Algi w kosmetykach to jedne z chętniej wykorzystywanych substratów, głównie ze względu na ich naturalne pochodzenie oraz niezwykle bogaty skład. Praktycznie nie wywołują alergii ani podrażnień skóry, a ich właściwości są wszechstronne – od nawilżania, poprzez tworzenie bariery ochronnej, aż do regeneracji i wyciszania stanów zapalnych.
Co to są algi?
Algi (inaczej: glony) to autotroficzne organizmy wodne o różnorodnej budowie morfologicznej, gdyż mogą być jednokomórkowe, kolonijne, plechowe i tkankowe. Pierwsze ślady ich obecności na Ziemi pochodzą sprzed około 3,5 miliarda lat. W składzie cytoplazmy komórek alg znajdują się istotne metabolity pierwotne i wtórne oraz składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Algi współcześnie wykorzystuje się jako środek spożywczy, kosmetyczny, a nawet farmaceutyczny. Jako żywność popularnością cieszą się m.in. algi nori – podstawowy składnik maków w kuchni japońskiej oraz wielu innych tradycyjnych dan azjatyckich, natomiast jako suplement diety i środek kosmetyczny nie mają sobie równych Spirulina i Chlorella.
Algi w kosmetykach – obróbka
Jeszcze do niedawna algi przygotowywano do użytku w sposób analogiczny jak surowce pozyskiwane z roślin zielnych: poddawano je procesowi suszenia i kruszenia. Skuteczność alg była jednak bardzo niska. Aby składniki aktywne zawarte w algach mogły w efektywny sposób zostać wykorzystane do aplikacji na skórę, muszą zostać poddane procesowi mikronizacji lub ekstrakcji. Mikronizacja surowca odbywa się następująco: suszenie na słońcu, mielenie, obróbka w bębnach ciśnieniowych (podczas zmiany ciśnienia i niskiej temperatury komórki glonów pękają, uwalniając zawartość). Na końcu materiał poddaje się filtrowaniu w kolektorze, czego produktem jest wysoce skoncentrowany, miałki proszek. Ekstrakcja wspomagana enzymem pozwala na skuteczną hydrolizę ścian komórkowych alg i uwalnianie substancji czynnych. To ważne szczególnie w przypadku Chlorelli, której ściana jest tak gruba, że inne procesy nie spowodują uwolnienia jej zawartości. Podobnie jak enzymy trawienne w układzie pokarmowym, które nie są w stanie jej strawić.
Algi w kosmetykach – działanie
Jak wcześniej wspomniano, algi wykazują niezwykle szerokie działanie na organizm człowieka. Zarówno pod kątem wspierania zdrowia, jak i urody. Mogą m.in. działać ochronnie na skórę. Taki efekt daje ekstrakt wykonany z pomocą liazy alginianowej z glonów Laminaria digitata. Otrzymany oleoalginian wykazuje właściwości filmotwórcze: zabezpiecza skórę przed zanieczyszczeniami powietrza oraz promieniowaniem UV. Inną stosowaną w tym celu brunatnicą jest Sargassum muticum. Zawiera w swoim składzie wolne aminokwasy, bogaty pakiet mikroelementowy (potas, magnez i sód, a także wszystkie śladowe pierwiastki o działaniu ochronnym na skórę, czyli żelazo, cynk, mangan, miedź i selen).
Algi dodawane są do kosmetyków opóźniających starzenie się skóry i pielęgnujących cerę dojrzałą, ponieważ wykazują właściwości przeciwzmarszczkowe i odżywcze. Hamują reakcje zapalne, łagodzą podrażnioną skórę, a nawet mogą łagodzić objawy alergiczne. Dlatego poleca się je do produkcji dermokosmetyków kierowanych do alergików i osób z cerą problematyczną.
Cennym związkiem zawartym w niektórych algach jest laminaryna, która ogranicza transformację preadipocytów w adipocyty, w efekcie czego spowalnia powstawanie lipodystrofii. Poprawia mikrokrążenie, działa ochronnie na ściany naczyń poprzez ich uelastycznienie. Glony Laminaria digitata wyróżniają się ponadprzeciętną zawartością tego związku. Natomiast algi Fucus vesiculosus mają potwierdzone działanie antycellulitowe, są więc skutecznym składnikiem peelingów czy maseczek zmniejszających widoczność tzw. skórki pomarańczowej.
Warto również wspomnieć o Spirulinie i Chlorelli. Spirulina w proszku bardzo dobrze nadaje się do przyrządzania domowych kosmetyków, zwłaszcza maseczek na skórę i włosy. Działa ochronnie, zwiększa mikrokrążenie w skórze, koi podrażnienia, intensywnie odżywia i dostarcza skórze wielu niezbędnych składników odżywczych. Systematyczne stosowanie kosmetyków ze Spiruliną sprawia, że skóra i włosy stają się nawilżone i pełne blasku. Z kolei Chlorella jest bardzo silnym antyoksydantem, który oczyszcza skórę i reguluje jej pH. Ponadto ma działanie delikatnie wybielające, przez co jest stosowana w pastach do zębów.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Godlewska K., Michalak I., Chojnacka K., Glony na zdrowie, Wiadomości Chemiczne, 68/2014.
- Janiczek M., Ruprich M., Substancje aktywne pozyskiwane z alg oraz ich zastosowanie w kosmeceutykach, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
- Goraj A., Piotrowska A., Możliwości wykorzystania glonów i składników z nich pozyskiwanych w przemyśle kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
- Muszyńska B., Jękot B., Topolska-Pasek M., Rzewińska A., Właściwości prozdrowotne węglowodanów występujących w algach, Farm Pol, 72/2016.