Rodzaje cery

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rodzaje cery to podstawowe pojęcia, które powinni znać nie tylko kosmetolodzy i dermatolodzy. Każdy człowiek posiada określony typ cery. Jego znajomość umożliwia zastosowanie odpowiednich kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych. Źle dobrane mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku i z pewnością nie poprawią kondycji skóry.

Rodzaje cery

Rodzaje cery

Wyróżnia się 4 główne rodzaje cery:

I to właśnie kosmetyki z przeznaczeniem pielęgnacji tych rodzajów cery można spotkać najczęściej. Nie należy jednak zapominać o skórze starczej, atopowej, alergicznej, wrażliwej ze zmianami naczyniowymi.

Cera normalna

To zdecydowanie najbardziej pożądany typ cery. Niestety, prawie wyłącznie występuje tylko u dzieci. Jest ona odpowiednio nawilżona i natłuszczona, gładka oraz o satynowym połysku. Cechuje się świeżym kolorytem, dobrą jędrnością oraz elastycznością na odpowiednim poziomie. Do uzyskania takiej cery dąży się poprzez domową i profesjonalną pielęgnację. Cera normalna nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ponieważ sama w sobie jest już wyjątkowa. Warto jednak dbać, aby jej parametry nie uległy zmianie. Każda skóra jest bowiem narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych, jak promieniowanie słoneczne czy klimatyzacja, co może doprowadzić do jej wysuszenia.

Pielęgnacja

Do codziennego oczyszczania skóry normalnej zaleca się łagodne preparaty typu mleczko czy żel. W żadnym wypadku nie należy używać mydła. Po każdym kontakcie skóry z wodą warto zastosować tonik, zaś na dzień idealnie nada się lekki krem nawilżający, koniecznie z zawartością filtrów UV. Raz w tygodniu poleca się wykonanie peelingu enzymatycznego lub typu scrub, a następnie maski odżywczej. Taka podstawowa pielęgnacja zapewni utrzymanie jędrności, nawilżenia i odżywienia skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Cera sucha

Cera sucha charakteryzuje się niedostatecznym nawodnieniem skóry, co jest problemem niezwykle powszechnym. Występuje w każdym wieku, choć najczęściej u osób starszych. Suchości skóry towarzyszy uczucie napięcia, ściągnięcia, a także tendencja do podrażnień. Zmarszczki pojawiają się w tym przypadku dużo szybciej, co wynika z wczesnej utraty jędrności. Typową cechą cery suchej jest rogowacenie naskórka, co powoduje pogrubienie się jego warstwy rogowej. Z tego powodu ma ona nierówną powierzchnię i łuszczy się. Zwykle bywa także bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, co prowadzi do zaczerwienień.

Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry suchej powinna przebiegać dwukierunkowo. Przede wszystkim należy usunąć martwy, łuszczący się naskórek, który zmniejsza wchłanianie cennych składników aktywnych kosmetyków. Stosowanie peelingu powinno być pierwszym krokiem pielęgnacji cery suchej. Dopiero po usunięciu tej bariery można przystąpić do odżywiania i nawilżania skóry za pomocą kremów, emulsji i masek. Kosmetyki mogą zawierać w swoim składzie naturalne olejki roślinne, kwas mlekowy, pantenol czy glicerynę. Dodatkowo warto regularnie korzystać z usług kosmetologa, który wykona np. zabieg jonoforezy czy masażu twarzy.

Cera tłusta

Cerę tłustą rozpoznajemy w sytuacjach, gdy gruczoły łojowe pracują intensywniej i tym samym wydzielają nadmierną ilość sebum. Wskutek tego skóra pokryta jest tłustą, nieestetyczną warstwą. Nadmiar sebum sprzyja rozwojowi bakterii, występowaniu zaskórników i zmian trądzikowych. Skóra jest stosunkowo dobrze uwodniona, ponieważ tłusta warstwa zapobiega odparowywaniu wody, wolniej pojawiają się również zmarszczki.

Pielęgnacja

Celem pielęgnacji skóry tłustej powinno być ograniczenie wydzielania łoju, przeciwdziałanie zaskórnikom oraz działanie antyseptyczne. Warto sięgać po kosmetyki sebostatyczne i antybakteryjne, zawierające w swoim składzie wyciągi roślinne. Pielęgnacja powinna być wieloetapowa – pierwszym krokiem jest usunięcie nadmiaru sebum za pomocą płynu miceralnego i żelu do mycia twarzy. Następnie warto wykonać peeling i zastosować odpowiednio dobrany krem. Raz w tygodniu należy zastosować maskę do twarzy. Wśród polecanych profesjonalnych zabiegów znajdują się: darsonwalizacja, kawitacja i mikrodermabrazja.

Cera mieszana

Cera mieszana to specyficzny rodzaj skóry, który charakteryzuje się występowaniem obszarów zarówno suchych, jak i tłustych. Zazwyczaj obszarem o nasilonym wydzielaniu sebum jest strefa „T”. Oznacza to, że cechy przesuszania dotyczą policzków i bocznych części twarzy, zaś łojotok obejmuje brodę, nos i czoło. Pielęgnacja takiej skóry jest skomplikowana, ponieważ kosmetyki muszą zarówno nawilżać i odżywiać, jak i regulować wydzielanie łoju.

Pielęgnacja

Na rynku spotkać można wiele preparatów do cery mieszanej, zwykle to lekkie kosmetyki nawilżające, jednocześnie nie wykazujące działania natłuszczającego. Takie produkty można stosować w wielu przypadkach, gdy objawy skóry suchej lub łojotokowej nie są zbyt intensywne. Jeśli jednak strefa „T” wykazuje znaczne cechy łojotoku, zaś boczna część twarzy nadmiernie się łuszczy, należy stosować odrębne kosmetyki przeznaczonych do cery tłustej i suchej w odpowiednich partiach twarzy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *