Zniszczona cera

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zniszczona cera jest wyjątkowo trudna w codziennej pielęgnacji, wymaga zastosowania dobrze dobranych kosmetyków, zmiany nawyków pielęgnacyjnych, a nawet tych związanych z dietą czy stylem życia. Można poznać ją po wyraźnych oznakach utraty napięcia, szarym kolorze i zmarszczkach. Posiadanie jej zawsze warto skonsultować z kosmetologiem, który dobierze zabiegi rewitalizujące.

Zniszczona cera

Zniszczona cera – jak wygląda?

Cera zniszczona jest bardzo charakterystyczna. Wyróżnia ją szare zabarwienie, utrata blasku i sprężystości, pojawianie się zmarszczek i bruzd oraz zmęczony wygląd. Taka skóra nie wygląda promiennie, zwłaszcza gdy dodatkowo pojawiają się cienie pod oczami i przebarwienia. Może zawierać cechy typowe dla cery suchej i cery odwodnionej, znacznie rzadziej jej do cery tłustej. Jej obecność obniża estetykę wyglądu twarzy, a zastosowane kosmetyki nie utrzymują się na niej tak długo, jak byłoby to pożądane.

Zniszczona cera – przyczyny

Zniszczona cera przeważnie występuje u osób po 50. roku życia. Nie ma jednej przyczyny jej powstawania. Najczęściej jest to zbiór różnych czynników, które nawarstwiały się na siebie na przestrzeni lat oraz które wiążą się z naturalnymi procesami starzenia się skóry. Są to głównie:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sporym czynnikiem ryzyka są wolne rodniki. To cząstki chemiczne towarzyszące reakcjom utleniania, uaktywniające się pod wpływem określonych związków chemicznych, promieni ultrafioletowych i zanieczyszczenia środowiska (np. dym tytoniowy, spaliny samochodowe). Niszczą one błony komórkowe komórek skóry właściwej i naskórka, co prowadzi do zwyrodnienia tkanek. Przyczyniają się do uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka, elastyny i kolagenu w skórze właściwej. Wszystko to sprawia, że tlen i składniki odżywcze nie docierają do skóry w odpowiednim stopniu.

Cera zniszczona – pielęgnacja

Najważniejszym celem postępowania pielęgnacyjnego jest zatrzymanie w skórze wody i wspomaganie krążenia, za pomocą którego zostanie ona lepiej dotleniona i odżywiona. Bezwzględnie należy unikać:

  • opalania się;
  • palenia papierosów;
  • spożywania nadmiaru alkoholu;
  • ekspozycji skóry na zanieczyszczenia lub bardzo suche powietrze;
  • mydeł wysuszających i kosmetyków na bazie alkoholu.

Do oczyszczania skóry zniszczonej zaleca się delikatne płyny i pianki, po których zawsze należy zaaplikować tonik wyrównujący pH skóry oraz krem. Krem dobiera się do indywidualnych potrzeb skóry, najlepiej inny na dzień i inny na noc. Kremy na noc mają cięższą konsystencję i silniej regenerują. Zaś te dzienne mają na celu nawilżenie skóry, mają przy tym lżejszą, bardzo dobrze wchłaniającą się konsystencję. Warto szukać w kremach do skóry zniszczonej składników takich jak: retinol, witaminy (witamina A, witamina C, witamina E), NNKT, fitohormony, oleje roślinne czy algi morskie.

Niezwykle ważną kwestią jest regularna regeneracja takiej cery, 1-2 razy w tygodniu należy aplikować na nią maski. Bardzo dobrze sprawdzą się domowe maseczki na bazie alg i glinek kosmetycznych. Najprostszy przepis obejmuje zmieszanie ze sobą 1 łyżki Spiruliny w proszku z łyżką gęstego kefiru, łyżeczką prawdziwego miodu, kilkoma kroplami oleju z czarnuszki siewnej oraz kawałkiem rozgniecionego banana. Maseczkę utrzymujemy na skórze 15 minut, po czym dokładnie ją spłukujemy.

Zabiegi kosmetologiczne dla cery zniszczonej

W przypadku cery zniszczonej bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi kosmetologiczne takie jak fotoodmładzanie, lifting kwasem hialuronowym, karboksyterapia czy mezoterapia igłowa. Warto regularnie wykonywać peelingi w gabinecie kosmetologicznym. Przyjemnym i efektywnym rozwiązaniem jest też seria masaży Kobido, które kończą się aplikacją tapingu twarzy (tzw. kinesiotaping estetyczny).Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Molski M., Nowoczesna kosmetologia, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2014.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *