Naturalny peeling do ciała

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Naturalny peeling do ciała pozwala na zadbanie o skórę na najwyższym poziomie. Nie jest tajemnicą, że każda osoba, bez względu na rodzaj skóry, powinna systematycznie sięgać po peelingi. Najlepiej, aby miały one sprawdzony skład i naturalne pochodzenie. Można wykonać je samodzielnie w domu lub kupić w drogerii, stawiając na dokładne czytanie etykiet. Oto podstawowe przepisy na wykonanie takich kosmetyków.

Naturalny peeling do ciała

Naturalny peeling do ciała mechaniczny

Peelingi mechaniczne charakteryzują się tym, że w swoim składzie zawierają mikrodrobinki o charakterze złuszczającym. Oznacza to, że usuwają zanieczyszczenia, sebum i martwe komórki naskórka poprzez ich pocieranie, a więc ostatecznie przez ich złuszczanie. Przykładowy przepis na naturalny peeling mechaniczny do ciała może obejmować następujące składniki:

  • łyżka oleju kokosowego;
  • 2 łyżeczki zmielonej kawy lub fusów po kawie;
  • odrobina oliwy z oliwek bądź innego oleju roślinnego.

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą zmieszać, a następnie nałożyć peeling na oczyszczoną skórę twarzy. Peelingi mechaniczne wyróżniają się tym, że nie pozostawia się ich na powierzchni skóry na określony czas, jak ma to miejsce w przypadku ich enzymatycznych odpowiedników, lecz wykonuje się z ich użyciem delikatny masaż. Po nałożeniu należy wykonywać okrężne ruchy na całej powierzchni skóry, która ma zostać objęta zabiegiem przez około 3-5 minut.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Co istotne, takie peelingi nie nadają się dla skóry naczyniowej i cery wrażliwej, ponieważ poprzez mechaniczne tarcie mogą wywoływać podrażnienia skóry. Przeciwwskazaniem może być też obecność zmian skórnych, np. pryszczy, grudek, trądziku, jako że mechaniczne pocieranie ich złuszczającymi drobinkami zwiększa ryzyko uszkodzenia takich zmian. W powyższych sytuacjach warto zdecydować się na peeling chemiczny.
Innymi składnikami złuszczającymi naturalnych peelingów mogą być: zmielone orzechy, nasiona chia, siemię lniane, nasiona czarnuszki siewnej, cukier, sól gruboziarnista, drobne pestki owoców. Z kolei pozostałymi składnikami, w których zawieszone będą elementy złuszczające, to przede wszystkim naturalny, gęsty miód, kefir, maślanka, gęsty jogurt naturalny, żółtko jaj. Chcąc dodatkowo odżywić skórę, można dodać do peelingu kilka kropel olejku roślinnego dobranego do potrzeb skóry, zaś chcąc ją dodatkowo oczyścić, warto wzbogacić produkt o pół łyżeczki sproszkowanej Chlorelli.

Zobacz również: Kosmetyki do cery naczyniowej – składniki aktywne.

Naturalny peeling do ciała chemiczny

Peelingi chemiczne bazują na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą odpowiednio dobranych kwasów. Proces ten wspiera regenerację skóry, poprawia jej teksturę i redukuje problemy takie jak przebarwienia, trądzik czy drobne, powierzchowne zmarszczki mimiczne. W zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia, peeling może działać powierzchownie, średnio głęboko lub głęboko. Te wykonywane samodzielnie w domu są dla skóry z reguły bardzo bezpieczne, dlatego poza infekcjami i otwartymi uszkodzeniami skóry nie ma przeciwwskazań do ich użycia. Przykładowy przepis może prezentować się następująco:

  • 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z dojrzałej, gorzkiej pomarańczy;
  • łyżka naturalnego miodu;
  • łyżeczka naturalnego jogurtu.

Sok z pomarańczy jest źródłem złuszczających kwasów AHA, miód dostarcza enzymów, witamin i minerałów regenerujących skórę, natomiast jogurt jest świetnym źródłem probiotyków. Substancje bazowe mogą być takie same jak w przypadku peelingów mechanicznych i w tym przypadku składnikami złuszczającymi mogą być: miąższ papai, sok z cytryny, sok z limonki, miąższ z ananasa, aloes. Można również zakupić gotowe, drogeryjne, czyste kwasy, np. kwas migdałowy w płynie. Jednak wówczas należy pilnować, aby nie dodać ich zbyt dużo – mogą wywołać wtedy silne podrażnienia.

Zobacz również: Kwasy na twarz – rodzaje i właściwości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Smarticular, Domowe kosmetyki na skórę i włosy — zrób je sam, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
  2. Gumkowska A., Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *