Maseczki na twarz są istotnym elementem większości działań pielęgnacyjnych skóry twarzy, które powinny zostać dobrane do jej indywidualnych potrzeb. Można kupić gotowe już kosmetyki, a także z łatwością przygotować je samodzielnie w domu. Najlepiej łączyć obie formy masek, pamiętając o systematyczności ich nakładania (1-2 razy w tygodniu).
Maseczki na twarz – czym są?
Maseczki na twarz to produkty pielęgnacyjne, które (w zależności od zastosowanych składników) mogą wywierać różne działanie. Najczęściej ich celem jest intensywne nawilżenie skóry, regeneracja, zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych oraz dodanie blasku. Mogą jednak regulować czynność gruczołów łojowych i zmniejszać nadprodukcję sebum, przywracać skórze właściwe pH, a nawet działać łagodząco i przeciwzapalnie. Maseczki są bogate w wysoce skoncentrowane składniki odżywcze – mają w nich one znacznie większe stężenie, niż na w kremach do stosowania na co dzień czy w serum. Właśnie dlatego maski są kosmetykami przeznaczonymi do spłukiwania.
Istnieje wiele rodzajów maseczek. Podstawowy podział obejmuje te gotowe (możliwe do kupienia w drogeriach) oraz domowe (przyrządzane samodzielnie z dostępnych składników, np. miodu, jogurtu, jajek, Spiruliny w proszku czy olejów roślinnych). W zależności od ich postaci wymienia się natomiast maseczki w formie kremu oraz w płachcie tkaniny nakładanej na twarz.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.
Maseczki na twarz okluzyjne
Są to maseczki nieprzepuszczające wody, po nałożeniu których tworzą przestrzeń, gdzie zatrzymywana jest woda. Tworzy się więc wilgotne środowisko, z jednej strony hamujące ucieczkę odparowującej wody, z drugiej zaś poprawiające wchłanianie innych składników aktywnych zawartych w kosmetyku. W kosmetologii przykładami masek okluzyjnych są choćby maseczki gipsowe. Nakłada się je na skórę po uprzednim zastosowaniu preparatu nawilżającego i przykryciu skóry gazą. Gips zastyga, tworząc okluzję. Takie maseczki nie nadają się jednak do pielęgnacji cery wrażliwej i cery naczynkowej. Innym przykładem masek okluzyjnych są maski parafinowe, choć znajdują one zastosowanie przeważnie w pielęgnacji skóry dłoni i stóp, rzadziej twarzy.
Maseczki na twarz kremowe
Mają konsystencję gęstego kremu i są zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w domowej pielęgnacji. Nakłada się ich grubą warstwę na wcześniej oczyszczoną skórę twarzy, a następnie pozostawia na 15-30 minut, w zależności od wskazań producenta. Jeśli skóra nie jest szczególnie wrażliwa i nie ma rozszerzonych naczynek, można dodatkowo zastosować naświetlanie jej lampą z filtrem czerwonym, która wspiera penetrację składników aktywnych. Przed nałożeniem maski kremowej warto wykonać peeling, aby usunąć martwe komórki naskórka uniemożliwiające przenikanie składników kosmetyku. Po upływie wskazanego czasu produkt dokładnie się zmywa ciepłą wodą.
Maseczki na twarz algowe
Na szczególną uwagę zasługują maski algowe, czyli tzw. alginaty. Wyróżniają się jeszcze wyższą zawartością składników odżywczych i swoim kompleksowym działaniem. Zazwyczaj mają konsystencję proszku, który miesza się z wodą do uzyskania gęstej papki. Ogromną popularnością cieszy się Spirulina w proszku, którą można wykorzystywać zarówno jako kosmetyk, jak i do codziennej suplementacji. Algi można stosować do pielęgnacji każdego rodzaju cery, choć największe efekty obserwuje się w przypadku cery suchej i cery podrażnionej.
Maseczki w płachcie
Maseczki w płachcie są niezwykle populacje wśród Azjatek, choć ostatnimi czasy wzrost zainteresowania nimi obserwuje się również w Europie, w tym w Polsce. Są niezwykle wygodne w użyciu, ponieważ po upływie 15-30 minut wystarczy zdjąć tkaninę, a następnie umyć twarz lub wmasować resztki produktu. Jest to więc specyficzny kompres nasączony składnikami aktywnymi, który można mieć zawsze przy sobie, np. w podróży.
Pielęgnacja skóry po maseczce na twarz
Bez względu na rodzaj zastosowanej maseczki na twarz, po umyciu skóry konieczne jest nałożenie kremu dopasowanego do indywidualnych potrzeb cery. Można również najpierw nałożyć serum regenerujące, a dopiero później krem nawilżający, aby uzyskać jeszcze intensywniejsze efekty. Podczas nakładania kremu warto wykonać masaż twarzy. Sprawdzi się zarówno masaż opuszkami palców, jak i rollerem jadeitowym czy kamieniem gua sha. Hitem ostatniego czasu jest joga twarzy, która pozwala przywrócić jej młodzieńczy wygląd.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.