Zniszczona cera jest wyjątkowo trudna w codziennej pielęgnacji, wymaga zastosowania dobrze dobranych kosmetyków, zmiany nawyków pielęgnacyjnych, a nawet tych związanych z dietą czy stylem życia. Można poznać ją po wyraźnych oznakach utraty napięcia, szarym kolorze i zmarszczkach. Posiadanie jej zawsze warto skonsultować z kosmetologiem, który dobierze zabiegi rewitalizujące.
Zniszczona cera – jak wygląda?
Cera zniszczona jest bardzo charakterystyczna. Wyróżnia ją szare zabarwienie, utrata blasku i sprężystości, pojawianie się zmarszczek i bruzd oraz zmęczony wygląd. Taka skóra nie wygląda promiennie, zwłaszcza gdy dodatkowo pojawiają się cienie pod oczami i przebarwienia. Może zawierać cechy typowe dla cery suchej i cery odwodnionej, znacznie rzadziej jej do cery tłustej. Jej obecność obniża estetykę wyglądu twarzy, a zastosowane kosmetyki nie utrzymują się na niej tak długo, jak byłoby to pożądane.
Zniszczona cera – przyczyny
Zniszczona cera przeważnie występuje u osób po 50. roku życia. Nie ma jednej przyczyny jej powstawania. Najczęściej jest to zbiór różnych czynników, które nawarstwiały się na siebie na przestrzeni lat oraz które wiążą się z naturalnymi procesami starzenia się skóry. Są to głównie:
- fizjologiczna utrata zawartości kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze;
- utrata zawartości naturalnych związków lipidowych w skórze;
- częste opalanie się, ekspozycja skóry na promieniowanie UV bez zastosowania odpowiednich zabezpieczeń;
- dieta uboga w NNKT, witaminy, minerały i antyoksydanty;
- niski poziom nawodnienia organizmu;
- palenie papierosów i picie alkoholu;
- stosowanie źle dobranych kosmetyków do makijażu lub kosmetyków pielęgnacyjnych.
Sporym czynnikiem ryzyka są wolne rodniki. To cząstki chemiczne towarzyszące reakcjom utleniania, uaktywniające się pod wpływem określonych związków chemicznych, promieni ultrafioletowych i zanieczyszczenia środowiska (np. dym tytoniowy, spaliny samochodowe). Niszczą one błony komórkowe komórek skóry właściwej i naskórka, co prowadzi do zwyrodnienia tkanek. Przyczyniają się do uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka, elastyny i kolagenu w skórze właściwej. Wszystko to sprawia, że tlen i składniki odżywcze nie docierają do skóry w odpowiednim stopniu.
Cera zniszczona – pielęgnacja
Najważniejszym celem postępowania pielęgnacyjnego jest zatrzymanie w skórze wody i wspomaganie krążenia, za pomocą którego zostanie ona lepiej dotleniona i odżywiona. Bezwzględnie należy unikać:
- opalania się;
- palenia papierosów;
- spożywania nadmiaru alkoholu;
- ekspozycji skóry na zanieczyszczenia lub bardzo suche powietrze;
- mydeł wysuszających i kosmetyków na bazie alkoholu.
Do oczyszczania skóry zniszczonej zaleca się delikatne płyny i pianki, po których zawsze należy zaaplikować tonik wyrównujący pH skóry oraz krem. Krem dobiera się do indywidualnych potrzeb skóry, najlepiej inny na dzień i inny na noc. Kremy na noc mają cięższą konsystencję i silniej regenerują. Zaś te dzienne mają na celu nawilżenie skóry, mają przy tym lżejszą, bardzo dobrze wchłaniającą się konsystencję. Warto szukać w kremach do skóry zniszczonej składników takich jak: retinol, witaminy (witamina A, witamina C, witamina E), NNKT, fitohormony, oleje roślinne czy algi morskie.
Niezwykle ważną kwestią jest regularna regeneracja takiej cery, 1-2 razy w tygodniu należy aplikować na nią maski. Bardzo dobrze sprawdzą się domowe maseczki na bazie alg i glinek kosmetycznych. Najprostszy przepis obejmuje zmieszanie ze sobą 1 łyżki Spiruliny w proszku z łyżką gęstego kefiru, łyżeczką prawdziwego miodu, kilkoma kroplami oleju z czarnuszki siewnej oraz kawałkiem rozgniecionego banana. Maseczkę utrzymujemy na skórze 15 minut, po czym dokładnie ją spłukujemy.
Zabiegi kosmetologiczne dla cery zniszczonej
W przypadku cery zniszczonej bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi kosmetologiczne takie jak fotoodmładzanie, lifting kwasem hialuronowym, karboksyterapia czy mezoterapia igłowa. Warto regularnie wykonywać peelingi w gabinecie kosmetologicznym. Przyjemnym i efektywnym rozwiązaniem jest też seria masaży Kobido, które kończą się aplikacją tapingu twarzy (tzw. kinesiotaping estetyczny).
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Molski M., Nowoczesna kosmetologia, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2014.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.