęgnacja takiej skóry jest skomplikowana, ponieważ kosmetyki muszą zarówno nawilżać i odżywiać, jak i regulować wydzielanie łoju.
Na rynku spotkać można wiele preparatów do cery mieszanej, zwykle to lekkie kosmetyki nawilżające, jednocześnie nie wykazujące działania natłuszczającego. Takie produkty można stosować w wielu przypadkach, gdy objawy skóry suchej lub łojotokowej nie są zbyt intensywne. Jeśli jednak strefa „T” wykazuje znaczne cechy łojotoku, zaś boczna część twarzy nadmiernie się łuszczy, należy stosować odrębne kosmetyki przeznaczonych do cery tłustej i suchej w odpowiednich partiach twarzy.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły